Współtwórz sąsiedzkie mapy osiedli!

0

Ukochany plac zabaw z dzieciństwa, kamienica pełna rodzinnych historii, ławka w parku z najlepszym widokiem, a może sklep z najsmaczniejszymi wypiekami w mieście? Jakie miejsca na swoich osiedlach polecają mieszkańcy Brochowa, Kleczkowa, Przedmieścia Oławskiego i Ołbina?

Przekonać się chce o tym Strefa Kultury Wrocław, która w ramach programu Sąsiadujemy zaprasza do akcji „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”!

Wrocław to nie tylko rynek, najsłynniejsze mosty i pomniki. To też mniej znane obszary, które kryją w sobie niezwykłe historie. Na czterech osiedlach: Brochowie, Kleczkowie, Przedmieściu Oławskim i Ołbinie rozpoczęła się akcja „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”, która ma pokazać te części miasta oczami jego mieszkańców i mieszkanek oraz pomóc innym w lepszym zapoznaniu się z tymi zakątkami miasta.

W ramach akcji powstaną cztery mapy – każda z nich będzie opowiadać o najciekawszych, najpiękniejszych, ale też najbardziej osobliwych miejscach. Mapy nie będą klasycznymi materiałami, które jedynie pomagają zorientować się w przestrzeni i umożliwiają odnalezienie miejsc istotnych np. pod względem historycznym. Będą to subiektywne przewodniki, zawierające historie i opowieści mieszkańców tych rejonów.

Czekamy na Wasze przeróżne opowieści: te krótsze, i te dłuższe, mniej lub bardziej osobiste, miejskie legendy i historie z życia wzięte, o miejscach brzydkich i ładnych, o ludziach, budynkach, roślinach, zwierzętach, ulicach, skwerach, parkach – co tylko przyjdzie Wam do głowy! – zachęcają organizatorzy.

Jak podzielić się swoją historią?

Można to zrobić bez wychodzenia z domu – organizatorzy przygotowali specjalny formularz, który dostępny jest na stronie www.strefakultury.pl/sasiedzkie-mapy. Wystarczy w nim zaznaczyć wybrany punkt na mapie danego osiedla oraz opisać (lub opowiedzieć, dzięki opcji nagrania dźwięku) jego historię. Swoje opowieści można przekazać też „na żywo” – do osiedlowych partnerów akcji trafiły specjalne mapy, na których zaznaczyć można wybrane miejsce, a także opisać opowieść z nim związaną.

Na Kleczkowie znaleźć można ją w biurze Stowarzyszenia Curatus (ul. Kleczkowska 5), mapa Ołbina dostępna jest w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), a historie z Brochowa można opisać w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Koreańskiej 1a. Z kolei opowieści z Przedmieścia Oławskiego przekazać można w aż trzech przestrzeniach: w Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (ul. Traugutta 81), Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego) i w PrzedPokoju H13 (ul. Hercena 13). Mapy dostępne są w dniach i godzinach, w których czynne są poszczególne miejsca.

Osiedlowymi historiami podzielić będzie można się aż do 28 sierpnia. Sąsiedzkie mapy gotowe mają być na jesień i zawierały będą wybrane przez organizatorów propozycje. Wydruki będą dostępne za darmo, tak, by każda chętna osoba miała okazję zapoznać się z subiektywnym obliczem czterech osiedli.

Spotkajmy się na podwórkach!

Sąsiadujemy to program społeczno-animacyjny, który od kilku lat zachęca mieszkańców Kleczkowa, Brochowa, Ołbina i Przedmieścia Oławskiego do poznawania się i budowania sąsiedzkich relacji. Od tego roku sąsiedzkie działania rozszerzone zostaną też o nowe miejsca – do wspólnych akcji zaproszone zostaną też osoby zamieszkujące osiedla Różanka, Huby i Gajowice. Akcja „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy” to dopiero początek atrakcji zaplanowanych na 2021 rok. Już wkrótce rozpoczną się także przygotowania do wspólnych obchodów Europejskiego Dnia Sąsiada, podczas którego celebrować będziemy sąsiedzkość w naszym lokalnym wydaniu, a także cykl spacerów po wszystkich siedmiu osiedlach. W ostatnią sobotę sierpnia odbędzie się też kolejna odsłona Dnia Trójkąta – wielkiego święta Przedmieścia Oławskiego i jego mieszkańców.

Więcej informacji o sąsiedzkich mapach: TUTAJ

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

Partnerami akcji „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli” są: Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Zdrowia Curatus, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Fundacja Made in Brochów, Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki, Centrum na Przedmieściu i Przed·Pokój H13.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław wspiera młodych artystów. Ruszyła zbiórka na Craft Open Wrocław!
Następny artykułTop 10 rowerowych miast w Polsce. Na którym miejscu znalazł się Wrocław?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.