Od 21 września weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. W zmianach m.in. przejścia sugerowane, mandaty za wejście pieszego na drogę rowerową, czy nowe zakazy dla poruszających się hulajnogą.
Zaczynając od przekraczania ścieżki rowerowej, od 21 września przy dokonywaniu tej czynności obowiązywać będą takie same zasady jak na przejściu przez jezdnie. Będzie można otrzymać mandat za wtargnięcie na tę przestrzeń. Pieszy nie może także korzystać z telefonu komórkowego lub innego urządzenia, które może ograniczyć obserwację sytuacji na drodze.
Przejścia sugerowane, czyli takie na którym nie ma odpowiednich znaków czy pasów, jednakże jest ono dostosowane do przejścia przez jezdnie. Można je rozpoznać chociażby po obniżonym krawężniku. Jak komentuje Ministerstwo Infrastruktury:
„Na przejściu sugerowanym pieszy i kierowca muszą mieć zapewnione niezbędne warunki widoczności, co pozwoli podejmować decyzję o przekraczaniu tych części drogi w sposób bezpieczniejszy niż w dowolnym miejscu oddalonym od przejścia dla pieszych o co najmniej 100 m. Decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania zawsze podejmuje projektant. Może je wyznaczyć tylko wtedy, kiedy korzystanie z przejścia sugerowanego będzie bezpieczne zarówno dla pieszego, jak i innych uczestników ruchu drogowego”
Warto zaznaczyć także zaktualizowaną listę zakazów odnośnie hulajnóg. Nie mogą oni korzystać z jezdni, chyba że:
- korzystają z przejazdu dla rowerów,
- korzystają z pasa ruchu dla rowerów,
- korzystają z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Dodatkowo policja oraz lekarze zachęcają do noszenia kasku czy też ochraniaczy podczas jazdy hulajnogą, szczególnie w przypadku dzieci.
Jak poinformował Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, tylko w okresie od stycznia do lipca 2022 r. doszło do 85 wypadków i kolizji, a także 171 kraks z udziałem hulajnóg.
Przeczytaj również: Kierowco zwolnij! Od 1 stycznia 2022 r. mandaty i kary grzywny wzrosły do nawet 30 tysięcy złotych!