15 nowych miast w Polsce, wśród nich Miękinia obok Wrocławia

0

Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast. Po zmianach będziemy mieli ich 979. Dotychczasowe miejscowości podniosły w ostatnich latach poziom urbanizacji i wykazały miejski charakter. Dodatkowo większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Są też dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami. Ze względu na te cechy uzyskały prawa miejskie.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że status miasta to powód do dumy, ale również zobowiązanie, aby miasto się rozwijało.

Kolejne miasta w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że w większości przypadków nadanie statusu miasta, to przywrócenie praw miejskich odebranych m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. „To była bardzo częsta praktyka caratu – zemsta za uczestnictwo, za pomoc miasta, miejscowości w Powstaniu Styczniowym” – powiedział szef rządu. 1 stycznia 2023 r. będzie zatem dniem sprawiedliwości dziejowej. Trzy miejscowości nie posiadały wcześniej praw miejskich: Miękinia, Łopuszno, Piekoszów.

Zmiany statusu gmin były konsultowane z mieszkańcami i wszędzie zostały przez nich poparte. Za nadaniem statusu miasta opowiedziały się również władze danej gminy oraz odpowiedni wojewodowie.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nowe miasta powinny przyciągać nowych inwestorów, przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy. „Głęboko wierzę w zrównoważony rozwój Polski, zrównoważony rozwój we wszystkich zakamarkach Polski, w rozwój, który się uzupełnia” – zaznaczył szef rządu. Staje się on rzeczywistością między innymi dzięki rządowym programom. Samorządy w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymały łącznie 76,6 mld zł.

Między innymi dzięki zrealizowanym inwestycjom z rządowych programów, miejscowości otrzymały prawa miejskie, ponieważ podniosły poziom urbanizacji. Rozwinęły sieć komunikacyjną, zabudowę kanalizacyjną, infrastrukturę przeznaczoną dla dzieci i seniorów oraz wiele więcej.

Nowe miasto na Dolnym Śląsku

Miękinia (powiat średzki, województwo dolnośląskie) – pierwsze zapisy o miejscowości pochodzą już z 1305 r. Posiada budynki wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Znana jest także z winiarstwa;

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Winnice na Dolnym Śląsku. 8 wyjątkowych miejsc, w których napijesz się regionalnego wina!

mat. gov.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Ruszają zapisy na 9. Nocny Wrocław Półmaraton!
Następny artykuł#TORYwolucja 2022 i 2023: Zrealizowane i planowane inwestycje przez MPK Wrocław
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.