Wrocławscy naukowcy stworzyli bajkę terapeutyczną dla małych dzieci z Ukrainy

0

„Ola, Borys i nowi przyjaciele” – bajka, która oswaja dzieci z Ukrainy z nową rzeczywistością, powstała dzięki inicjatywie dr hab. Justyny Ziółkowskiej, prof. Uniwersytetu SWPS oraz prof. Dariusza Galasińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z ich inspiracji 20 specjalistów różnych dyscyplin stworzyło opowieść, która, podobnie jak tradycyjne bajki, ma oswajać dzieci z trudnymi doświadczeniami i przygotowywać na nieznane.

Bajka opowiada historię Oli i Borysa, którzy przyjeżdżają do obcego kraju i stopniowo oswajają się z nowym miejscem.

– Ta bajka ma dwa cele. Po pierwsze chcemy przyjeżdżającym do nas dzieciom dać prezent. To znak, że są u nas mile widziane. – mówi prof. Dariusz Galasiński, pomysłodawca projektu – Po drugie bajka ma pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pokazać, że nie jest ona tak straszna, jak im się wydaje.

Bajka „Ola, Borys i nowi przyjaciele” powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które były zmuszone opuścić Ukrainę w związku z wybuchem wojny. Bohaterowie bajki, Ola i Borys, trafiają do Polski i choć początkowo nie czują się pewnie, to osoby i sytuacje, które spotykają powodują, że z biegiem czasu zaczynają czuć się bezpieczniej i zachowywać coraz śmielej.

Bajka powstała z potrzeby serca i w odruchu solidarności z obywatelami Ukrainy. Wystarczyły dwa dni, by zebrać zespół 20 osób, które pro bono natychmiast przystąpiły do pracy.

Oprócz pomysłodawców w jego skład weszli studenci Uniwersytetu SWPS, a także:

Graficzka: Rebecca Scambler
Ilustratorka: Paula Metcalf
Tłumaczki: Olga Barabasz-Rewak (UA) i Natalya Didenko (RUS)

Konsultant językowy: Tomasz Piekot.
Proces nadzorowała od strony klinicznej Karolina Matczak
Konsultowały go: Marta Głowacka, Adela Barabasz, Tomasz Grzyb

Od początku w prace byli zaangażowani Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski oraz Dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS, dr hab. Tomasz Grzyb.

Wydana książeczka ma być prezentem dla przyjeżdżających dzieci. Jest za darmo, można ją pobrać ze stron Centrum Interdyscyplinarnych Badań na Zdrowiem i Chorobą UWr, stron Uniwersytetu SWPS oraz Wydawnictwa UWr. Jej twórcy szukają finansowania na druk publikacji.

Każdemu ukraińskiemu dziecku, przybywającemu do nas, chcielibyśmy dać tę książeczkę do ręki jako prezent – mówi prof. Galasiński  – Dlatego zwracam się do wszystkich, którzy mogliby współfinansować nasz projekt. Pieniędzy na druk potrzebujemy teraz. Nie w lipcu, nie na jesień, ale teraz. Ten, kto ratuje życie, ratuje cały świat, mamy wiele światów do uratowania.

Książkę w języku ukraińskim i rosyjskim można pobrać tu: https://cirhi.uwr.edu.pl/pl/bajka-ola-borys-i-nowi-przyjaciele/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł#FoodFeelsGood – startuje Restaurant Week. Przedstawiamy restauracyjne debiuty wiosennej edycji Festiwalu we Wrocławiu!
Następny artykułPosypały się mandaty na A4 za brak dystansu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.