Zaćmienie słońca w październiku 2022. Obserwuj je na Uniwersytecie Wrocławskim

0

Już jutro, 25 października 2022 r, będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kopernika 11,  zaprasza już od godz. 10.50 na wspólne oglądanie tego niecodziennego zjawiska.

Organizatorzy, czyli Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, przygotowali instrumenty, które pozwolą bezpiecznie obserwować zaćmienie, a także program towarzyszący – w tym film, prelekcje i łączenie zdalne z innymi obserwatorami.

Około godziny 12.00 księżyc zasłoni ok 1/3 powierzchni słońca.

Dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego UWr zapowiada: Zaćmienie Słońca to zjawisko polegające na zasłonięciu przynajmniej części tarczy Słońca przez nasz Księżyc. Najczęściej sezony zaćmień pojawiają się 2 razy w roku, jednak w konkretnym miejscu na Ziemi zobaczyć można zaćmienie znacznie rzadziej. Zaćmienie z wtorku będzie tylko zaćmieniem częściowym, nigdzie na Ziemi nie będzie widziane jako całkowite. We Wrocławiu księżyc zasłoni około 1/3 średnicy Słońca, ale im bardziej będziemy przesunięci na północny wschód tym bardziej zaćmienie będzie głębsze. Zaćmienie we Wrocławiu rozpocznie się o 11:12 a skończy się o 13:26 naszego czasu. Mamy wielką nadzieję, że pogoda będzie dla nas korzystna. 

10:50 Rozpoczęcie (PTMA)
10:55 Film wyjaśniający mechanizm powstawania zaćmień Słońca oraz Księżyca (PTMA)
11:02 Łączenie z innymi oddziałami PTMA
11:12 Pierwszy kontakt (początek częściowego zaćmienia)
11.30 Prelekcja „Czego możemy się dowiedzieć obserwując zaćmienia Słońca?” – prof. Arkadiusz Berlicki (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego)
12.15 Faza maksymalna zaćmienia – łączenie z innymi oddziałami PTMA
12.30 Prelekcja „Dlaczego nie widzimy zaćmień co miesiąc?” – dr Marek Stęślicki (Zakład Fizyki Słońca CBK PAN)
13.10 Ostatni kontakt (koniec częściowego zaćmienia) – łączenie online z innymi oddziałami PTMA
13.40 Zakończenie

Szczegóły wydarzenia: tutaj

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJeszcze większy Park Iluminacji w Zamku Topacz rusza od października! [NOWOŚĆ]
Następny artykułGdzie na weekend w okolicy Wrocławia? 6 Hoteli SPA na Dolnym Śląsku w malowniczej okolicy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.