Schron podziemny – jakie warunki musisz spełnić, żeby go mieć

0

Prywatny schron staje się obiektem zainteresowania coraz większej grupy osób w Polsce. Takie przedsięwzięcie wymaga dysponowania przede wszystkim kawałkiem wolnej działki i odpowiednim budżetem. To jednak nie wszystkie warunki, jakie trzeba spełnić. Dowiedz się, o co musisz zadbać, zanim przystąpisz do budowy schronu podziemnego.

Podziemny schron – warunki, jakie musi wstępnie spełnić inwestor

Zanim zainwestujesz w prywatny schron, warto się upewnić, że spełniasz warunki dla takiej inwestycji. Chodzi tu o dwie kluczowe kwestie:

  • przestrzeń na działce – bunkier wymaga wolnej przestrzeni równej co najmniej jego powierzchni, z zachowaniem niezbędnych odległości od granicy działki i infrastruktury podziemnej;
  • środki finansowe – budowa schronu nie jest tanim przedsięwzięciem – jego koszt można porównać do zakupu auta klasy premium.

Budowa wymaga spełnienia również innych warunków, ale zwykle inwestor nie musi się tym martwić. Profesjonalna firma, która buduje schrony, znakomicie zna ten proces i wspiera inwestora w realizacji przedsięwzięcia od A do Z.

Budowa schronu – etapy przedsięwzięcia

Jak dokładnie buduje się domowe schrony? Proces jest pod wieloma względami zbliżony do budowy domu. Poniżej wszystkie jego etapy.

1.    Wybór lokalizacji schronu

Pierwszy etap to wybór lokalizacji. Jakie miejsce będzie właściwe na schron? Powinno spełniać następujące warunki:

  • lokalizacja jak najbliżej miejsca stałego przebywania (najlepiej w odległości do 150 m);
  • odległość od budynku nie mniejsza niż 1/3 jego wysokości (chyba że konstrukcja jest odporna na obciążenie wtórne od zagruzowania i ma zapasowe wyjście poza strefą zagruzowani);
  • lokalizacja poza obszarem zatopień na skutek uszkodzenia urządzeń hydrotechnicznych lub odpowiednie zabezpieczenie przed zalaniem w strefie możliwych podtopień;
  • możliwość zagłębienia lub częściowego obsypania ziemią konstrukcji; schrony naziemne buduje się tylko wtedy, gdy warunki nie pozwalają na zagłębienie budowli.

Aby zweryfikować, czy teren nadaje się pod budowę schronu, należy przeprowadzić badania geologiczne. Standardowo wykonuje się je na etapie projektowania budowli. Spoista ziemia o stanie twardoplastycznym i niski poziom wód gruntowych to idealne warunki. Konstrukcję schronu można jednak dostosować w taki sposób, aby jego budowa była możliwa na niemal każdym terenie.

Warto wiedzieć, że bunkier można umieścić bezpośrednio pod domem tylko wtedy, gdy zostanie wykonany jeszcze zanim powstanie ów dom. Podkopywanie istniejących fundamentów jest bowiem niemożliwe. Schron pod domem to idealne rozwiązanie, które zapewnia mniejsze koszty realizacji i wygodę użytkowania. Zwyczajne pomieszczenia piwniczne nie mogą być jednak przekształcane w schrony, ponieważ nie spełniają wymaganych warunków technicznych. Piwnicę można za to przekształcić w pomieszczenie bezpieczeństwa.

2.    Projekt schronu podziemnego

Po sprawdzeniu warunków można wykonać projekt. Przy jego sporządzaniu bierze się pod uwagę przede wszystkim:

  • liczbę osób, dla których ma stanowić schronienie,
  • czas pozostawania w schronie podczas zagrożenia,
  • indywidualne potrzeby osób, które będą w nim przebywać,
  • pożądaną wytrzymałość (schron kategorii P musi chronić przed powietrzną falą uderzeniową o wartości >0,03MPa, jednak istnieją również konstrukcje o znacznie większej odporności).

Dostępne są również gotowe, podstawowe projekty schronów. Zawsze podlegają jednak indywidualnej adaptacji, przede wszystkim do warunków terenowych i geologicznych.

Jakie są możliwości? Tak naprawdę nie ma ograniczeń. Standardowo powierzchnie schronów są niewielkie, ale da się budować nawet bardzo przestronne konstrukcje (100 m2 i więcej). Często w projektach uwzględnia się instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, które mogą wspomóc lub zastąpić agregat w przypadku braku możliwości poboru energii z sieci, zasilając oświetlenie i niezbędne sprzęty.

3.    Pozwolenie na budowę

Domowe schrony zagłębione całkowicie w gruncie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Do wniosku należy dołączyć projekt wykonany przez profesjonalistów w tej dziedzinie. Decyzja jest wydawana w terminie maksymalnie do 60 dni. Przy posadowieniu częściowo w gruncie, a częściowo w nasypie istnieje możliwość budowy na zgłoszenie.

4.    Prywatny schron – budowa

Budowa realizowana przez profesjonalistów odbywa się w zasadzie bez udziału inwestora. Specjaliści dbają o to, by schron powstał zgodnie z opracowanym wcześniej projektem. Sama konstrukcja (bryła z żelbetu) powstaje w ok. 3-4 miesiące, w zależności od warunków atmosferycznych. Następnie schron zostaje wykończony i wyposażony zgodnie z wytycznymi inwestora i projektem.

Pod względem proceduralnym budowa schronów jest podobna do budowy domów. Wykonuje się projekt, uzyskuje pozwolenie, a następnie rozpoczyna realizację pod okiem kierownika budowy. Pod względem technicznym jest to jednak znacznie trudniejsze przedsięwzięcie, które wymaga specjalistycznej wiedzy i większej ilości pracy oraz generuje większe zużycie materiałów. Grubość stropu musi być znacznie większa ze względu na przystosowanie do dużych obciążeń. Dużo grubsze są też ściany w schronach. Konieczne jest zastosowanie specjalnych systemów, bardziej wytrzymałych drzwi itp. W związku z tym całe przedsięwzięcie jest dość kosztowne.

Budowę schronów zawsze powinno się powierzać specjalistom. Dzięki temu zyskujesz pewność, że gotowy obiekt faktycznie zapewni Twoim bliskim bezpieczeństwo, a nie zamieni się w gigantyczny grobowiec w razie prawdziwego zagrożenia bombowego, a w najgorszym wypadku – w razie wybuchu wojny.

Budowę schronów powierzaj specjalistom!

Budowę schronów zawsze powinno się powierzać specjalistom, ponieważ kiedy chodzi o bezpieczeństwo, nie powinno być żadnych kompromisów. Firma Villar jest najlepszym partnerem do takiego przedsięwzięcia, ponieważ ma wieloletnie doświadczenie inżynierskie, przeprowadziła m.in. wiele inwestycji mieszkaniowych w woj. łódzkim. Podejmij współpracę z prawdziwym specjalistą, takim jak Villar. Wtedy zyskasz pewność, że gotowy obiekt faktycznie zapewni Twoim bliskim bezpieczeństwo, a nie zamieni się w gigantyczny grobowiec w razie realnego zagrożenia bombowego, grzebiąc pod gruzami Ciebie i Twoich bliskich. Nie daj się skusić na tani schron z szamba betonowego – nie inwestuj w trumnę, tylko w schron z prawdziwego zdarzenia! Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tematem ceny budowy schronu przydomowego zapraszamy do lektury naszego artykułu https://budowaschronow.pl/ile-kosztuje-budowa-schronu-cena-ile-najmniej-musisz-przeznaczyc/

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdkryj 5 najbardziej klimatycznych wrocławskich ulic! Ukryte miejsca we Wrocławiu [CZĘŚĆ III]
Następny artykułWROśnij we WROcław. Posadź drzewko dla swojego nowonarodzonego dziecka – zapisy już ruszyły!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.