1000-letnia historia Ostrowa Tumskiego. Co warto zobaczyć w najstarszej części Wrocławia?

0

Ostrów Tumski to wyjątkowe miejsce na mapie współczesnego Wrocławia, które może poszczycić się ponad 1000-letnią historią. Jego odwiedzenie jest obowiązkowym punktem zwiedzania stolicy Dolnego Śląska dla pasjonatów historii i nie tylko! Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się wiele cennych zabytków, w tym pierwsza na polskich ziemiach katedra w stylu gotyckim.

Prowadzi do niego natomiast słynny Most Tumski – miejsce, które szczególnie upodobali sobie zakochani!

1000-letnia historia Ostrowa Tumskiego

Nazwa Ostrów Tumski ma pochodzenie starocerkiewnosłowiańskie i oznacza po prostu wyspę katedralną. Określenie to świetnie oddaje charakter tego wyjątkowego miejsca. W dawnych czasach Ostrów Tumski był bowiem wyspą, na której znajdowała się najważniejsza świątynia w mieście. Historia tego miejsca rozpoczyna się już w X w., czyli w czasach, kiedy Polska znajdowała się pod władaniem Mieszka I i dopiero przyjęła chrzest. To właśnie wtedy na wyspie powstał pierwszy słowiański gród w całości zbudowany z drewna.

W XI w. wybudowano natomiast kaplicę św. Marcina i gotycką katedrę, która była pierwszą budowlą w tym stylu na polskich ziemiach. Ostrów Tumski pozostawał wyspą na Odrze do początku XIX w. – w 1809 r. wraz z wyburzaniem murów miejskich, zasypana została odnoga Odry przy Ostrowie Tumskim. W rezultacie tych działań, Ostrów Tumski przestał być wyspą, stając się jedną z części Wrocławia, na którą prowadzi most.

Aktualnie, Ostrów Tumski jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie Wrocławia i obowiązkowym punktem programu wycieczki dla każdego turysty, który po raz pierwszy zagościł w stolicy Dolnego Śląska. Na jego teren można dostać się w bardzo prosty i wygodny sposób, idąc z historycznego centrum miasta przez Most Tumski. Jest on w całości wykonany ze stali i powstał w 1889 r., w miejscu dawnej, drewnianej konstrukcji. Co ciekawe, przy moście znajdują się zabytkowe lampy gazowe, które nadal funkcjonują.

Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Na jakie budowle zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejszym zabytkiem na mapie Ostrowa Tumskiego jest oczywiście archikatedra św. Jana Chrzciciela, której majestatyczną sylwetkę można podziwiać już z Mostu Tumskiego. Jest to gotycka świątynia wybudowana w latach 1244-1272 i czwarta świątynia stojąca w tym miejscu. Według historyków, fundatorem pierwotnej świątyni miał być pierwszy król Polski, Bolesław Chrobry.

Katedra jest utrzymana w stylu gotyckim, jednak w jej architekturze można dopatrzeć się także pewnych wpływów sztuki renesansowej i barkowej, które były wprowadzane w kolejnych stuleciach. Aktualnie, archikatedra św. Jana Chrzciciela z wieżami ma wysokość 98 metrów. W jej wnętrzu turyści mogą podziwiać kapliczki oraz bogate wyposażenie pochodzące z różnych epok.

Ostrów Tumski Wrocław
fot. Adam Bystry

Oprócz tej najsłynniejszej budowli, na terenie Ostrowa Tumskiego można zobaczyć także inne zabytki. Najstarszym spośród nich jest kościół św. Marcina, który pochodzi z XIII w. i jest jedyną ocalałą częścią dawnego zamku piastowskiego. Najstarszym, zachowanym zabytkiem Ostrowa Tumskiego jest natomiast kościół św. Idziego, który powstał w latach 1220-1240.

Ostrów Tumski przez setki lat był siedzibą biskupstwa, a później arcybiskupstwa wrocławskiego. Oprócz kościołów, na jego terenie znajduje się także pałac arcybiskupi, który powstał najprawdopodobniej już w XIII w. Pierwotna budowla nie przetrwała jednak do naszych czasów i podczas zwiedzania Ostrowa Tumskiego możemy podziwiać jego następcę, pochodzącego z XVIII w.

Jak widać, Ostrów Tumski jest miejscem, którego zdecydowanie nie można przegapić podczas zwiedzania Wrocławia. Aby zobaczyć wszystkie zabytki i atrakcje stolicy Dolnego Śląska, warto zatrzymać się tu na dłużej.

Turystom sprzyja szeroka dostępność bazy noclegowej, jaką dysponuje Wrocław oraz działalność takich portali, jak Nocowanie.pl, które pozwalają na szybkie znalezienie i rezerwację noclegów w każdej lokalizacji. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Tani nocleg blisko centrum. 6 miejsc za nawet 71 zł dla dwóch osób!
Następny artykułPark Południowy we Wrocławiu i jego niezwykła historia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.