ZOO Wrocław już otwarte. Jakie zasady obowiązują? [SPRAWDŹ]

0
Zoo Wrocław
fot. ZOO Wrocław

Od czwartku 21. maja znów można odwiedzać wrocławski ogród zoologiczny. Najlepiej przed wizytą zakupić bilety on-line i dzięki temu przeskoczyć kolejkę. Na odwiedzających czekają nowe atrakcje, bo w czasie pandemii w ZOO urodziło się kilkanaście wyjątkowych maluchów. Na nowym wybiegu zobaczymy niesamowite nietoperze motogłowe, a lemury wari rude będą spacerować nad głowami zwiedzających.

Wrocławskie ZOO otwiera się po dwóch miesiącach od zamknięcia w związku z zagrożeniem epidemicznym. Zdecydowana większość atrakcji będzie czynna dla odwiedzających. Niektóre pawilony zostaną na razie wyłączone ze zwiedzania ze względów epidemicznych, ale zwierzęta będzie można oglądać na wybiegach zewnętrznych. Przed odwiedzinami warto zapoznać się z nowym regulaminem zwiedzania dostępnym na stronie zoo, który powstał, aby zapewnić odwiedzającym maksimum bezpieczeństwa.

– Bardzo cieszymy się, że po prawie dwóch miesiącach znów zagoszczą u nas odwiedzający. Ten czas był dla nas bardzo trudny, bo 90 procent naszych kosztów pokrywają przychody z biletów. Nieczynne zoo to wielomilionowe straty – mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.  – Dziękujemy wszystkim, którzy w tym czasie nas wsparli czy to kupując bilet na przyszłość czy przekazując darowiznę. Teraz pomóc ogrodowi można zwyczajnie, poprzez wizytę i zakup biletu.

Warto Zoo odwiedzić, bo maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Ponad 30-hektarowy teren ogrodu jest pełny bujnej zieleni, a w czasie pandemii ZOO przeżyło prawdziwy baby boom, więc jest co podziwiać jeśli chodzi o faunę.

I tak, w kwietniu urodził się drugi w Polsce takin złoty. To niezwykle rzadki gatunek, nawet w ogrodach zoologicznych. Jego hodowlę prowadzi zaledwie 13. zoo na całym świecie. Wrocławskie stado stworzono w 2017 r. i rok temu świętowano narodziny pierwszego osobnika – samicy Shaanxi. Tym razem, 1. kwietnia, na świat przyszedł samiec. To ogromny sukces hodowlany wrocławskiego zoo. W ostatnim roku na świecie urodziło się zaledwie 10 młodych tego gatunku.

Co roku wrocławskie zoo cieszy się z przychówku lemurów katta. Tym razem odnotowano narodziny czterech maluchów tych wyjątkowych i coraz bardziej zagrożonych mieszkańców Madagaskaru. Lemury katta to jeden z 108 gatunków lemurów, które występują tylko i wyłącznie na Madagaskarze. Jeszcze 10 lat temu uważano katty za gatunek pospolity i o niskim statusie zagrożenia wyginięciem. Sytuacja zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich 24 lat, bo liczebność ich populacji spadła w naturze o 97%!

Jeżozwierzami zaczęła się wiosna we wrocławskim zoo. W ciągu tygodnia przyszły tu na świat aż cztery młode tego gatunku. Urodziło się też aż sześć jagniąt muflona. Pojawiły się również młode dik-diki – chyba najmniejsze antylopy świata, a także cztery sitatungi – nurkujące antylopy.

Na odwiedzających czeka też zupełnie nowa ekspozycja. W Afrykarium pojawiły się nietoperze motogłowe. Przyjechały do ZOO tuż przed zamknięciem ogrodu dla odwiedzających. Są to młode, około trzyletnie osobniki. Specjalnie dla nich powstała przestronna woliera w Afrykarium. Jest to dość dziwaczny nietoperz: samce są blisko dwukrotnie większe od samic, a ich pyski sprawiają, że wyglądają trochę jak latające łosie. To największy nietoperz Czarnego Lądu, a na wybiegu w trefie Kongo (Afrykarium) będzie można oglądać dziesięć osobników młotogłowa.

Nowością jest też to, że lemury wari rude otrzymały powiększony wybieg i teraz będą spacerować nad głowami odwiedzających, po linach rozpiętych pomiędzy drzewami.

Na razie w ZOO nie będą odbywały się karmienia pokazowe. Do odwołania pozostają zamknięte następujące pawilony: ptaszarnia (w której do jesieni trwa remont), pawilon nosorożców indyjskich, Sahara, Madagaskar, Szympansy, Małpiarnia, Słoniarnia, Pawilon Norweski i Motylarnia w Terrarium. Ale większość zwierząt będzie można oglądać na wybiegach zewnętrznych. Nieczynna będzie wypożyczalnia wózków, plac zabaw, park linowy i dzieciniec zwierzęcy. W Afrykarium zwiedzający poruszać się będą w jednym kierunku, podobnie jak w innych pawilonach.

Bilety indywidualne najlepiej zakupić wcześniej przez Internet lub w automatach przy zoo. Skróci to czas oczekiwania w kolejce do wejścia. Bilety rodzinne dostępne będą w kasach, ale w okienkach preferowana będzie płatność kartą. Vouchery należy przed wizyta w ZOO wymienić w Punkcie Obsługi Klienta na bilety.

Według nowych zasad  odwiedzający będą zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych na terenie zoo i przestrzegania zaleceń np. związanych z zachowaniem bezpiecznych dystansów. Posiadaczom kart rocznych i voucherów zakupionych przed wybuchem pandemii, zoo wydłuży ich termin ważności o 72 dni, czyli o cały okres zamknięcia.

Zoo czynne będzie w godzinach od 9. 00 do 18.00.

Ważne! Przed zakupem biletów należy zapoznać się z REGULAMINEM ZOO.

Regulamin zwiedzania ZOO Wrocław Sp. z o.o. (dalej ZOO Wrocław lub ZOO)
Zalecenia dla zwiedzających:

1. Zwiedzający są zobowiązani do stosowania się do obowiązujących przepisów prawa oraz
wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego, niniejszego Regulaminu, znajdujących się na terenie ogrodu oznaczeń i tablic informacyjnych oraz wskazań personelu ZOO Wrocław.
2. Zakupione bilety wstępu należy zachować do kontroli.
3. Dzieci do lat 10 mogą przebywać na terenie ZOO Wrocław tylko pod opieką dorosłych.
4. Zarząd ZOO Wrocław nie odpowiada za wypadki i szkody wynikłe z nieprzestrzegania
Regulaminu.
5. Zwiedzający odpowiadają za wszelkie szkody i straty powstałe z ich winy a w przypadku dzieci ich rodzice/opiekunowie.
6. Zwiedzający winni bezwzględnie przestrzegać uwag i zaleceń umieszczonych na tablicach
informacyjnych i ostrzegawczych zamieszczonych na terenie ZOO Wrocław.

Mając na uwadze bezpieczeństwo zwiedzających oraz zdrowie i dobro zwierząt, na terenie ZOO Wrocław obowiązuje bezwzględny zakaz:
1. Wprowadzania, wnoszenia i wwożenia zwierząt.
2. Wstępu osobom nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających.
3. Karmienia i niepokojenia zwierząt.
4. Wstępu z balonami.
5. Hałasowania i używania hałaśliwych urządzeń.
6. Wrzucania do klatek, na wybiegi i do zbiorników wodnych jakichkolwiek przedmiotów.
7. Niszczenia zieleni i zaśmiecania terenu.
8. Kąpania się w zbiornikach wodnych.
9. Handlu lub rozdawania reklam/ulotek bez pisemnej zgody ZOO Wrocław sp. z o.o.
10. Fotografowania i filmowania w celach komercyjnych oraz świadczenia jakichkolwiek usług bez pisemnej zgody ZOO Wrocław sp z o.o.
11. Fotografowania z lampą błyskową.
12. Wnoszenia artykułów pirotechnicznych jak np. petard, rakiet, sztucznych ogni.
13. Palenia papierosów poza miejscami wyznaczonymi.
14. Wprowadzania oraz jazdy na rowerach, wrotkach, hulajnogach, łyżworolkach itp. Rowery należy zostawiać w miejscach do tego przeznaczonych.Za pozostawione rowery, hulajnogi itp. Zoo Wrocław nie bierze odpowiedzialności.
15. Wjazdu samochodami bez odpowiednich upoważnień.
16. Wchodzenia na ogrodzenia, przekraczania barier i ogrodzeń, wkładania jakichkolwiek części ciała za te zabezpieczenia, zabrania się również wchodzenia do pomieszczeń lub na teren nieprzeznaczony do zwiedzania.
17. Siadania i sadzania dzieci na ogrodzeniach i barierkach.
18. Przebywania na terenie ZOO Wrocław przed i po ustalonych godzinach zwiedzania.

W związku z epidemią COVID-19 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1. Na terenie ZOO Wrocław należy stosować się do powszechnie obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
2. ZOO Wrocław zastrzega sobie prawo do ograniczenia ilości osób wchodzących i przebywających na terenie ZOO Wrocław lub w poszczególnych pawilonach tj. czasowego zamykania bram wejściowych lub wejść do poszczególnych pawilonów lub czasowego wstrzymania sprzedaży biletów.
3. Zaleca się zakup biletów przez Internet lub w automatach. Zaleca się płatność bezgotówkową.
4. W Punkcie Obsługi Klienta (POK) obowiązuje ograniczenie przebywania do 2 osób
w pomieszczeniu, z wyłączeniem pracowników obsługi.
5. Na terenie ZOO Wrocław, w tym także przy kasach, bramach wejściowych, wejściach
do pawilonów wszystkie osoby zobowiązane są zachować odległość nie mniejszą niż 2 metry od siebie z wyjątkami określonymi w powszechnie obowiązujących przepisach prawa.
6. Osoby przebywające na terenie ZOO Wrocław zobowiązane są do stosowania się
do obowiązującego w miejscach ogólnodostępnych obowiązku zakrywania ust i nosa.
7. Zakazuje się dotykania na terenie ZOO powierzchni szyb, ogrodzeń, barier.
8. Zakazuje się wejścia na teren ZOO osób mających objawy chorobowe COVID-19 lub u których stwierdzono zakażenie COVID-19, osób odbywających obowiązkową izolację lub kwarantannę, osób zamieszkujących z osobą poddaną obowiązkowej izolacji lub kwarantannie.
9. Na terenie ZOO do odwołania nie będą odbywały się karmienia pokazowe.
10. Na terenie ZOO do odwołania pozostają zamknięte i obowiązuje zakaz wstępu do następujących
pawilonów:
– Ptaszarnia,
– Terai – pawilon nosorożców indyjskich,
– Sahara,
– Madagaskar,
– Szympansy,
– Małpiarnia,
– Słoniarnia,
– Pawilon Norweski,
– Motylarnia w Terrarium.
11. Większość zwierząt z ww. pawilonów ma udostępnione wybiegi zewnętrzne.
12. Na terenie ZOO pozostają zamknięte do odwołania i obowiązuje zakaz wstępu do Ogródka dziecięcego.
13. Na terenie ZOO pozostają zamknięte do odwołania i obowiązuje zakaz wstępu na place zabaw, na teren parku linowego, karuzelę oraz inne urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci.
14. Na terenie ZOO do odwołania nie będą dostępne oraz obowiązuje zakaz korzystania z wózków dotychczas wypożyczanych na terenie ZOO.
15. Na terenie ZOO do odwołania nie będą dostępne przejażdżki na kucykach.
16. Wejście i wyjście na teren ZOO odbywać się będzie z wyłączeniem Bramy Japońskiej, która do odwołania pozostaje zamknięta.
17. Na terenie ZOO udostępnione są, w wyznaczonych miejscach, dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
18. Na terenie ZOO do odwołania może odbywać się wyłącznie zwiedzanie indywidualne.
19. W Afrykarium obowiązuje jednokierunkowy ruch zwiedzania.
20. Nakazuje się szczególną staranność w przestrzeganiu przez osoby przebywające na terenie ZOO zasad higieny i dobrych praktyk higienicznych (w tym regularnego mycia rąk, dezynfekcji rąk).
21. Na terenie ZOO zabrania się spożywania posiłków, napojów, w tym alkoholu, z wyłączeniem lokali gastronomicznych i ogródków gastronomicznych.
22. W przypadku nierespektowania zasad będą informowane odpowiednie służby i podejmowane stosowne środki prawne.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRusza Gwardia Wrocław Academy, czyli fabryka młodych talentów!
Następny artykułLiczy się każda kropla. Magnolia Park wznawia akcję krwiodawstwa
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.