Praca na stojąco – jak wpływa na zdrowie i kreatywność?

0

Praca przy biurku to dla wielu osób codzienność, która w dłuższej perspektywie może niekorzystnie oddziaływać na samopoczucie i stan kręgosłupa. Przy prowadzeniu siedzącego trybu życia kluczowe znaczenie ma przygotowanie ergonomicznego stanowiska. Świetnym rozwiązaniem jest również praca na stojąco, która zapobiega negatywnym skutkom długotrwałego spędzania czasu w jednej pozycji. Jakie biurko wybrać do pracy na stojąco i co można na tym zyskać?

Jak siedzący tryb życia wpływa na zdrowie?

Fizjoterapeuci od kilku lat podkreślają negatywny wpływ pracy siedzącej na stan zdrowia pracowników biurowych. Długotrwałe przebywanie w nieprawidłowej pozycji wzmaga występowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa i przyczynia się do obciążenia odcinka lędźwiowego oraz szyjnego, czego konsekwencją są schorzenia wymagające rehabilitacji. Nieprawidłowa postawa wpływa ponadto na częstsze występowanie problemów trawiennych, trudności z oddychaniem, a także nawracających bólów głowy i migren. W niektórych przypadkach siedzący tryb życia w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej poza pracą prowadzi do nadwagi lub otyłości, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i miażdżycy.

Praca na stojąco przy komputerze – jakie ma korzyści?

Negatywnym następstwom pracy na siedząco możesz zapobiec, wykonując zaplanowane przerwy od spędzania czasu w jednej pozycji. Z myślą o zdrowiu Twojego kręgosłupa oraz całego organizmu rób krótkie przerwy w celu rozprostowania nóg, uczestnicz w spotkaniach na stojąco i zadbaj o codzienną aktywność fizyczną poza pracą.

W miarę możliwości – postaw na pracę na stojąco. Wstawaj z krzesła na co najmniej 15 minut w ciągu jednej godziny, dzięki czemu Twój kręgosłup odpocznie, a krew będzie lepiej krążyć po całym ciele. W ten sposób możesz dotlenić wszystkie komórki, co pobudza kreatywność i motywuje do pracy. Podczas pracy na stojąco więcej mięśni w ciele jest zaangażowanych, dzięki czemu następuje ich wzmocnienie. Wyprostowana klatka piersiowa poprawia pojemność płuc, co pozwala głęboko oddychać i zapobiega zmęczeniu organizmu. Po zmianie dotychczasowych nawyków i wykorzystaniu dobrodziejstw pracy na stojąco odczujesz mniejsze zmęczenie i poprawę funkcjonowania całego organizmu.

Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy?

Biurko ergonomiczne pozwala przyjąć wygodną postawę, która nie obciąża kręgosłupa, jest korzystna dla narządu wzroku oraz pozostałych układów w organizmie człowieka. Aby zrealizować wymienione założenia, doskonałym rozwiązaniem jest zakup biurka z regulacją wysokości. Biurko regulowane elektrycznie umożliwia podnoszenie blatu na wysokość dostosowaną do wzrostu użytkownika. Dzięki mechanizmowi o płynnej pracy już w ciągu kilku sekund możesz zmienić ułożenie ciała – bez potrzeby robienia przerw w wykonywaniu codziennych obowiązków. Pamiętaj również o zasadach BHP pracy przed ekranem monitora – dzięki temu w krótkim czasie zauważysz poprawę swojego samopoczucia oraz zdrowia Twojego organizmu.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł9 oryginalnych pomysłów na ferie we Wrocławiu dla dzieci
Następny artykułDieta pudełkowa we Wrocławiu: z dowozem czy bez? Które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.