Perseidy 2020 – coroczne, niezwykłe widowisko na naszym nocnym niebie, którego możemy doświadczyć wspólnie z naszymi bliskimi. Deszcz spadających gwiazd możemy efektywnie obserwować między 17 lipca a 24 sierpnia.
Punkt kulminacyjny, czyli tzw. maksimum roju odbędzie się w nocy z 12 na 13 sierpnia. Według statystyk będziemy w stanie dostrzec ponad 100 spadających gwiazd na godzinę.
Obserwacje najlepiej prowadzić poza miastem i z dala od sztucznych źródeł światła (np. latarni ulicznych). Nie zaleca się używania telefonu, który również odzwyczai nasze oczy od ciemności i tym samym znacząco pogorszy efekt.
Osoby bez możliwości lub chęci wyjazdu mogą bez problemu cieszyć się warunkami w ogrodzie czy też na balkonie pod warunkiem ciemnego otoczenia.
Meteoryty nadlatywać będą z konstelacji Perseusza, czyli z północnego wschodu.
Czym są Perseidy?
Deszcz spadających gwiazd to pozostałości po komecie Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do naszej dziennej gwiazdy. Podczas każdego takiego zbliżenia, jądro komety rozgrzewa się, a następnie zaczyna drgać. Niewielkie wstrząsy wyrzucają drobinki z jej powierzchni, które zaczynają się poruszać samodzielnie na tej samej trajektorii.
Ziemia każdego roku wlatuje w pozostałości komety, a efektem jest ich spalenie się w atmosferze. Prędkości, z jakimi drobiny kolidują z atmosferą ziemską to nawet 60 km/s.
Więcej informacji tutaj: www.facebook.com/swiatpozaziemia






![Podziemia, kopalnie i jaskinie Dolnego Śląska. Gdzie pojechać i co zwiedzić? [TOP 5] Na zdjęciu wnętrze Jaskini Niedźwiedziej](https://kochamwroclaw.pl/wp-content/uploads/10570922915_224e114758_c-218x150.jpg)
![6 klimatycznych miasteczek i wsi na Dolnym Śląsku [CZĘŚĆ 2] 6 klimatycznych miasteczek i wsi na Dolnym Śląsku](https://kochamwroclaw.pl/wp-content/uploads/srebrna_gora-218x150.jpg)


![Letnia siatka połączeń z Wrocławia! Rekordowa liczba kierunków [TANIE LOTY 2026]](https://kochamwroclaw.pl/wp-content/uploads/IMG_0623-218x150.jpeg)



![Co robić we Wrocławiu? Atrakcje, które musisz odkryć, jeśli chcesz poznać to miasto [18 miejsc]](https://kochamwroclaw.pl/wp-content/uploads/dawid-tkocz-pHJWYkbfK1c-unsplash-1-218x150.jpg)