,,Wrocławski abecadlik” – powstała publikacja dla nowonarodzonych mieszkańców Wrocławia

0

Od 1 stycznia 2019 roku każdy nowonarodzony Wrocławianin i Wrocławianka otrzymuje od miasta zestaw prezentów. Od marca 2020 w jego skład wejdzie unikatowa publikacja „Wrocławski abecadlik”, przygotowana specjalnie dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Wyprawka Wrocławska to pomysł Prezydenta Jacka Sutryka, który realizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego, Wrocławskim Zakładem Aktywności Zawodowej i Miejską Biblioteką Publiczną. W jej skład wchodzi z list Prezydenta Miasta, Wrocławski Informator Rodzinny, tj. kompendium, w którym rodzice znajdą wszelkie potrzebne informacje na temat wsparcia miasta, świadczeń rodzinnych, żłobków i klubów dziecięcych, miejsc rozwoju dla rodziców i wrocławskiej oferty kulturalnej, a także broszura „Na dobry początek” z kartą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, książeczka dla dziecka, zabawka, kocyk, body z nadrukiem oraz inne materiały promujące Wrocław.

Wyprawkę Wrocławską rodzice lub opiekunowie prawni otrzymują podczas odbioru odpisu aktu urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego lub we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. W 2019 roku odebrano 8563 Wyprawek.

Książka i karta biblioteczna od początku były kluczowym elementem Wyprawki – nikogo dziś nie trzeba przekonywać, jak ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka ma głośne czytanie od pierwszych miesięcy życia. Pozwala budować relację z rodzicami, wspiera rozwój, przyczynia się w zasadniczy sposób do budowania zasobu słów i niezliczonej ilości innych kompetencji. A rozdawanie książek nowonarodzonym dzieciom w wielu krajach praktykowane jest jako zachęta, także dla rodziców nieczytających, by głośne czytanie na stałe wprowadzić do codziennych rodzinnych rytuałów.

Wrocław jednak postanowił pójść o krok dalej. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Wrocławski Dom Literatury przygotowały zupełnie nową, dedykowaną najmłodszym Wrocławiankom i Wrocławianom publikację, która w styczniu tego roku ukazała się nakładem miejskiego Wydawnictwa Warstwy.

– Wrocław, Miasto Literatury UNESCO, stawia na książki, także dla tych najmłodszych – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury – Im szybciej, dzieci przyzwyczają się, że książki są naturalnym elementem ich otoczenia, tym większa szansa, że będą po nie sięgać, także w dorosłym życiu.

Do jej stworzenia zaproszono dwoje wybitnych, wielokrotnie nagradzanych wrocławskich twórców książek dla najmłodszych czytelników, Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. I tak powstał „Wrocławski abecadlik”, który jednocześnie jest przewodnikiem po alfabecie – i po Wrocławiu. Świat ten stworzony został przez autorów niezwykle pieczołowicie z setek skrawków kolorowych materiałów. Kartonowa książeczka zaprasza na spacer po mieście, którego rytm wyznaczają litery alfabetu. Kolejnym literom towarzyszą wyrazy dźwiękonaśladowcze, od „am, am” przy śniadaniu po „ziummmm” podczas nocnej wyśnionej podróży nad miastem, lub też pierwsze słowa, z którymi spotykają się maluchy, np. „mama”, „tata” czy „buzi”. A wszystkie ilustrują dzień z życia małych Wrocławian, którzy z rodzicami wybierają się na spacer po mieście. Mamy więc lody na bulwarze Dunikowskiego, z widokiem na Ostrów Tumski, przejazd karuzelą w Parku Staromiejskim, Iglicę i Halę Stulecia. W książce nie mogło zabraknąć też wrocławskiego Zoo, Ratusza i Mostu Grunwaldzkiego. A wnikliwi czytelnicy mogą znaleźć jeszcze inne symbole miasta, jak niebieskie tramwaje czy wszechobecne krasnoludki. W książce pojawia się nawet wrocławska Noblistka Olga Tokarczuk, która wcieliła się w rolę jednej z mam. Warto podkreślić, że wrocławskie akcenty w książce nie są przez autorów użyte w sposób nachalny. Raczej domagają się poszukiwań w trakcie lektury, trochę na podobieństwo tego, jak młody Wrocławianin będzie okrywał swoje miasto w rzeczywistości.

Książka pozwala też rodzicom snuć własne opowieści, które z każdą kolejną lekturą będą mogły potoczyć się zupełnie inaczej. I wprowadzać w nie wartości ważne dla miasta – wielokulturowość (w książce pojawiają się postaci z różnych krajów i kultur), walkę z wykluczeniem, wartość współpracy.

– „Wrocławski abecadlik” to nasza największa inwestycja, bo inwestycja w najmłodsze pokolenie wrocławian – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – to dla mnie niezwykle ważne , by wzmacniać lokalny patriotyzm i czytelnictwo, ale także budować tolerancję i wielokulturowość. Dlatego bohaterami książki są również dzieci o różnych kolorach skóry i z niepełnosprawnościami. Tolerancja i szacunek – to słowa klucze.

Książka stanie się częścią Wyprawki Wrocławskiej od 1 marca 2020 roku. Już teraz jest jednak dostępna w księgarniach w całej Polsce.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowe oblicze Hotelu Novotel – przyjazny rodzinom i zwierzętom
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 8 najciekawszych wydarzeń [14-16 lutego 2020]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.