Wybieramy klawiatury do pracy – ergonomiczna, gamingowa czy klasyczna?

0
Close-up soft-focus finger typing on keyboard. Man hand using laptop computer in office. Programming and online marketing business concept.

Codzienna wielogodzinna praca przy komputerze stanowi poważne zagrożenie dla kręgosłupa. Prędzej czy później mogą pojawić się bóle pleców, a nawet poważniejsze dolegliwości jak zespół cieśni nadgarstka. Problemów tego rodzaju można uniknąć i to w dość prosty sposób – tworząc ergonomiczne stanowisko pracy. Jednym z kluczowych elementów takiego stanowiska jest dobrana adekwatnie do potrzeb klawiatura.

Klawiatura to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych akcesoriów niezbędnych do pracy przy komputerze. Przy jej zakupie sporo osób bierze pod uwagę jedynie dwa kryteria – cenę i sposób podłączenia. A okazuje się, że trzeba zwrócić uwagę na więcej parametrów, jeśli zależy nam na zakupie praktycznej i wygodnej klawiatury, dopasowanej do specyfiki naszego zawodu. Sprawdź, jakie są dostępne na rynku rodzaje klawiatur do komputera i którą z nich wybrać, by pisało się nam na niej szybko, wygodnie, bez bólu nadgarstków i możliwie jak najdłużej.

Klawiatury klasyczne

Dość popularne i często wybierane są klasyczne klawiatury przeznaczone do codziennych zastosowań. Wyposażone są na ogół w membranę lub występuje w nich mechanizm nożycowy.

Pod klawiszami klawiatury membranowej znajduje się gumowa membrana z tzw. kopułkami przypominającymi wypustki. Naciśnięcie klawisza sprawia, że kopułka dotyka przełącznika na płytce drukowanej, wtedy wysyłany jest impuls elektryczny, a na monitorze pojawia się wybrany znak.

W klawiaturach nożycowych również jest membrana, a oprócz tego specjalny mechanizm zrobiony z tworzywa „nożyc”, których zadaniem jest równoważyć nacisk na kopułkę.

Największym plusem klawiatur klasycznych jest to, że są stosunkowo tanie. Nie są jednak intuicyjne, a pisanie na nich wymaga ułożenia nadgarstków w niewygodnej pozycji, przez co po kilku godzinach może pojawić się ból i dyskomfort. Dlatego do pracy przy komputerze najczęściej polecane są klawiatury ergonomiczne.

Klawiatury ergonomiczne

Z myślą o osobach, które piszą na klawiaturze dużo i szybko powstały klawiatury ergonomiczne, które mają za zadanie zapewnić prawidłowe ułożenie dłoni i nadgarstków, a co za tym idzie, wygodę i komfort pisania. Taka klawiatura ma specjalny, odpowiednio wyprofilowany kształt, dzięki któremu nasze nadgarstki podczas pisania same układają się pod właściwych kątem. W ten sposób są chronione przed mikrourazami, które w dłuższej perspektywie mogłyby doprowadzić do kontuzji.

Klawiatura ergonomiczna od klasycznej różni się nie tylko kształtem, ale także ułożeniem klawiszy. Jeśli do tej pory korzystałeś z tej drugiej, to minie trochę czasu, zanim się przyzwyczaisz, jednak jak się to już stanie, nie zamienisz jej na żadną inną. Ponadto klawisze są odpowiednio wyprofilowane i szybko reagują na naciśnięcie. Przygotuj się, że zakup klawiatury ergonomicznej to dużo większy wydatek niż klasycznej. Jednak rezygnując z niego wyłącznie ze względu na cenę, to tak jakbyś zrezygnował ze swojego zdrowia. A pamiętaj, że urazy nadgarstków nie dość, że powodują ból i dyskomfort, to nierzadko wykluczają z pracy na pewien czas, bo pisanie na klawiaturze wtedy staje się zwyczajnie niemożliwe.

Klawiatury gamingowe

Niektórym wydaje się, że klawiatury gamingowe są zarezerwowane wyłącznie dla graczy, ale nic bardziej mylnego. Wiele osób wykorzystuje je na co dzień do pracy i bardzo sobie chwali. Co prawda na pewno większość modeli nie można nazwać w pełni ergonomicznymi, ale rekompensują to w inny sposób, choćby przez możliwość zaprogramowania dodatkowych klawiszy adekwatnie do potrzeb. Można przypisywać im skróty klawiszowe, funkcje myszy, a nawet bloki tekstów, wszystko według uznania.

Dodatkowe klawisze w przypadku klawiatur gamingowych to swego rodzaju standard. Na próżno ich szukać w klasycznych modelach, w których nie są dodawane. W niektórych zawodach dołożenie nawet kilku klawiszy przede wszystkim niezwykle ułatwia, ale też przyspiesza pracę. Ze wszystkich dostępnych na rynku rodzajów klawiatur to właśnie klawiatury dla graczy są jednymi z najdroższych. Za modele z górnej półki cenowej zapłacić trzeba nawet ponad 1000 zł. Wyróżniają się na tle innych ciekawym designem, nadprogramowymi klawiszami i dodatkowymi funkcjami przeznaczonymi stricte do gier.

Zobacz klawiatury gamingowe w atrakcyjnych cenach:
https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-dla-graczy

W Komputronik znajdziesz zarówno modele mechaniczne, jak i membranowe, w wersji przewodowej i bezprzewodowej. Poluj na okazje i kup klawiaturę do pracy w super niskiej cenie!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułŚląsk podniesie się po porażce w Gdańsku?
Następny artykułNajlepszy klub jazzowy we Wrocławiu? Zdecydowanie Vertigo Jazz Club & Restaurant!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.