14 rzeczy, które każdy powinien zrobić we Wrocławiu, żeby poczuć jego klimat

0
a

Każde miasto, zwłaszcza te większe ma swoje charakterystyczne miejsca i atrakcje. Nawiązując do klasyka, miasta są jak czekoladki w bombonierce, każdego smaku trzeba spróbować.

Właśnie dlatego mamy dla Was listę 14 rzeczy, które każdy, turysta i mieszkaniec, powinien zrobić, aby poznać prawdziwy smak Wrocławia. Miasto, to nie tylko Rynek i szukanie krasnoludków, sprawdźcie co jeszcze warto zobaczyć i spróbować w stolicy Dolnego Śląska!

1. Poszukaj latarnika na Ostrowie Tumskim

Ostrów Tumski to wizytówka Wrocławia, to on jest najczęściej pokazywany w filmach i telewizji, gdy wydarzenia rozgrywają się we Wrocławiu. Jest to wręcz obowiązkowy punkt zwiedzania i to już przy pierwszej wizycie.

 • Jesteś przez 1 dzień we Wrocławiu? Idź na Ostrów Tumski i poszukaj latarnika.
Fot. Adam Bystry

2. Odwiedź Hydropolis

Słysząc muzeum wody może się wydawać, że to kolejne nijakie muzeum, gdzie wynudzisz się na śmierć. Nic bardziej mylnego! Hydroplis to niesamowite, multimedialne, przepełnione atrakcjami i niezwykle klimatyczne muzeum wody! To miejsce naprawdę przyciągnie każdego, bez względu na wiek, więc śmiało można tam iść już z najmniejszymi dziećmi.

 • Gdyby każde muzeum, choć w jakiejś części, przypominało Hydropolis, to nie świeciłyby pustkami. Dlatego po prostu musisz je zobaczyć!

Gdzie: Na Grobli 17

3. Odkryj legendę Mostku Pokutnic

Mostek Pokutnic to nic innego jak kładka łącząca ze sobą wieże Katedry św. Marii Magdaleny. Dlaczego Pokutnic? Według jednej z wersji legendy po zmroku na kładce pojawiały się dusze pokutujących dziewcząt, które za życia wolały wybrać hulanki i swawole niż życie przykładnych żon i matek. Za karę każdego dnia po zmroku miały w znoju sprzątać mostek.

 • Dlaczego miejsce to znalazło się na naszej liście? Bo to przepiękny punkt widokowy, który pozwoli ci zachwycić się Wrocławiem i zrobić świetne, pamiątkowe zdjęcia.

Gdzie: Szewska 10

Mostek Czarownic
fot. Błażej Perdak

4. Wypij piwo w Piwnicy Świdnickiej

Wypić i zjeść w najstarszym barze w Europie. Każdy piwosz będzie się tu czuł jak u siebie, ale niepijący również nie będą narzekać na brak trunków do wyboru, a serwowane potrawy są po prostu wyśmienite.

 • Piwnica Świdnicka cieszy się sporą popularnością, więc warto wcześniej zarezerwować stolik. 

Gdzie: Rynek Ratusz 1A

fot. fb/Piwnica Świdnicka

5. Wybierz się do Parku Szczytnickiego i Ogrodu Japońskiego

Park Szczytnicki to perła w koronie wrocławskiej zieleni, a ogród japoński jest jak mały diamencik w nią wtopiony, aby błyszczała jeszcze bardziej. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu to spróbuj obejrzeć ogród o każdej porze roku, to niesamowite jak inne wrażenie może robić to samo miejsce w różnych miesiącach.

 • Spacer po tym parku obowiązkowo powinien trafić na checklistę każdego odwiedzającego Wrocław.

Gdzie: wschodnia część Śródmieścia

6. Poznaj Halę Stulecia – zabytek UNESCO

To jeden z tych budynków, które z Wrocławiem kojarzone są najmocniej, dlatego po prostu trzeba tam pójść. Pod Halę Stulecia podejdziecie przy okazji spaceru po parku Szczytnickim lub wizyty w Zoo.

 • Plac przed Halą tętni życiem, zwłaszcza w sezonie letnim, więc jeśli już kupiliście sobie lody, to idąc piękną, wrocławską pergolą znajdziecie kolejny punkt z naszej listy.

Gdzie: Wystawowa 1

7. Zachwyć się pokazem fontanny multimedialnej

Pokazy odbywają się w dzień oraz wieczorami, ale nie ma co ukrywać, że to właśnie te wieczorne robią największe wrażenie. Skoro i tak już jesteście obok, to przysiądźcie i cieszcie się pokazem.

 • Przy Hali Stulecia znajduje się fontanna multimedialna, która jest największą tego typu fontanną w całej Polsce, więc nie mogło jej tu zabraknąć.

Gdzie: również Wystawowa 1

Weekend we Wrocławiu

8. Zrób selfie z Iglicą

Iglica ustawiona koło Hali Stulecia to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Wrocławia. Jeśli na wycieczce zawędrujesz w okolice Hali Stulecia, a na pewno tak się stanie, to na pewno zwrócisz na nią uwagę. A co tu trzeba zrobić?

 • Najlepiej podjąć wyzwanie i zrobić sobie takie selfie z Iglicą, aby cała znalazła się na zdjęciu, spróbuj. 

Gdzie: obok Hali na Wystawowej 1

9. Odszukaj ukryte Muzeum Neonów

Zdjęcie na tle neonów to coś, co musisz przywieźć z Wrocławia. Oczywiście najlepiej zrobić je po zmroku, bo wtedy wyjdzie najefektowniej. 

Gdzie: Ruska 46C

10. Zasmakuj jedzenia na ul. Włodkowica

Zjeść na Włodkowica. Zdecydowanie. Jeśli szukasz dobrej knajpy, żeby dobrze zjeść, a w sumie nie wiesz, czego konkretnie byś chciał to koniecznie udaj się na Włodkowica. To miejsce jest to prawdziwe eldorado dla smakoszy, każdy znajdzie coś, co lubi. Na Włodkowica znajdziesz zarówno lokale, gdzie zjesz pyszny obiad, jak i kawiarnie czy lodziarnie. Każdy powinien odwiedzić to miejsce i znaleźć swój ulubiony lokal.

Gdzie: na Włodkowica oczywiście!

Poznaj 5 klimatycznych wrocławskich ulic!
Fot. Anna Kliszcz

11. Wejdź do MovieGate

MovieGate to jedyne w swoim rodzaju muzeum filmu w Polsce. Mieści się w bunkrze pod Rynkiem, a w jego kolekcji znajdziecie kostiumy i gadżety z takich filmów jak “Gwiezdne Wojny” czy “Gladiator”. Jednakże jest to miejsce nie tylko dla miłośników kina. W ofercie MovieGate znajdują się również laboratorium iluzji i pokazy naukowe.

 • Muzeum jest wyjątkowe także przez swoją lokalizację, dlatego każdy powinien chociaż raz tam zajrzeć.

Gdzie: Plac Solny 10a

MovieGate Wrocław
Fot. MovieGate

12. Zarezerwuj spacer z przewodnikiem po Dzielnicy Czterech Wyznań

Dzielnica Czterech Wyznań lub też Dzielnica Czterech Świątyń usytuowana jest w obrębie wrocławskiego Rynku i technicznie nie jest, i nie była nigdy dzielnicą. Zdecydowano jednak, że warto to miejsce wyróżnić ze względu na wspólne przesłanie wzajemnego szacunku i tolerancji, które podzielają religie reprezentowane przez znajdujące się tam świątynia, a są to:

 • prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
 • synagoga Pod Białym Bocianem
 • ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej
 • rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy

Aby ułatwić zwiedzającym dojście do każdej ze świątyń planowane jest utworzenie Ścieżki Kulturowej Czterech Świątyń. W ramach Ścieżki przy każdej świątyni stanie centrum kultury powiązane z danym wyznaniem.

 • Biorąc pod uwagę wielonarodowościowy i multikulturowy charakter Wrocławia, jest to ważne miejsce dla lokalnej społeczności, warte odwiedzenia.

Gdzie: między ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica oraz św. Mikołaja

fot. Klubokawiarnia Mleczarnia

13. Nie zapomnij o Zoo wraz z Afrykarium

Wrocławskie Zoo to jeden z największych, pod względem powierzchni, ogrodów zoologicznych w Polsce. Na powierzchni 33 hektarów zobaczycie zwierzęta z całego świata. Jedną z największych atrakcji jest Afrykarium, w którym poznacie z bliska faunę i florę Afryki. 

 • Zwiedzanie Zoo to wycieczka na co najmniej pół dnia, a zwykle i dłużej. Jednak warto ten czas znaleźć w końcu to najstarsze zoo w Polsce.

Gdzie: Wróblewskiego 1-5

Zoo Wrocław
fot. ZOO Wrocław

14. Przejedź się Polinką

Polinka to kolejka linowa łącząca Kampus Główny Politechniki Wrocławskie z Kampusem Na Grobli. W ramach kolei działają 2 wagoniki, które po raz pierwszy ruszyły 1 października 2013 roku. Polinka w swoim zamyśle miała być ułatwieniem dla studentów i pracowników PWR-u, ale szybko stała się atrakcją turystyczną.

 • Dlatego od 2013 podziwianie Wrocławia z sunącego po linie wagonika, to atrakcja, której nie można odpuścić.

Gdzie: wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27

fot. fb/ Polinka

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak zakochać się we Wrocławiu? [PORADNIK]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPstryknij Mosty Pomorskie! I wygraj nagrodę! [KONKURS FOTOGRAFICZNY]
Następny artykuł15 lat rowerowego Wrocławia – Coś się kończy, Coś się zaczyna
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.