5 miejsc we Wrocławiu, które przyniosą Ci wspomnienia z dawnych lat – zatrzymały się w czasie

0
fot. Wikipedia, J. Ciuruś

Wrocław pełen jest pięknych zakamarków i magicznych miejsc, które są prawdziwym rarytasem dla miłośników historii. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które z nich przeniosą Cię w czasie do dawnych lat, czytaj dalej.

Manhattan, czyli wrocławskie „Sedesowce”

Manhattan to prawdziwa architektoniczna perełka, którą warto ująć w swoim planie zwiedzania Wrocławia. Zespół sześciu budynków mieszkalnych i kilku usługowych nosi także nazwę „Sedesowce” ze względu na swój osobliwy design. Modernistyczny projekt zaprojektowany został przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak i powstał w latach 70 tych. Okrągłe okna otoczone białym betonem miały przywodzić na myśl klimat śródziemnomorski, kojarzący się ze statkami.

Niestety, realizacja w czasach PRL nie zdołała ująć najlepszych cech projektu, przez co budynek wyszedł karykaturalnie i dopiero jego remont w 2021 roku, przybliżył go do założeń pierwotnych planów. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Manhattan — sześć białych 55-metrowych wieżowców — jest kultową atrakcją, który można uznać za zatrzymaną w czasie.

Miejsce: Budynki znajdziecie w okolicy Placu Grunwaldzkiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 05. Bloki PRL-u – adwokat diabła. Manhattan na bis!

źródło: Wikipedia

DH Podwale

Wybudowany w czasach Breslau (1908 r.) secesyjny dom towarowy „Podwale” znajduje się we Wrocławiu przy skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Podwale. Przed wojną było to niezwykle popularne miejsce, gdzie mieszkańcy robili zakupy oraz spotykali się w kawiarni „Vaterland”. 

Budynek udekorowany jest w stylu secesyjno-neogotyckim, a na wejściu znajduje się piękny piaskowy portal. Przez lata wygląd DH Podwale niewiele się zmienił. W 2003 roku przeprowadzono jedynie delikatne odnowienie elewacji i wymianę poszycia dachu.

Trzonolinowiec

W pobliżu Mezonetowca znajduje się kolejny unikat architektoniczny. Trzonolinowiec budowany był, zaczynając od góry, a nie od dołu, przez co można uznać go za jeden z ciekawszych budynków we Wrocławiu, a nawet w całej Polsce. Wieżowiec oddano do użytku w 1967 r. Pierwotnie składał się on z żelbetowego trzonu, głowicy i stalowych lin. Budynek stał się szybko legendarny, a mieszkało w nim kilka znanych osobistości (np. Bogusław Linda).

Budynek znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Dworca Głównego PKP. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzonolinowiec – czyli o budynku, który ,,unosi się” w powietrzu

Dworzec Świebodzki wraz z targowiskiem

Niegdyś noszący nazwę Breslau-Schweidnitz-Freiburger, Dworzec Świebodzki to budynek z bogatą historią — wokół niego działo się wiele wydarzeń, zarówno wesołych, jak i dramatycznych. Gmach ten obecnie kojarzony jest bardziej z cotygodniowym bazarem, czy też targowiskiem, niż z podróżami międzymiastowymi.

Dworzec udostępniono do użytku w 1843 roku i jest on jednym z najstarszych we Wrocławiu. 

Hala Targowa

Ponad stuletni budynek Hali Targowej to świetna opcja dla osób, które kochają podróże w czasie. Obiekt zaprojektowany został przez Richarda Plüdemanna i powstał pod koniec XIX wieku. Do dziś pełni funkcję klimatycznego targowiska, w którym kupić można świeże warzywa i owoce, sery, wędliny i produkty z lokalnych gospodarstw i od lokalnych producentów.

To obowiązkowy punkt wycieczki, jeśli cenisz hale targowe oraz lokalne wyroby spożywczo-rzemieślnicze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hala Targowa we Wrocławiu – co jest w niej niezwykłego? [SPRAWDŹ]

Weekend we Wrocławiu: wydarzenia
Fot. Anna Kliszcz

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNiskie temperatury we Wrocławiu! Zwróćmy uwagę na osoby bez dachu nad głową [JAK POMÓC?]
Następny artykułMPK Wrocław: Remont na Rondzie Reagana – zmiany w komunikacji miejskiej
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.