ZOO Wrocław zaprasza 29 stycznia 2022 roku na Zimowe Ptakoliczenie. Akcja ta wpisuje się w coroczne wydarzenie organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Liczenie „dzikich i latających lokatorów” zoo odbędzie się w pod czujnym okiem kierownika sekcji ptaków w Zoo Wrocław – Krzysztofa Kałużnego.

Start na terenie ogrodu (konieczny zakup biletu wstępu) 29 stycznia 2022 roku, obok dużej mapy zoo o godzinie 9.15.

Coroczne ptakoliczenie daje ważną informację, których gatunków ptaków ubywa, a jakich przybywa. Dzięki takim akcjom wiemy, że gawron jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Europie. Jego liczebność drastycznie i katastrofalnie spada. Prawdopodobną przyczyną jest chemizacja środowiska naturalnego.

Pierwsze 100 zapisanych osób, po zakończeniu Zimowego Ptakoliczenia, otrzyma budkę lęgową do samodzielnego złożenia.

Gdzie jeszcze ptakoliczenie we Wrocławiu?

Spacery pasjonatów ornitologii zaplanowano także w kilku innych miejscach Wrocławia oraz w okolicy miasta.

Planowane zbiórki 29 stycznia, sobota:

  • godz. 10.00: wejście główne do Lasu Sołtysowickiego. Wrocław, prowadzący Mariusz Masłosz. Organizatorami spaceru są Młodzieżowy Strajk Klimatyczny oraz Zielone Sołtysowice. Trasa: wejście główne do Lasu Sołtysowickiego. Przejście wałami przy Widawie, następnie starymi wałami powrót do ul. Sołtysowickiej. Organizatorzy informują: spacer potrwa 3–4 godziny, a jego trasa mierzy ok. 6–7 km i jest niewymagająca, lecz niestety niedostępna dla wózków.
  • godz. 10.00: park Wschodni, parking przy wejściu, ul. Opolska, Wrocław. Osoba prowadząca: Gosia Pietkiewicz. Organizatorzy informują: Zrobimy pętlę wzdłuż rzeki, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przypominamy, żeby ubrać się odpowiednio do pogody, a przy niskich temperaturach polecamy zabranie termosu z herbatą. Spacer może potrwać ok. 3 godzin.
  • godz. 10.00: parking przed Zamkiem na wodzie w Wojnowicach, 55-330 gmina Miękinia. Osoby prowadzące: Ewa Smutyło, Andrzej Ruszlewicz, Justyna Tracichleb Organizatorzy informują: pod Zamkiem parking bezpłatny. Prosimy ubrać się odpowiednio do pogody, zabrać ze sobą ciepłą herbatę, kanapki. Spacer rozpoczniemy ok. 10.15 od Zamku. Alejki są wygodne i szerokie, wzdłuż nich jest sporo ławek. W trakcie spaceru, przeprowadzimy mały quiz z nagrodami. W miarę możliwości proszę zorganizować lornetkę (kilka lornetek będą mieć ze sobą prowadzący). Spacer potrwa ok. 3 – 4 godzin.

żródło: zielony wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Ferie Zimowe z Kinem Dzieci w Kinie Nowe Horyzonty
Następny artykułWrocław: Darmowe testy na COVID w aptece? Tylko w jednym miejscu w całym mieście
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.