Tak zmieniła się Kamienica przy pl. Solnym 4! Powstał tam Dom dla Kultury Op Enheim – jutro dzień otwarty.

0

Wyjątkowy budynek przy Placu Solnym 4 – którego historia sięga XIII wieku, a który od 1810 roku był rezydencją bankierskiej rodziny Oppenheimów – należy do nielicznych na Starym Mieście, które bez uszkodzeń przetrwały Festung Breslau. Szansa na przywrócenie dawnego blasku niszczejącego po wojnie historycznego Domu Oppenheimów pojawiła się, gdy w 2013 roku jego właścicielem Fundacja OP ENHEIM, która do projektu przebudowy i rozbudowy budynku zaprosiła wrocławskie biuro architektoniczne Major Architekci. Jego partnerem w tym niezwykłym wyzwaniu zostało światowej sławy studio J. Mayer H. z Berlina (zdobywca prestiżowej Red Dot Design Awards 2012).

Po gruntownej rewitalizacji jesienią tego roku w kamienicy działalność rozpocznie Dom dla Kultury OP ENHEIM, w którym organizowane będą wystawy i wydarzenia kulturalne oraz inicjowane będą przedsięwzięcia, których celem będzie tworzenie i rozwijanie sieci bilateralnych projektówartystycznych i kulturalnych pomiędzy Niemcami a Polską. Na siedmiu odrestaurowanych i zmodernizowanych piętrach budynku znajdzie się miejsce dla przestrzeni wystawienniczych, mieszkania dla artystów-rezydentów, kawiarni, wielofunkcyjnej sali konferencyjnej z tarasem oraz biur.

mat. prasowe
mat. prasowe

Choć oficjalny start działań zaplanowany został na drugą połowę roku, to już jutro (17 czerwca) OP ENHEIM otworzy swe drzwi dla wrocławian i gości odwiedzających miasto. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć odkryte podczas renowacji oryginalne stropy i barokowe parkiety czy zrekonstruowane detale wnętrz, takie jak ulokowane w ościeżnicach metalowe mezuzy, służące dawnym mieszkańcom do przechowywania fragmentów Tory.

fot. Janusz Krzeszowski
fot. Janusz Krzeszowski

17 czerwc azarówno po odrestaurowanych, jak i zupełnie nowych przestrzeniach dawnego Domu Oppenheimów chętnych oprowadzać będzie przewodniczka Renata Bardzik-Miłosz – prowadzone w języku polskim (w razie potrzeby – także po niemiecku). Warto się pospieszyć – z uwagi na komfort zwiedzania liczba miejsc jest ograniczona.

mat. prasowe
mat. prasowe

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/423549601450097/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWakacyjne zmiany w komunikacji MPK
Następny artykułZajrzeliśmy do KOTONU – nowej kociej kawiarni na Kuźniczej [ZDJĘCIA]
Odkryj Wrocław na nowo