Pomysł na zorganizowanie parku w miejscu dawnego klasztoru powstał już w 1902 roku. Jednak do prac przystąpiono dopiero 3 lata później. Park Nowowiejski – bo taka była jego pierwotna nazwa – oddano w ręce wrocławian w 1907 roku. Ponoć na jednej z tamtejszych ławeczek lubił przesiadywać Stanisław Tołpa, tak więc dzisiaj: Park Stanisława Tołpy.
O Parku faktów kilka…
- Zmiany nazwy Parku dokonano w 2005 roku i od tego czasu jest to Park Stanisława Tołpy.
- Powierzchnie parku jest niewielka, to niecałe 9 ha.
- Park znajduje się między ulicami: Nowowiejską, Prusa i Edyty Stein.
- Z parkowych terenów wydzielono Park Świętej Edyty Stein. Parki oddziela od siebie ulica Wyszyńskiego.
- Park w całości jest położony na osiedlu Ołbin.
Wyświetl ten post na Instagramie
Walory przyrodnicze Parku Tołpy
Układ Parku jest typowy dla rozwiązań XIX-wiecznych parków miejskich. Ścieżki biegną swobodnie wokół elementów centralnych takich jak np. fontanna, staw czy wzniesienie.
W Parku znajdziecie niewielki staw, będący pozostałością po dawnym starorzeczu Odry. Kiedyś na terenach Parku znajdowały się dwa zbiorniki wodne, które pełniły funkcję pralni miejskiej. Jednak na przełomie XIX i XX wieku zdecydowano o zasypaniu jednego z nich. Już wtedy brzegi stawów były częstym wyborem spacerowiczów, którzy chętnie podziwiali okolice.
Wyświetl ten post na Instagramie
Odwiedzając Park zwróćcie uwagę na drzewa: przepiękne buki pospolite, perełkowce japońskie, lipy amerykańskie, topole szare oraz wierzby białe. Dzięki nim ten mały skrawek miejskiej zieleni często bywa określany mianem parkowej perły Wrocławia.
Przede wszystkim okolica!
Odwiedzając Park Tołpy nie da się nie zwrócić uwagi na bajkowe otoczenie tych terenów. Neogotycki kościół św. Michała Archanioła, gmach Politechniki i okoliczne kamienice sprawiają wrażenie wyjętych prosto z powieści fantasy. To doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcia czy ślubne sesje (które często się tam odbywają).
Zwiedzając Park dajcie się skusić na wizytę w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Ogród położony jest zaledwie 10 min pieszo od Parku i będzie świetnym dopełnieniem Waszego spaceru.
Wyświetl ten post na Instagramie
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Wrocław: Park Złotnicki – historia na wyciągnięcie ręki
- Park Brochowski – najstarszy park we Wrocławiu