fot: pexels.com
Nie ma już koczowiska przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Zakończył się proces wyprowadzki rodzin romskich z zajmowanego przez nie do tej pory terenu. 19 kwietnia ostatni mieszkańcy opuścili działkę przy ul. Kamieńskiego. W tej chwili jest ona porządkowana. 

Przypomnijmy, że w lipcu 2015 r. Urząd Miejski Wrocławia otrzymał decyzję od Inspektora Nadzoru Budowlanego nakazującą uprzątnięcie koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Teren, na którym zamieszkiwali Romowie zagrażał bezpieczeństwu. Nieporządkowanie się tej decyzji groziło karą finansową dla miasta. 

Wówczas podjęliśmy starania, by pomóc romskim rodzinom. W projekt zaangażowaliśmy Fundację Dom Pokoju, która profesjonalnie zajmuje się działaniami partycypacyjnymi oraz z zakresu mediacji i zarządzania konfliktami. – przypomina Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. 

Dzięki współpracy z ekspertami różnych instytucji i organizacji, także lokalnych, ekspertami z zakresu społeczności romskich i w oparciu o doświadczenia innych krajów Fundacja opracowała pilotażowy projekt zakładający kompleksowe działania na rzecz zrównoważonego rozsiedlenie koczowiska.
fot: vice.com
fot: vice.com
Rozsiedlenie rozumiane było jako proces przygotowany wspólnie ze społecznością, mający na celu włączenie do społeczności lokalnej Wrocławia, z zachowaniem praw i obowiązków mieszkańca. Społeczność zgromadzona na tzw. koczowisku narażona była na wielopokoleniowe wykluczenie społeczne, w tym na wykluczenie z procesu edukacji. Projekt ma na celu kompleksowe przywrócenie czynności społecznych, w tym:
·        aktywizację zawodową 
·        wsparcie edukacji dzieci i młodzieży

Założenia te realizowane są poprzez współpracę z instytucjami i organizacjami we Wrocławiu i w Polsce, i przy silnym wsparciu asystenckim na nowym miejscu zamieszkania.
Rodziny z ul. Kamieńskiego mogą liczyć na szerokie wsparcie. Przede wszystkim otrzymały dach nad głową, opiekę medyczną i pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach. Rodzice zostali zaktywizowane zawodowo, a dzieci rozpoczęły naukę we wrocławskich szkołach. 
– Chciałbym podziękować wszystkim naszym partnerom, bez których to by się po prostu nie udało –  Fundacja Dom Pokoju i Nomada Stowarzyszenie. Chciałabym również bardzo mocno podkreślić, że ten projekt udał się tylko dlatego, że umieliśmy sobie zaufać i ramię w ramię realizować postawione cele. – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, który od początku koordynował program wyprowadzki Romów z koczowiska.
Projekt jest realizowany od listopada 2016 roku i uzyskał patronat Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. 

 

 

 

 

 

Źródło: mat.prasowe.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie spędzić niedzielę we Wrocławiu? Dowiedz się podczas wydarzenia „Zamknięte sklepy – otwarte miasto”
Następny artykułKaplica Hochberga z prestiżową nagrodą
Odkryj Wrocław na nowo