Wrocławianka, filozofka, patronka Europy – Edyta Stein została patronką tramwaju

0

Rok 2022 ogłoszono we Wrocławiu jej rokiem. W czasie obchodów 80. rocznicy śmierci, Edyta Stein została patronką tramwaju MPK Wrocław. Zginęła tragicznie w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau. Była ofiarą niemieckiego nazistowskiego terroru.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu. Studiowała filologię germańską, filozofię, historię i psychologię na Śląskim Uniwersyteckim Fryderyka Wilhelma (dziś Uniwersytet Wrocławski). Uczestniczyła w życiu studenckim i politycznym. Aktywnie walczyła o reformę edukacji i prawa kobiet.

W roku 1933 wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Kolonii, przyjmując imię Teresa Benedykta od Krzyża. W sierpniu 1942 roku została aresztowana przez Gestapo. Zginęła śmiercią tragiczną – została zagazowana w obozie Auschwitz – Birkenau. W październiku 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

Na patronów wrocławskich tramwajów wybieramy postaci wybitne, zasłużone, ważne dla lokalnej społeczności. Edyta Stein doskonale się w te ideę wpisuje. To wrocławianka, filozofka, patronka Europy. Zginęła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Uważała, że prawda i miłość idą ze sobą w parze. To przesłanie dziś bardzo aktualne. Rok 2022 we Wrocławiu ogłoszono jej rokiem. To idealny moment, by przypomnieć ją samą i jej niezłomną postawę – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Podczas uroczystości obecny był również Paul Gordon – wnuk Elzy Gordon, siostry Edyty Stein. Krewny św. Teresy Benedykty od Krzyża nie krył swojego wzruszenia w trakcie trwania spotkania.

To dla mnie wielka radość, że mogę być dzisiaj tu, we Wrocławiu, miejscu tak ważnym dla mojej rodziny. Rocznica śmierci Edyty Stein przywołuje trudne monety, ale jest bardzo ważnym wyrazem pamięci o tamtych trudnych czasach – mówił Paul Gordon.

Rok 2022 stał się dzięki Edycie Stein czasem refleksji o historii miasta. O wadze dialogu między narodami i religiami. Dziś Wrocław oddał hołd tej nieprzeciętnej postaci. Jednym z elementów jest nadanie tramwajowi o bocznym numerze 3304 imienia świętej. Ten pojazd zainicjował swoją nową historię na ulicy Nowowiejskiej 38, przy Domu Edyty Stein. Wcześniej w Parku Edyty Stein zasadzono dąb upamiętniający patronkę Europy. Rozegrał się także wernisaż wystawy „Edyta Stein – wielkość
w codzienności”.

Edyta Stein to wyjątkowa postać w ponadtysiącletniej historii Wrocławia. Wybitna uczona zaliczana do czołówki filozofów XX wieku miała duży wpływ na sposób myślenia współczesnego człowieka. Jest jedną z grona sześciorga katolickich patronów i patronek Europy. Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu – dodaje dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. 

MPK Wrocław poprzez inicjatywę tramwajów patronackich stara się uhonorować postaci ważne dla lokalnej społeczności – od początku roku wyróżniono już w ten sposób cztery postaci – artystkę Marię Koterbską, koszykarza Adama Wójcika, duszpasterza ks. Stanisława Orzechowskiego oraz poetę i autora tekstów – Andrzeja Waligórskiego. Kolejną postacią ma być alpinistka – Wanda Rutkiewicz.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSky Tower Wrocław. Punkt widokowy i inne atrakcje [CENNIK, GODZINY OTWARCIA, DOJAZD]
Następny artykułW środę we Wrocławiu otworzy się nowy najnowocześniejszy Carrefour w mieście
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.