Trwająca od kilku miesięcy pandemia znacząco wpłynęła na funkcjonowanie wielu wrocławskich firm i instytucji. Zgodnie z decyzją administracji rządowej, zamknięto lokale gastronomiczne, baseny, siłownie oraz kluby nocne i dyskoteki. Od niedawna zawieszono również działalność wszystkich placówek kulturalnych.
Decyzje te przyniosły ogromne straty finansowe i zmusiły wiele placówek do szukania rozwiązań, które pozwolą im funkcjonować w dobie kryzysu. Ostatnią deską ratunku stał się przede wszystkim Internet – na przeniesienie w przestrzeń wirtualną wszelkiej działalności zdecydowało się wiele wrocławskich przedsiębiorstw.
Opera Wrocławska
Wszystkie spektakle Opery Wrocławskiej zapowiedziane na listopad odbędą się online i będą dostępne dla każdego, za darmo. Transmisje na żywo oraz nagrania spektakli obejrzeć można będzie w formie streamingu na kanale Opery Wrocławskiej na Youtube. W tym miesiącu na miłośników spektakli operowych czekają bowiem trzy niesamowite wydarzenia: „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, „Wieczór Patriotyczny” oraz „La Bohème (Cyganeria)”. Warto więc zapoznać się z harmonogramem i na bieżąco śledzić informacje, aby nie przegapić żadnej okazji.
Osoby, które uprzednio zakupiły bilety, nie pozostaną jednak stratne – wszystkie bilety na listopadowe spektakle zostaną zwrócone. Osobom, które dokonały zakupu przez Internet zwroty wykonywane są automatycznie, bez potrzeby kontaktu z Działem Obsługi Widzów. Natomiast osoby, które zakupiły bilety w kasie proszone są o wypełnienie i przesłanie formularza zwrotów biletów. Opera zachęca również do wymiany biletu na voucher o jego równowartości, którego ważność będzie trwała do końca sezonu artystycznego 2020/2021.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
W wirtualny świat swoich klientów przenosi również wrocławskie Muzeum Narodowe. Na głównej stronie muzeum możemy podziwiać wystawy tematyczne, a także wybrać się na wirtualny spacer po muzealnych salach. Dzięki cyklowi „Ciesz się sztuką!” prezentowanemu w formie filmików, możemy również pogłębić swoją wiedzę o dziełach tj. Tryptyk Koronacji Marii, obrazie „Tron Łaski”, czy też rzeźbie „Marii z Dzieciątkiem”.
Dolnośląskie Centrum Filmowe
W ślad za Operą Wrocławską podąża również DCF, zapraszając swoich widzów na wydarzenia wirtualne. Już teraz, DCF zachęca nas na udział w grudniowym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Odbywać się on będzie na specjalnej platformie online, do której dostęp będą miały wyłącznie osoby, które zakupią akredytacje. W fazie wirtualnych przygotowań jest również druga edycja Long Story Short Film Festival.
Informacje o kolejnych wydarzeniach pojawiają się na bieżąco na oficjalnym Facebooku Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Kino Nowe Horyzonty
Wirtualnych spotkań nie brakuje również w Kinie Nowe Horyzonty. Do 15 listopada trwa wirtualny 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. Osoby, które posiadają na niego bilety mogą cieszyć dostępem do internetowej platformy oferującej ponad 170 filmów z programu obu festiwali. O formie innych wydarzeń widzowie będą informowani tutaj.
Fitness Academy
Ze względu na to, że trenowanie na siłowni jest obecnie niemożliwe, Fitness Academy znalazło rozwiązanie, które pomoże nam zadbać o formę nie ruszając się z domu. Swoich klientów zachęca do kontynuowania aktywności fizycznej w domowych warunkach. Na specjalnie przygotowanej platformie treningowej Yes2Move.com, klubowicze mogą wziąć udział w treningach na żywo z najlepszymi instruktorami z całej Polski.
Platformę można przetestować przez 14 dni za symboliczną kwotę jednej złotówki. Ponadto, osoby, które wykupią dostęp, mogą również skorzystać z porad dietetycznych oraz kodów rabatowych na produkty wielu znanych marek.
Hydropolis
Z obecną sytuacją próbuje poradzić sobie również Hydropolis. Swoich klientów zaprasza więc do udziału w projekcie #HYDROwDOMU, z którego skorzystać w domowym zaciszu może każdy. Na głównej stronie Hydropolis czekają na nas interesujące treści wprowadzające w tematykę wody. Dzięki nim, dowiemy się m.in., jak samodzielnie przygotować środki czystości i żele antybakteryjne, zmierzymy się z doświadczeniami objaśniającymi prawa fizyki i chemii, a także usłyszymy o wielu niezwykłych ciekawostkach związanych z wodą i obiektem Hydropolis.
W zgłębianiu tajemnic wody towarzyszyć nam będą specjalnie przygotowane instrukcje, grafiki oraz pliki video. Warto również zaglądać na profil facebookowy @hydropoliswroclaw, gdzie na bieżąco publikowane są treści o wodnej tematyce.
Kolejkowo
Zawieszenie działalności nie ominęło również wrocławskiego Kolejkowa. Zapowiada ono jednak, że dla swoich klientów szykuje wirtualny spacer po miniaturowym świecie oraz warsztaty modelarskie prowadzone online. Warto więc śledzić informacje na bieżąco, które publikowane są na profilu facebookowym @kolejkowo.
Wrocławskie firmy funkcjonujące bez zmian
Mimo trudnej sytuacji i licznych ograniczeń, niektóre wrocławskie obiekty wciąż pozostają otwarte dla klientów. W swoje progi zaprasza m.in. ZOO Wrocław, Park Trampolin GoJump i Park Powietrzny GoAir, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ogród Japoński.
Zamknięte do odwołania
Nie wszyscy mogli jednak pozwolić sobie na przeniesienie działalności w świat wirtualny. Ze względu na specyfikę branży nieczynny do odwołania pozostaje m.in. Teatr Capitol, Aquapark, Park Trampolin JumpWorld, McFit, Teatr Komedii, Wrocławski Teatr Lalek.
Skutki pandemii drastycznie dotknęły sieć siłowni Fitness World – 10 listopada właściciel popularnej sieci złożył wniosek o upadłość spółki, zamykając tym samym wszystkie siłownie na stałe.