Jak znaleźć wymarzone mieszkanie we Wrocławiu – praktyczny poradnik

0

Stolica Dolnego Śląska przyciąga coraz więcej osób pragnących zamieszkać tu na stałe – nic dziwnego, gdyż jest to duże centrum biznesowe, kulturowe i edukacyjne, dające wiele perspektyw rozwoju.

Nie brakuje też ofert nieruchomości – z roku na rok jest ich coraz więcej, jednak rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Zespół ogólnopolskiego portalu nieruchomości Korter.com.pl doradza – jak nie zagubić się w wirze ofert i znaleźć swoje idealne mieszkanie we Wrocławiu.

Przede wszystkim – lokalizacja

Od tego czynnika zależy bardzo wiele – standard nieruchomości, otoczenie, ogólny klimat, dostępność infrastruktury, a także cena.

Do wyboru lokalizacji należy podejść rzetelnie, gdyż to właśnie ona ma być odpowiedzią na Twoje indywidualne zapotrzebowania.

Jak wybrać najlepszą lokalizację?

 1. Kieruj się własnymi potrzebami – jaki tryb życia prowadzisz, czy posiadasz własny samochód, czy masz dzieci, co jest obowiązkową częścią Twojej codziennej rutyny. Jednym słowem, do jakiej kategorii nabywców należysz? Postaraj się, aby wybrana lokalizacja w 100% spełniała Twoje wymagania.
 2. Jak bardzo zależy Ci na bliskości do centrum miasta? Postaw na dzielnice, które będą dobrze skomunikowane ze ścisłym centrum, a zarazem nie będą odstraszały wygórowanymi cenami.
 3. Sprawdź, czy w pobliżu są tereny zielone – chodzi tu nie tylko o możliwość spacerów i aktywnego spędzania czasu, ale również o czystość powietrza.
 4. Zbadaj okoliczną infrastrukturę – w promieniu jednego, maksymalnie dwóch kilometrów, powinny znaleźć się wszystkie kluczowe dla Ciebie obiekty.
 5. Zainteresuj się planami rozwoju dzielnicy – sprawdź plany zagospodarowania terenu, dowiedz się co do planowanych inwestycji w okolicy.

Jedną rzeczą, którą musimy pamiętać o lokalizacji – jest to zasób wyczerpalny. To oznacza, że atrakcyjnych miejsc pod zabudowę na mapie miasta jest coraz mniej.

Na razie w ofercie deweloperów Wrocławia spotkamy nowe inwestycje mieszkaniowe w najróżniejszych lokalizacjach – zarówno bardziej wielkomiejskich, jak i kameralnych, jednak za niedługo tych ulokowanych na Starówce może zabraknąć.

Nowe czy używane? Wybieramy między rynkiem pierwotnym i wtórnym

Wybierając idealne mieszkanie, obowiązkowo spotkamy się z dylematem – postawić na mieszkanie z pierwszej ręki czy na lokal „z historią”?

Oto kilka cech odróżniających mieszkania nowe a używane:

 1. Do mieszkania z drugiej ręki możemy wprowadzić się od zaraz, a na nowy lokal najpewniej będziemy musieli zaczekać.
 2. Zakup używanego mieszkania wiąże się z ryzykiem dodatkowych kosztów na ewentualne naprawy i renowacje; nowy lokal zaś jest w pełni przygotowany do wykończenia.
 3. Nowe mieszkanie daje większe możliwości aranżacyjne – możemy je urządzić po swojemu, nie burząc ścian i nie ingerując w życie sąsiadów.

Oceniamy możliwości finansowe

Planując zakup mieszkania, powinniśmy wykalkulować cały budżet składający się z kilku elementów: koszt nieruchomości + wydatki na czynności prawne i notarialne + ewentualne prowizje + koszt remontu lub wykończenia.

Dane o cenach nieruchomości mieszkaniowych już mamy dzięki portalowi Korter, wysokość innych kosztów jest w pełni indywidualna, gdyż zależy od konkretnej sytuacji kupującego.

Poniżej przedstawiamy aktualne ceny nowych mieszkań we Wrocławiu:

 • W kwietniu bieżącego roku koszt metra kwadratowego w nowym mieszkaniu we Wrocławiu wynosił średnio 7398 złotych;
 • W maju doszło do delikatnego posunięcia w dół – do około 7372 złote za metr kwadratowy;
 • W czerwcu 2021 roku znowu powróciła tendencja wzrostowa – średni koszt metra kwadratowego na rynku pierwotnym zatrzymał się na poziomie średnio 7462 złote.

Sprawdź również: Mieszkanie na sprzedaż – gdzie je znaleźć?

Czytaj również: Prysznic w domu. Jak wykończyć ściany?

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRuchome murale pojawią się na wrocławskich kamienicach! [CO, GDZIE, KIEDY]
Następny artykułDarmowy koncert jazzowy na pięknym Patio w Ovo już w piątek!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.