Rusza Gwardia Wrocław Academy, czyli fabryka młodych talentów!

0
a

Dokładnie 1 czerwca oficjalnie rusza nowy pomysł na szkolenie młodzieży we Wrocławiu. GWR Academy to kontynuacja tradycji, włożonej we współczesne realia. Fabryka młodych talentów, mająca na celu pokazanie, jak mocnym ośrodkiem siatkarskim jest Wrocław oraz cały Dolny Śląsk. Gwardyjska młodzież staje się fundamentem naszych działań!

Gwardia Wrocław Academy to połączenie tradycji z nowym spojrzeniem na szkolenie młodzieży. Kadra trenerska, która jest mieszanką rutyny z młodością, daje zupełnie inne, świeże spojrzenie na pracę z grupami młodzieżowymi. Jesteśmy odpowiedzią na zapotrzebowanie wrocławskiej i dolnośląskiej młodzieży siatkarskiej, chcącej walczyć o najważniejsze laury w Polsce. Poprzez popularyzację od najmłodszych lat (grupy rekreacyjne), coraz większą profesjonalizację (grupy młodzieżowe, niżej wymienione), tworząc piramidę szkoleniową, mającą perspektywę walki o najwyższe lokaty.

– Szkolenie młodzieży było jednym z naszych celów na pierwszy rok funkcjonowania. Każdy szanujący się klub sportowy powinien szkolić, a w ostatnich latach, w wielu miejscach w Polsce, to wcale nie było takie oczywiste. Łatwiej było ściągnąć jakąś gwiazdę do zespołu seniorów. My mamy inny pomysł na Gwardię. Chcemy stworzyć fabrykę młodych talentów. Gwardia wychowała mnóstwo zdolnego, siatkarskiego narybku. Ostatnimi są chociażby Jakub Jarosz, Marcel Gromadowski czy Maciej Muzaj. Jako Gwardia Wrocław Academy, chcemy to kontynuować. Głównie w oparciu o Dolny Śląsk i Wrocław, ale z możliwościami na internat, jeśli znajdzie się młody-zdolny z jakiegokolwiek miejsca w Polsce, który będzie chciał dla nas grać. Na początek, we wrześniu, chcemy zrobić nabór, żeby obudować dodatkowo grupę 90 dzieciaków, które na starcie już mamy i z tego powodu już teraz się cieszymy. Dodatkowo mogę zapewnić, że najzdolniejsi dostaną szansę w kadrze pierwszoligowej. Trener Krzysztof Janczak jest bardzo otwarty na takie rozwiązania. Naszym marzeniem jest też na pewno stworzenie domu dla GWR Academy.  – mówi współwłaściciel KFC Gwardia, Kajetan Maćkowiak.

Założenie na sezon 2020/21 jest takie, żeby w rozgrywkach wzięło udział pięć zespołów GWR Academy. Dwie drużyny młodzików, dwie kadetów oraz jedna juniorów. Ta ostatnia poza rozgrywkami młodzieżowymi, będzie brała również udział w dolnośląskiej III lidze. To będzie okazja do starcia w rozgrywkach seniorskich, zbierając cenne doświadczenie.

Warto podkreślić, że przez ostatnie lata Gwardia nieprzerwanie osiągała sukcesy w rywalizacji młodzieżowej, regularnie punktując w klasyfikacjach siatkarskich Ministerstwa Sportu. W 2017 i 2018 roku młodzi Gwardziści zdobyli komplet złotych medali w rozgrywkach młodzieżowych na Dolnym Śląsku. Drużyna młodzików dotarła do turnieju finałowego MP, gdzie zajęła 4 miejsce (2017 i 2018). Wynik powtórzyli juniorzy, docierając po 6 latach przerwy do finałów. W 2019 roku przełamano za to złą passę miejsc tuż za podium, wdrapując się po brązowy medal w finałach MP kadetów.

– Gwardia Wrocław Academy to coś, co daje nadzieję na przyszłość. Ostatni sezon był dla nas najtrudniejszy, odkąd jestem w klubie. Grać w Gwardii zaczynałem w 1992 roku, mając 10 lat, u trenera Andrzeja Skałeckiego. Za trenowanie zabrałem się za to w 2007 roku. Tracąc obiekt przy Krupniczej, musieliśmy stawić czoła wielu wyzwaniom. Jestem dumny z trenerów, że razem podjęliśmy się trudnej roli ratowania szkolenia siatkarskiej młodzieży. Od spraw czysto organizacyjnych, finansowych, do… przewożenia sprzętu po całym Wrocławiu, z hali do hali. Mimo tych przeciwności zdobyliśmy na Dolnym Śląsku trzy medale, mamy też przez sobą grę w rozgrywkach centralnych o mistrzostwo Polski. Cieszymy się z GWR Academy, ale zdajemy sobie sprawę, że dużo pracy przed nami. Ale lubimy wyzwania – mówi z uśmiechem koordynator szkolenia gwardyjskiej młodzieży oraz wieloletni trener, Tomasz Barański.

Siatkarska Gwardia w swojej wieloletniej działalności zdobyła łącznie 14 medali Mistrzostw Polski, jest także zdobywcą i wielokrotnym medalistą Pucharu Polski. W swoim dorobku posiada również brązowy medal europejskiej Ligi Mistrzów. Wizytówką klubu od zawsze było doskonałe szkolenie młodzieży. Klub wychował wielu zdolnych siatkarzy, którzy reprezentowali i wciąż reprezentują miasto Wrocław na arenach, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Chociażby za sprawą faktu gry w czołowych klubach PlusLigi oraz reprezentacji kraju. Swoje pierwsze poważne, siatkarskie kroki w Gwardii stawiali m.in. Maciej Muzaj, Jakub Jarosz, Marcel Gromadowski, Adrian Mihułka, Krzysztof Rejno, Tomasz Kowalski, Bartosz Kaczmarek. Nasze miasto i klub Gwardia we wcześniejszych latach promowali chociażby reprezentanci Polski tacy jak: Stanisław Gościniak, Maciej Jarosz, Ireneusz Kłos, Marek Ciaszkiewicz, Lech Łasko czy Sławomir Skup.

– To dzień, który bardzo mnie cieszy, ale wiem też, przed jakim stoimy wyzwaniem. Myślę, że Gwardia Wrocław Academy będzie większym wyzwaniem, niż dowodzenie seniorską drużyną. Kwestia odpowiedzialności jest tu kluczowa. Oczekiwania ze strony młodych siatkarzy, ich rodziców, wiemy, że nie możemy zawieść. Chcemy jak najlepiej zająć się GWR Academy, stworzyć warunki, które będą nas wyróżniać w całej Polsce. Organizacyjne ułożenie od A do Z, współpraca z kadrą trenerów, wreszcie rozwój młodzieży i sukcesy sportowe. Chcemy to zrobić tak, jak należy. Inspirują mnie młodzieńcze lata spędzone w Pile, gdzie pod wodzą Jarosława Kubiaka zdobyliśmy cztery medale MP, w tym złoto w kategorii juniora. Bardzo chciałbym to powtórzyć, ale już w innej roli, w klubie, któremu oddajemy swoje serce. To więcej, docelowo seniorski zespół GWR ma być mieszanką gwardyjskich wychowanków, z Wrocławia i Dolnego Śląska. To marzenie, które chcemy swoją ciężką pracą, wspólnie zbudować – mówi prezes KFC Gwardia, Łukasz Tobys.

Obecnie GWR Academy liczy 90 chłopców. Trenują oni w dwóch Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych, tj. Szkole Podstawowej nr 97 (tzw. mini-siatkówka oraz młodzicy) oraz Liceum Ogólnokształcącym SMS Junior (kadeci oraz juniorzy). Wszystkie grupy GWR rozgrywają mecze w Dolnośląskiej Lidze Siatkówki, regularnie zajmując miejsca na podium.

– W Gwardii pracuję od czterech lat i cieszę się, że postawiono przed nami perspektywę, która może się okazać bardzo pozytywna na przyszłość. Ostatni sezon nie był dla nas łatwy, chcieliśmy stać się jednym organizmem z seniorską KFC Gwardia. Choć zdawaliśmy sobie też sprawę, że to nie dzieje się z dnia na dzień. Zdobywając medale na Dolnym Śląsku i mając szansę dalszej walki w mistrzostwach Polski, pokazaliśmy, że potrafimy i bardzo chcemy. Teraz liczę na to, że GWR Academy będzie czymś, co stanie się wizytówką wrocławskiej siatkówki. Zachęcamy, żebyście do nas dołączyli – mówi Marcin Sobusiak, medalista MP 2019 z gwardyjskimi kadetami. Jeden ze szkoleniowców GWR Academy.

Trenerami grup młodzieżowych GWR w sezonie 2019/20 byli: Tomasz Barański (koordynator), Marcin Sobusiak, Tomasz Surtel oraz Robert Wachuła. W przygotowaniach czynny udział brał również – od strony motorycznej – Krystian Adamczyk.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOd 1 czerwca zaparkujesz za darmo pod NFM! [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Następny artykułZOO Wrocław już otwarte. Jakie zasady obowiązują? [SPRAWDŹ]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.