Zabytkowym pociągiem w Góry Sowie! Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza

0

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu przygotował nie lada gratkę na okres kolorowej jesieni, nie tylko dla żarliwych pasjonatów, ale i osób, które chcą poznać „żywą historię kolejnictwa” i spędzić interesująco czas łącząc przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. Na najbliższy weekend stowarzyszenie przygotowało aż dwa wydarzenia.

W dniu 14 października (sobota) odbędzie się przejazd historycznym składem po najbardziej malowniczych liniach kolejowych na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, że dwa pierwsze przejazdy „Pociągiem w Góry Sowie” odbyły się w okresie wakacyjnym, zaraz po otwarciu po ponad 30-stu latach linii nr 266 (linii dawnej Kolei Doliny Bystrzycy ), którą oddano ponownie do użytku po trwającej kilka lat rewitalizacji. Wydarzenia te spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko z Dolnego Śląska. Historyczny skład pociągu przejedzie tym razem w obu kierunkach linią kolejową nr 285 ( Wrocław Główny – Sobótka – Świdnica Przedmieście ) oraz linią nr 266 (Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój).

Na tym cała podróż się nie kończy

Nowością jest kurs ze stacji w Jedlinie Zdrój aż do Nowej Rudy ( pociąg  „Kalenica”), który przejedzie znaczną część linii nr 286, łączącej Kłodzko Główne i stację Wałbrzych Główny, gdzie znajdują się jedne z najwyższych mostów i wiaduktów kolejowych w Polsce.

Pociąg przejedzie także aż przez dwa tunele, w tym jeden z najdłuższych na tej linii pod Świerkową Kopą o długości ponad 1 km. 

Ze względu na przebieg wszystkich linii, podróżnych biorących udział w przejazdach pociągami „Wielka Sowa” oraz „Kalenica” czekają od samego początku niesamowite widoki. Nie tylko Masywu Ślężańskiego, Gór Sowich czy Wzgórz Włodzickich, ale również ciekawych obiektów inżynieryjnych, zabytkowych dworców i dawnej architektury okolicznych miejscowości. Nie zabraknie też klubowego przewodnika, który opowie wiele interesujących historii. Podróżni, którzy wysiądą w Jedlinie Zdrój, będą mogli przez czas wolny zwiedzić miasto a przede wszystkim takie miejsca jak Pałac Jedlinka – tu szykowana jest pewna niespodzianka dla uczestników – znajdujący się na terenie pałacowym zrekonstruowany wagon z militarnego pociągu Hitlera „Amerika” oraz dzielnicę zdrojową, Park Południowy i Północny. A chętni na piesze wędrówki mogą udać się na jeden z okolicznych szczytów.

Historyczny skład pociągu, który wyjedzie tego dnia w ze stacji Wrocław Główny w kierunku Jedliny Zdrój i Nowej Rudy stanowią trzy wagony serii Bi zbudowane w latach 1928 – 1930 i wagon kuszetka z lat 70. „Siłą pociągową” będzie lokomotywa „Fiat” SU45 – 079. Jest to ostatni spalinowóz tej serii w kraju, który jest czynny a jednocześnie zachowany w historycznym malowaniu, wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym i detalami dekoracyjnymi jakie te pojazdy trakcyjne posiadały w latach swojej codziennej służby.

Szczegóły: https://kskwroclaw.pl/pociagiem-w-gory-sowie-14-pazdziernika-2023/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZabezpieczone: Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii we Wrocławiu – nowa, kreatywna przestrzeń na mapie Dolnego Śląska
Następny artykułKarta kredytowa – kiedy może się przydać i jak z niej korzystać?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.