Skanska rozpoczęła budowę kompleksu Centrum Południe – odtworzona zostanie przedwojenna ulica Lwowska

0
fot. materiały prasowe SKANSKA

Spółka biurowa Skanska ogłosiła rozpoczęcie budowy swojego siódmego i największego dotychczas projektu we Wrocławiu. Kompleks Centrum Południe będzie się składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni ok. 85 tys. mkw. W pierwszym etapie inwestycji powstaną dwa biurowce, które zaoferują najemcom ok. 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Jednocześnie aż 1/4 działki zostanie zaprojektowana jako przestrzeń wspólna do relaksu i rekreacji, a także ekspozycji sztuki.

Rozpoczęcie  budowy kompleksu biurowego Centrum Południe odbyło się od wycinki z działki 15 drzew, w tym dużej, starej sofory, rzadko spotykanego u nas gatunku.  Inwestor zapewnia, że przeprowadził analizę zieleni i posiada odpowiednie pozwolenia na tego rodzaju działania.

Inwestor chce również odtworzyć przedwojenny fragment ulicy Lwowskiej. 

Nowy kompleks biurowej spółki Skanska w Polsce powstaje u zbiegu ul. Powstańców Śląskich oraz ul. Szczęśliwej. Budynki wchodzące w skład Centrum Południe będą usytuowane wzdłuż jednego z głównych szlaków komunikacyjnych w mieście i jednej z najdłuższych w Polsce alei lipowych.

Inwestycja zlokalizowana jest zaledwie 15 minut spacerem od wrocławskiej Starówki, 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego i głównego dworca autobusowego, w pobliżu centrów akademickich i dzielnic mieszkalnych.

– Centrum Południe to już siódmy projekt biurowy Skanska we Wrocławiu. Obecnie realizujemy także projekt Nowy Targ, którego budowa zostanie zakończona w drugiej połowie 2019 roku. Inwestujemy w stolicy Dolnego Śląska, ponieważ jest to trzeci największy rynek biurowy w Polsce po Warszawie i Krakowie, a jednocześnie pierwszy rynek regionalny wybrany przez naszą spółkę biurową. W Skanska wierzymy w miasta regionalne i dlatego jesteśmy aktywni w aż sześciu lokalizacjach poza stolicą – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

W pierwszym etapie budowy kompleksu Centrum Południe powstaną dwa budynki, które zaoferują najemcom ok. 26 tys. mkw. atrakcyjnej powierzchni biurowej. Jeden z nich będzie miał 15 kondygnacji, a drugi sześć. Projekt otwiera zaakcentowany wyraźnie narożnik z zapraszającym do środka placem. Na wysokości od trzeciego do piątego piętra obu budynków powstanie łącznik spajający oba biurowce, co tworzy swoistą bramę do wewnętrznego pasażu, w którym zostanie zaprojektowana m.in. strefa relaksu z fontanną. W tej fazie projektu powstanie także dwukondygnacyjny podziemny parking, wyposażony w dużej części w punkty ładowania samochodów elektrycznych. Aby ułatwić użytkowanie budynku oraz korzystanie z jego udogodnień, na projekcie Centrum Południe wprowadzone zostanie autorskie rozwiązanie Skanska – aplikacja Connected by Skanska. Umożliwia ona m.in. wjazd na parking bez tradycyjnej plastikowej karty, dostęp do budynku za pomocą telefonu czy integrujące społeczność budynkową usługi jak carpooling czy tzw. ściana społecznościowa. Możliwość ciągłego rozwoju funkcji Connected by Skanska daje nam możliwość adaptacji na poszczególnych fazach projektu, co pozwala spełniać najwyższe wymagania, jakie stawia nam zmieniający się świat.

– Tworząc biurowce myślimy nie tylko o osobach, które będą na co dzień w nich pracować, ale także o lokalnych społecznościach z danej części miasta. Dlatego też, przed startem projektu przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami, aby poznać ich potrzeby – podkreśla Mariusz Krzak.

Kompleks Centrum Południe jest projektowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa. Jako pierwszy budynek we Wrocławiu będzie certyfikowany w systemie WELL. Skanska planuje także ubiegać się tu o certyfikat LEED na poziomie Platinum. Kompleks będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim – wg standardów określonych dla certyfikatu „Obiekt bez barier”.

Centrum Południe – kluczowe fakty i liczby:

  • Projekt będzie się składał z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 85 000 mkw. GLA
  • Dwa powstające właśnie budynki zaoferują najemcom ok. 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
  • Budowa pierwszego etapu kompleksu Centrum Południe rozpoczęła się w Q3 2018 roku. Jej zakończenie zaplanowane jest na Q2 2020 roku.
  • Generalnym wykonawcą kompleksu jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego budynków pierwszego etapu inwestycji jest pracownia APA Wojciechowski. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.

mat. prasowe inwestora

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław na weekend: 10 najciekawszych wydarzeń [27-29 lipca 2018]
Następny artykułOssolineum wzbogaciło się o 300 rękopisów Henryka Sienkiewicza!
Odkryj Wrocław na nowo