Park Południowy we Wrocławiu i jego niezwykła historia

0

Park Południowy, w przeciwieństwie do innych parków wrocławskich, został zaplanowany i stworzony od podstaw. Jego powstanie to wynik niecodziennej wymiany barterowej między lokalnym kupcem a władzami miasta.

Dziś zachwyca swoją historią i walorami przyrodniczymi. Jak spędzić słoneczny dzień na Krzykach? W Parku Południowym oczywiście!

Historia Parku

Dzisiejszy teren parkowy był formą zapłaty. W 1877 kupiec Julius Schöttlander odwdzięczył się miastu za przyłączenie Borka do sieci gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej, przekazując część swoich terenów zielonych. Do 1892 roku nad kształtem parku pracował architekt krajobrazu Hugo Richter i botanik Ferdinand Cohn.

W wyniku ich działań powstał park krajobrazowy z dużym stawem i wodotryskami, a do tego dodano elementy architektury w postaci altany i tarasu widokowego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ewelina (@wro.ewelina)

Architektura parkowa

Na terenie parku znajdziecie wspomniany już taras widokowy. Taras ten nosi imię  Ludwiga Landsberga, miejskiego radcy i filantropa, który współtworzył park. Po obu stronach kamiennej balustrady znajdują się schody, prowadzące do wody. Dawniej u podnóża schodów cumowały łódki, w których można było popływać po stawie. Obecnie po parkowych wodach pływają jedynie kaczki i łabędzie, co stanowi dodatkową atrakcję dla spacerujących, zwłaszcza dla dzieci.

W parku znajdziecie również 2 mostki, żelazny i murowany. Oba stanowią świetne miejsce do zrobienia wspólnych zdjęć. Wydaje się jednak, że żelazny (który przez otaczające drzewa jest mniej doświetlony) jest bardziej klimatyczny. 

Na Wzgórzu Georga Bendera znajdziecie altanę, z której podziwiać można panoramę parku. Obecna altana została odbudowana 2022 roku, gdyż jej poprzedniczka spłonęła w 2018. Obie altany zbudowano z tego samego materiału, czyli  drewna modrzewiowego.

Parkowy Chopin

5 września  roku w parku odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina. Sam Chopin mierzy 3 m, ale wysokość całego pomnika to 4,5 m. Statuę zaprojektował Jan Kucz, profesor warszawskiej ASP. Chopin siedzi, zasłuchany w dźwiękach muzyki. Całość otaczają geometrycznie przycięte żywopłoty, nadające temu miejscu klimat francuskich ogrodów. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Teresa Granic (@teresagranic)

Walory przyrodnicze

Park jest niezwykły przede wszystkim pod względem dendrologicznym. Rosną tam prawdziwe unikaty, takie jak chociażby kasztanowiec japoński. Ta odmiana wyglądem bardzo przypomina swojego europejskiego kuzyna, jednak jego kwiaty rozwijają się 2-3 tygodnie później. Łatwą do zauważenia cechą jest brak kolców na okrywach kasztanów. Pozostałe różnice są już bardziej subtelne. Ta wytrzymała na mrozy odmiana jest bardzo rzadko spotykana na terenie naszego kraju. 

Na terenie parku obejrzycie również żywotnik olbrzymi, to największy przedstawiciel swojego gatunku. Pochodzi z Ameryki Północnej i tam potrafi osiągnąć nawet 60 m. W Polsce jego wynik jest skromny, “ledwie” 35 m.

Warty zauważenia jest także północnoamerykański kuzyn magnolii, czyli tulipanowiec amerykański. Poznacie go po charakterystycznych kwiatach przypominających żółto-zielone tulipany.

Niestety, nie wszystkie parkowy okazy można zidentyfikować. Takim przypadkiem jest jedna z rosnących tam lip. Jej cechy nie pozwalają jednoznacznie określić jej podgatunku, dendrolodzy domniemają, że prawdopodobnie jest to mieszaniec, ale aby móc cokolwiek dokładniej  określić potrzebne są badania genetyczne, na które nie ma środków. 

Oczywiście to tylko kilka przykładów roślin, które możecie tam zobaczyć. W 1995 roku park wpisano na listę zabytków. Szacuje się, że w Parku Południowym rośnie około 109 gatunków! 

Park dziś

Obecnie, jak i w przypadku większości parków, Park Południowy jest obiektem głównie rekreacyjnym. Dzieci mogą skorzystać z 2 placów zabaw, dodatkowo w parku znajduje się dużo przestrzeni na wiosenne i letnie pikniki, a alejki wypełniają spacerowicze i biegacze. Teren obejmuje 27 ha, co oznacza, że od momentu założenia rozrósł się o 2 ha. To również popularne miejsce spotkań dla miłośników psów.

Dla każdego wrocławskiego miłośnika przyrody jest to miejsce, gdzie koniecznie powinien zajrzeć. Zaś dla innych, miejsce, gdzie można odpocząć ciesząc oczy pięknymi widokami. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 5 super miejsc na spacer z psem we Wrocławiu! 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł1000-letnia historia Ostrowa Tumskiego. Co warto zobaczyć w najstarszej części Wrocławia?
Następny artykułŚwiatowa Wystawa Orchidei, Bonsai i Sukulentów we Wrocławiu!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.