5 najpiękniejszych wodospadów na Dolnym Śląsku, które musisz zobaczyć!

0

Piękne i dzikie – wodospady od dawien dawna przyciągają turystów oraz miłośników przyrody. Szczęśliwie 5 naprawdę pięknych znajduje się całkiem blisko Wrocławia. Widzieliście już je wszystkie?

Wodospad Podgórnej

W polskiej części Karkonoszy jest to 3 wodospad pod względem wysokości. Próg skalny wynosi 10 m. Do wodospadu przylegają granitowe urwiska o wysokości 15 m. Woda spływająca dwiema kaskadami wygląda bardzo efektownie i pięknie. 

Gdzie: Przesieka

Wodospady Pośny

Te wodospady znajdziecie na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Stanowią one obszar ścisłej ochrony. Miejcie to na uwadze, planując wycieczkę.

Tych kilka pomniejszych wodospadów znajduje się na wysokości ok. 550 m n.p.m., poniżej zgrupowania skalnego „Skalne Wrota”. Co ciekawe, progi wodospadów są wynikiem alpejskich ruchów górotwórczych i uznaje się je za jedną z ciekawszych atrakcji przyrodniczych oraz turystycznych.

Gdzie: Gajów

Wodospad Szklarki

Ten drugi pod względem wysokości wodospad w polskich Karkonoszach położony jest na wysokości 525 m n.p.m. Woda spływa po nim szeroką kaskadą, która charakterystycznie zwęża się ku dołowi. Z lewej strony wodospadu znajdziecie marmity, czyli zagłębienia w formie cylindra wyrzeźbione w litej skale. Uważajcie na nie, bo mogą być bardzo głębokie, a ich średnice są dość zróżnicowane.

Gdzie: Piechowice

Wodospad Kamieńczyka

Z wodospadu Kamieńczyk woda spływa trzema kaskadami, aby finalnie wpaść do Wąwozu Kamieńczyka. Całość układa się w przepiękny, mieniący się łuk. To najwyższy wodospad w polskich Sudetach – jego wysokość to 27 m. 

Jeśli zajrzycie za środkową kaskadę, to znajdziecie tam grotę tzw. „Złotą Jamę”. Została ona wykuta przez walończyków poszukujących ametystów i pegmatytów. Od 1890 roku wodospad jest dostępny dla turystów.

Ciekawostka!

Wodospad Kamieńczyka zobaczycie w filmie Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Z wodospadem wiąże się również pewna legenda:

,,Dawno, dawno temu w okolicach wodospadu mieszkały śliczne rusałki. Jedna z nich – Łabudka zakochała się w człowieku, a konkretnie w Broniszu Kamieńczyku. Siostry ostrzegały ją przed młodzieńcem, ta jednak ich nie słuchała. Łabudka oddała mu wszystkie swoje klejnoty. Chłopak miał je sprzedać, aby kupić leki dla chorej matki. Niestety Kamieńczyk długo nie wracał. W końcu rusałka zdecydowała się odszukać ukochanego, by zapytać o przyczynę jego długiej nieobecności. Gdy była w okolicach Łabskiego Szczytu, zobaczyła wreszcie młodzieńca. Ruszyła więc w jego stronę. Była w niego zapatrzona jak w obrazek, nie uważała, jak stąpa i – zanim doszła do chłopaka – spadła w przepaść. Od tamtej pory jej siostry wciąż ją opłakują, a ich łzy spływają ze szczytu, tworząc wodospad.”

Gdzie: Szklarska Poręba

Dziki Wodospad

Dziki wodospad powstał dzięki zaporze przeciwrumoszowej ustworzonej na rzece Łomnica. Przez jego położenia woda w czasie ulewnych deszczy lub roztopów potrafi szybko przybrać, a jej wartki nurt może przenieść nawet te większe kamienie, jednak spływająca woda nie stanowi większego zagrożenia. Dziki Wodospad to miejsce lubiane przez spacerowiczów. Jeśli mieliście już możliwość zobaczyć go na żywo, dajcie nam znać w komentarzach!

Gdzie: Karpacz

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTargi Turystyczne Wrocław 2024! Czas na podróże – te małe i te duże
Następny artykułZieleń zamiast betonu. Mieszkańcy korzystają ją z nowego parku na wrocławskich Krzykach
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.