Prysznic w domu. Jak wykończyć ściany?

0
a

Kolorowe płytki ścienne w kabinie typu walk-in stanowią ciekawy akcent we wnętrzu. Fot. Domni.pl

Wielu z nas nie wyobraża sobie wygodnej łazienki bez kabiny prysznicowej. Poza doborem odpowiedniej kabiny, czy brodzika istotnym elementem jest praktyczna aranżacja ścian. Podpowiadamy, jaki materiał wybrać, czym się kierować podczas zakupu.

  1. Płytki pod prysznic
  2. Jak układać płytki pod prysznicem?
  3. Dekory pod prysznicem
  4. Mozaika pod prysznic

Decydując się na kabinę prysznicową, po określeniu jej wymiarów, czy miejsca odpływu i montażu baterii przychodzi czas na wybór konkretnych materiałów wykończeniowych. Ściany pod prysznicem powinny być wykonane z trwałych, odpornych na działanie wilgoć, łatwych do czyszczenia materiałów. Jest to także miejsce, które możemy w ciekawy sposób wyeksponować, planując aranżację naszej łazienki. Szukając odpowiedniego materiału, priorytetem powinno być odpowiednie zabezpieczenie ściany pod prysznicem. Co wybrać na ścianę pod prysznic bez kabiny? Jednym z najczęściej stosowanych materiałów są płytki ceramiczne, mozaika oraz dekory ścienne.

Płytki pod prysznic

Ogromny wybór płytek sprawia, że podchodząc do zakupu konkretnej kolekcji ciężko się zdecydować. Modnym rozwiązaniem są płytki imitujące beton pod prysznicem. Doskonale sprawdza się w aranżacjach utrzymanych w stylu industrialnym. Jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych materiałów, warto wybrać drewnopodobne płytki pod prysznic. W połączeniu z bielą w łatwy sposób możemy stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim. Aranżując strefę prysznica, warto przyjrzeć się kolekcjom wielkoformatowym. Im większy format płytki, tym mniejsza ilość fug, które są trudne do utrzymania w czystości.

Jak układać płytki pod prysznicem?

Podczas układania płytek pod prysznicem należy zadbać o precyzyjnie zafugowanie całej powierzchni. W przypadku odpływów umieszczonych w posadzce jedną z najważniejszych rzeczy jest wykonanie prawidłowej hydroizolacji. Wiele osób w kabinie prysznicowej stosuje fugi epoksydowe. Są one trwalsze od standardowych fug, wodoszczelne, odporne na zabrudzenia i kruszenie. Jest to droższe rozwiązanie, należy także pamiętać, że ich kładzenie wymaga odpowiednich narzędzi i doświadczenia. Prysznic bez brodzika powinien mieć odpowiednio przygotowane podłoże, które będzie gwarancją bezproblemowego użytkowania przez wiele lat.

W mniejszych łazienkach możemy wybrać płytki, które możemy stosować zarówno na podłodze, jak i na ścianie.
Dzięki temu uzyskamy spójne wnętrze. Fot. Domni.pl

Dekory pod prysznicem

Ściana pod prysznicem, zwłaszcza w małych łazienkach, jest jedną z najbardziej wyeksponowanych ścian we wnętrzu, dlatego warto wykorzystać to miejsce w ciekawy sposób. Wolna przestrzeń od podłogi do sufitu daje nam wiele możliwości aranżacji. W większości kolekcji poza płytkami bazowymi zazwyczaj dostępnych jest kilka dekorów, które mogą urozmaicić naszą aranżację. W zależności od kolekcji możemy wybrać dekor w formacie płytki bazowej, jak i ozdobne listwy, czy mozaiki. Wybierając płytki dekoracyjne pod prysznic, należy zwrócić uwagę na ich strukturę. Trójwymiarowe płytki z dużą ilością wzorów, podczas użytkowania mogą okazać się mało praktyczne. Dobrze sprawdzą się płytki szklane o idealnie gładkiej powierzchni. Warto zwrócić także uwagę na gotowe obrazy ścienne, składające się z kilku elementów i tworzące akcent we wnętrzu.

Płytki dekoracyjne w łazience są praktycznym sposobem na aranżację ścian pod prysznicem.
Fot. Ceramika Domino

Mozaika pod prysznic

Kolejnym pomysłem na aranżację naszej łazienki jest mozaika w kabinie prysznicowej. Mozaika efektownie prezentuje się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie takiej dekoracji tylko na wybranym fragmencie ściany pod prysznicem. Do wyboru mamy mozaiki w kształcie prostokątów, kwadratów, rombów, modnych heksagonów. Wybierając mozaikę na podłogę pod prysznic, przyjrzyjmy się parametrom technicznym. Pamiętajmy, że płytki powinny być antypoślizgowe. Na ściany pod prysznicem bez obaw możemy zastosować szklane mozaiki, które zachwycają głębią koloru.

Mozaiki w kabinie prysznicowej są ciekawym pomysłem na dekorację wnętrz. Do wyboru mamy wiele formatów i wzorów, więc bez problemu dopasujemy odpowiedni wzór do stylu panującego w naszej łazience. Fot. Domni.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRestaurant Week powrócił do Wrocławia!
Następny artykułBiurowiec Infinity – zaawansowane prace podziemne w ścisłym centrum Wrocławia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.