Współcześnie z niepłodnością boryka się nawet 20% par w wieku reprodukcyjnym. Jedną z metod jej leczenia jest in vitro – zapłodnienie pozaustrojowe. Już od połowy 2024 roku terapia ma być finansowana z budżetu państwa. Co trzeba wiedzieć o leczeniu in vitro i możliwościach finansowania?
Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu – jakie warunki trzeba spełnić?
15 grudnia 2023 roku prezydenta Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Na ten moment nieznane są jeszcze wszystkie szczegóły programu. Wiadomo jednak, że ma być realizowany od 1 czerwca 2024 i będą mogły z niego skorzystać także pary niebędące w związkach małżeńskich. Na ten cel ma być przeznaczone co najmniej 500 mln złotych rocznie.
Aktualnie pary zmagające się z niepłodnością muszą opłacać procedurę z własnych środków. Koszt jednej procedury to od 10 do 18 000 zł, niekiedy trzeba wykonać ich kilka. W wielu miastach Polski funkcjonują jednak programy dofinansowujące in vitro, opłacane przez samorządy. Taki program od lat działa także we Wrocławiu.
Główne warunki, jakie trzeba było spełnić w dotychczasowych edycjach to zamieszkanie we Wrocławiu, odpowiedni wiek (dla kobiet od 21 do 40 roku życia) oraz warunki zdrowotne – udokumentowane nieskuteczne leczenie innymi metodami, czy określony poziom rezerwy jajnikowej.
Gdzie leczyć niepłodność (nie tylko metodą in vitro)?
Leczenie niepłodności jest możliwe w specjalistycznych klinikach. Taką placówką jest między innymi poradnia leczenia niepłodności we Wrocławiu Gameta (przy ulicy Chorwackiej 41/lok. U1). W klinice można wykonać diagnostykę (konieczne badania i konsultacje), leczenie wybranymi metodami (w tym in vitro) oraz inne usługi, m.in. konsultację psychologiczną oraz pomoc w formalnościach związanych z dofinansowaniem. Więcej informacji na temat oferowanych usług znajdziesz na stronie kliniki Gameta.
Klinika realizuje in vitro z dofinansowaniem z aktualnego programu finansowanego z budżetu miasta („Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia”). W ten sposób pary zmagające się z niepłodnością mogą rozpocząć leczenie z dofinansowaniem, zanim ruszy państwowy program wsparcia, w czerwcu 2024. Dowiedz się więcej o dofinansowaniu https://gameta.pl/dofinansowanie-in-vitro/wroclaw/.
Czym dokładnie jest in vitro?
In vitro, zapłodnienie pozaustrojowe (IVF, in vitro fertilization) polega na połączeniu męskich i żeńskich komórek rozrodczych w laboratorium. Komórki te zostają wcześniej pozyskane od obojga partnerów. W przypadku mężczyzn wystarczy oddanie nasienia, w przypadku kobiet komórki jajowe pobiera się z jajnika przez pochwę za pomocą cienkiej igły metodą punkcji. Leczenie metodą in vitro nie wymaga hospitalizacji.
W zależności od indywidualnej sytuacji pary starającej się o dziecko można zastosować różne warianty in vitro. W klasycznym wariancie (IVF) plemniki i komórka jajowa zostają umieszczone obok siebie, co jest relatywnie bliskie naturalnemu zapłodnieniu. Często konieczne jest wyselekcjonowanie z nasienia mężczyzny plemnika o największych szansach reprodukcyjnych i manualne wprowadzenie go do komórki jajowej (metoda ICSI).
Po połączeniu komórek (zapłodnieniu) zarodek jest monitorowany przez krótki czas, po czym wprowadzany do dróg rodnych kobiety. Jeśli prawidłowo zagnieździ się w jamie macicy, dochodzi do rozwoju ciąży.