Kaplica Hochberga z prestiżową nagrodą

0

Perła barokowej architektury i zdobnictwa, Kaplica Hochberga przy kościele pod wezwaniem Świętego Wincentego i Świętego Jakuba – obecnej katedrze greckokatolickiej – we Wrocławiu wygrała w konkursie „Zabytek Zadbany 2018” w kategorii utrwalanie wartości zabytkowej. 

Konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” odbywa się co roku. Jego celem jest upowszechnianie najlepszych przykładów właściwego utrzymania i zagospodarowania zabytków oraz popularyzowanie wiedzy na temat właściwego postępowania z zabytkami w trakcie ich użytkowania oraz remontów i adaptacji. Zwycięstwo wrocławskiej kaplicy zostało ogłoszone podczas Dnia Ochrony Zabytków w Zamościu.

Kaplica Hochberga została wybudowana w latach 1723-1728. Podczas II wojny światowej została niemal doszczętnie zniszczona. Prace remontowo-konserwatorskie trwały kilkanaście lat. Freski odtworzono dzięki zachowanej dokumentacji, a ołtarz został złożony z 1300 fragmentów. Wnętrze jest ozdobione sztukateriami i złoceniami. Remont kosztował ponad 10 milionów. Pieniądze pochodziły z wielu źródeł, m. in. z budżetu Miasta Wrocław.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWyjątkowy projekt przeprowadzki Romów we Wrocławiu
Następny artykułWrocławianka Natalia Hendzel otrzymała prestiżową nagrodę najlepszego jeźdźca!
Odkryj Wrocław na nowo