Fot.UM Wrocław
WROCŁAWIANKI ROKU 2023 wybrano spośród ok. 50 kandydatur zgłoszonych przez osoby fizyczne, instytucje lub organizacje pozarządowe w październiku br. Tytuł przyznano nietuzinkowym kobietom, których działalność zawodowa, badawcza, twórcza czy zaangażowanie społeczne zasługują na szczególne uznanie, które dają przykład pozytywnego działania i inspirują inne panie.
 
– Inicjatorką wyróżnień w siedmiu kategoriach jest Wrocławska Rada Kobiet, powołana przez prezydenta Wrocławia.  Spośród 39 rad w całym kraju, jesteśmy Radą z najdłuższym doświadczeniem. Stworzyłyśmy to wyróżnienie, żeby upowszechniać zaangażowanie społeczne i zawodowe kobiet, mieszkanek Wrocławia. Dziś spotykamy się po raz czwarty – podkreślała Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.
 
Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Teatrze Muzycznym Capitol. Organizatorzy rozdali 780 bezpłatnych wejściówek na wydarzenie.
 
– Cieszę się, że możemy spotkać się w takim gronie i nagrodzić te wrocławianki, które zarażają nas niesamowitą energią, inspirują nas i pokazują jak dobrze i mądrze walczyć. Tych pań, które należałoby nagrodzić, jest zdecydowanie więcej niż przyznanych wyróżnień, dlatego wszystkim paniom kłaniam się głęboko, bez wyjątku – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Fot.UM Wrocław
 
Tytuł Wrocławianki Roku 2023 otrzymały:
• Anna Przybysz-Smarzyński – kategoria: Działalność równościowa;
• prof. Anna Hajdusianek – kategoria: Działalność społeczna i edukacyjna;
• Agnieszka Maniewska – kategoria: Działalność proekologiczna;
• prof. Katarzyna Matczyszyn – kategoria: Działalność naukowo-badawcza;
• Kornelia Mulak – kategoria: Działalność small biznes (mała przedsiębiorczość);
• Joanna Kuciel-Frydryszak – kategoria: Działalność artystyczna – Twórczynie;
• Katarzyna Chudziak – kategoria specjalna: Teraz młodość – Siła młodości.
 
W tym roku Kapituła wyróżniła także Biuro łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu. Wrocławska Rada Kobiet co roku prosi inną wrocławską artystkę o przygotowanie i wykonanie projektu statuetek Wrocławianki. W  roku 2020 zrobiła je Pani Anna Zamorska, potem wybitna artystka Pani Beata Stankiewicz, w ubiegłym roku Patrycja „Pati” Dubiel, a w tym roku Kalina Bańka.
Uroczysta Gala odbyła się w obecności wszystkich tegorocznych nominowanych, laureatek poprzednich edycji wydarzenia, członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet i innych rad z regionu. Uroczystość uświetnił koncert Natalii Przybysz.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułProjektowanie z sercem: charytatywna konferencja I DESIGN już w listopadzie!
Następny artykułBaśniowy świat Andersena zaczaruje dolnośląskie miasta
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.