Posypały się mandaty na A4 za brak dystansu!

0
fot. wroclaw.policja.gov.pl

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej już dwa tygodnie temu zapowiadali cykliczność działań polegających na kontroli kierujących pod kątem przestrzegania prawidłowych odstępów od poprzedzanego pojazdu.

Działania prowadzone w ubiegłym tygodniu były kolejnymi, w których policjanci wykorzystywali urządzenie w trybie pracy DBC (Distance Between Cars) mierzącym odległości pomiędzy pojazdami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w km/h”. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Przykładowo gdy jedziesz 120 km/h, musisz  zachować od poprzedzającego samochodu odległość co najmniej 60 metrów. Przy 140 km/h – minimalna odległość to 70 metrów.

fot. wroclaw.policja.gov.pl

Policjanci kontrolowali kierujących zarówno pojazdami osobowymi jak i ciężarowymi, którzy nie stosowali się do obowiązku utrzymania wymaganego odstępu. We wszystkich przypadkach odstępy pomiędzy pojazdami były mniejsze niż połowa prędkości, z którą się poruszali.

Mundurowi we wszystkich pomiarach używali urządzenia działającego w trybie pracy DBC (Distance Between Cars).

Na łamiących przepisy kierowców funkcjonariusze nałożyli w sumie pięć mandatów karnych na kwotę 1500 zł. Mandat, jaki przewidziany jest za to wykroczenie w ruchu drogowym, zawiera się pomiędzy 300 a 500 zł.

Te oraz poprzednie działania, zgodnie z zapowiedziami, były pierwszymi z wielu tego typu, które prowadzić będą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego.

sierż. szt. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

mat. wroclaw.policja.gov.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławscy naukowcy stworzyli bajkę terapeutyczną dla małych dzieci z Ukrainy
Następny artykułWrocław: Podwórko na Nadodrzu przejdzie dużą rewitalizację!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.