W społeczeństwie nadal istnieją liczne stereotypy i obawy związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z potencjału, jaki drzemie w tych ludziach, a brak wiedzy na temat ich umiejętności prowadzi do marginalizacji na rynku pracy. Jednakże, badania wskazują na liczne korzyści płynące z zatrudnienia osób z zespołem Downa, takie jak poprawa kultury pracy, satysfakcji klienta i motywacji zespołu.

Inspirująca inicjatywa Alei Bielany

Aby przeciwdziałać tym negatywnym tendencjom, Aleja Bielany we współpracy z Fundacją Kolorowe Skarpetki zainicjowała akcję „Zauważ, poznaj, zrozum”.

Od 21 do 24 marca, w godzinach popołudniowych, w wybranych sklepach i punktach usługowych Alei Bielany, takich jak TkMaxx, Carrefour, Jula, EMPIK, kino HELIOS i restauracja Ramdecor Cafe, klienci będą mieli okazję spotkać osoby z zespołem Downa, które będą wspomagać w codziennych obowiązkach związanych z obsługą klienta.

Przez cztery dni, popołudniami będziemy świadkami świadectwa tolerancji, integracji i wzajemnego szacunku. Uczestnicy akcji, osoby z zespołem Downa w tym terminie dołączą do zespołu pracowników, w sklepach i kawiarniach Alei Bielany. Bezpośredni kontakt, wymiana uśmiechów i rozmowy to przede wszystkim spotkanie równości w codziennych czynnościach i nieocenione doświadczenie dla uczestników akcji.

Dla nich miejsc do pracy nie ma

Paulina, Michał i Maja to młodzi ludzie, którzy, podobnie jak ich rówieśnicy, napotykają trudności w znalezieniu miejsca pracy. Mimo dostępnych wakatów, często nie znajdują dla siebie miejsca. Dlaczego tak się dzieje?

Pracodawcy nierzadko obawiają się zatrudniania osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, ponieważ brakuje im wiedzy na temat tego, jakie umiejętności posiadają, jak prowadzić rozmowy kwalifikacyjne, a także jak zacząć proces zatrudnienia. Wielu z nich po prostu nie zdaje sobie sprawy z potencjału i możliwości, jakie tkwią w osobach z zespołem Downa.

Dotychczas większość osób z niepełnosprawnościami mogła jedynie liczyć na zatrudnienie w zakładzie aktywności zawodowej lub w miejscu pracy chronionej, gdzie ze względu na specyfikę proponowanych stanowisk nie wykorzystuje się potencjału tych osób.

Paulina:Z zawodu jestem cukiernikiem i pracownikiem obsługi hotelowej. Prywatnie piszę teksty do utworów raperskich. Uczę się języka hiszpańskiego. Lubię podróżować, poznawać nowe kultury i nowych ludzi. Mam wielu przyjaciół i chłopaka Michała. –

Michał:Ukończyłem Szkołę Branżową w zawodzie: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, a także kurs kelnerski i kurs baristy. Interesuję się sportem, uprawiam karate (mam pomarańczowy pas), pływam, jeżdżę na rowerze i na nartach.

Maja: Kilkakrotnie pracowałam w biurze, gdzie wykonywałam czynności polegające na obsłudze korespondencji. Bardzo lubię zwierzęta, uwielbiam tańczyć, opiekować się małymi dziećmi, chodzić po górach. Trenuję karate i jeżdżę na nartach.

Cele akcji

Głównym celem akcji jest otwarcie społeczeństwa na osoby z niepełnosprawnościami, stworzenie możliwości spotkania ich w przestrzeni publicznej oraz ukazanie ich potencjału jako pracowników. Dla uczestników to szansa na wyrażenie swoich historii, pokazanie zaangażowania i radości, jaką przynosi praca. Ponadto, akcja umożliwia im zdobycie nowego doświadczenia i wzmocnienie poczucia samostanowienia oraz pewności siebie. Dla pracodawców stanowi zachętę do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

We Wrocławiu jest kilka miejsc zatrudniających osoby z zespołem Downa, cieszących się jak dotąd świetnymi rezultatami ich pracy, dlatego też między 21 – 24 marca warto udać się na zakupy do Alei Bielany i wesprzeć uczestników akcji w ich krokach ku równości!

Symboliczna data: Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Data rozpoczęcia akcji, 21 marca, nie jest przypadkowa. Jest to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, który ma na celu podkreślenie ważności tych osób w społeczeństwie oraz budowanie świadomości o ich prawach, możliwościach i potrzebach. Jest to również symboliczne nawiązanie do trisomii chromosomu 21, charakterystycznej dla tego zespołu.

Inicjatywa Alei Bielany i Fundacji Kolorowe Skarpetki to krok w kierunku łamania stereotypów i promowania integracji społecznej. Przekraczanie barier i otwarcie się na różnorodność to nie tylko kwestia moralna, ale także ekonomiczna, ponieważ zatrudnienie osób z zespołem Downa przynosi liczne korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Warto więc wspierać tego typu inicjatywy i dążyć do stworzenia bardziej otwartego społeczeństwa.

Osoby z zespołem Downa będą dostępne do spotkania w wyznaczonych punktach Alei Bielany w dniach i godzinach podanych poniżej:

  • Kino HELIOS: 21-22.03 (17.00-19.00), 23-24.03 (14.00-18.00)
  • Kawiarnia Ramdecor Cafe: 22.03 (17.00-19.00), 23.03 (15.00-19.00), 24.03 (15.00-18.00)
  • Sklep Jula: 23.03 (14.00-17.00), 24.03 (15.00-18.00)
  • Sklep Carrefour: 23.03 (14.00-16.00 oraz 19.00-19.00), 24.03 (14.00-19.00)
  • EMPIK: 23.03 (15.00-18.00), 24.03 (15.00-19.00)
  • Tk Maxx: 22.03 (17.00-19.00), 23-24.03 (14.00-19.00)

Dodatkowo podczas akcji przy Punkcie INFO znajdziecie specjalne stanowisko Fundacji Kolorowe Skarpetki, na którym będziecie mogli zakupić ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, a cały dochód ze sprzedaży wesprze cele statutowe i codzienne działania fundacji na rzecz osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Więcej informacji na stronach internetowych: www.alejabielany.pl oraz Fundacji Kolorowe Skarpetki na Facebooku.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDolny Śląsk na weekend: 4 niezwykłe jaskinie, które warto odwiedzić!
Następny artykułOtwarcie Parku Krzyckiego: nowa zielona przestrzeń we Wrocławiu