Wrocław: Szklarnie w Ogrodzie Botanicznym UWr już otwarte!

0

Zapraszamy do Afryki! – takie słowa można było usłyszeć dziś w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego podczas oficjalnego otwarcia nowo wyremontowanych szklarni.  

Przewodnikiem po nowych obiektach był sam dyrektor Ogrodu Botanicznego prof. Zygmunt Kącki. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego przecięcia wstęgi. Dokonali tego prof. Robert Olkiewicz, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele instytucji współfinansujących remont. – Ogród jest coraz piękniejszy i popularniejszy – podkreślał Rektor UWr. – W ubiegłym roku miejsce to odwiedziło ponad 200 tys. osób. Wraz z Oratorium Marianum i Aulą Leopoldina, Ogród jest wizytówką Uniwersytetu Wrocławskiego.

A jest co podziwiać we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym

– To był bardzo wymagający remont. Nie tylko z uwagi na specyfikę miejsca, ale i elementy objęte ochroną konserwatorską – przyznaje Maciej Wójcik, kierownik remontu szklarni. – I udało się pogodzić kwestie techniczne z wizją specjalistów od roślinności egzotycznej.

Przedsięwzięcie nie było proste. Najpierw, przed rozpoczęciem remontu, należało zabezpieczyć roślinność. Przenoszenie kaktusów rozpoczęło się na początku 2021 roku, w połowie roku ruszyły prace rozbiórkowe. Remont trwał do 2022 r. Następnie należało obiekt przygotować do nasadzeń.

Dziś obiekt już w pełni obsadzony jest roślinnością 

 – W nowych szklarniach uprawiamy wiele bardzo cennych gatunków, możliwa jest również ochrona ex-situ – podkreśla prof. Zygmunt Kącki. – Wcześniej szklarnie nie spełniały warunków by móc w nich uprawiać szczególnie trudne, a często zagrożone wyginięciem w naturze gatunki roślinności sukulentowej, które my jako Ogród powinniśmy objąć szczególną opieką.  W nowych obiektach możemy sterować klimatem, a przy tym, co dla nas jako jednostki uniwersyteckiej bardzo ważne – są to budynki ekonomiczne i ekologiczne.

Jedna ze szklarni prezentuje florę z obszaru Afryki z niezwykłymi okazami tj.: welwiczja przedziwna, allaudia, pachypodium i pelargonie sukulentowe. Druga – to roślinność z Meksyku z przedstawicielami rodziny kaktusowatych. Natomiast trzecia, to szklarnia tzw. mnożarka, która umożliwia nam rozmnażanie generatywne i wegetatywne roślin.

Remont udało się zrealizować dzięki uzyskaniu dofinansowania z projektu realizowanego w ramach NFOŚiGW (nazwa zadania: „Poprawa i wzmocnienie ochrony zasobów genowych sukulentów w uprawach szklarniowych Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego”), a także dzięki wsparciu władz Uniwersytetu Wrocławskiego. Całe zadanie – remont (4 szklarni) to koszt blisko 10 milionów złotych z czego ok. 4 miliony Ogród otrzymał z NFOŚiGW.

Obecnie trwa odbudowa zabytkowej kaktusiarni (jest to czwarta szklarnia realizowana w ramach tego samego zadania). Koniec remontu planowany jest w tym roku. Kolejne działanie to odbudowa Palmiarni – zamkniętej w 2006 roku. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRwij nagrody (w apce) jak świeże banany – czyli nowy konkurs w Pasażu Grunwaldzkim!
Następny artykułWrocław miasto przygody! Zobacz nowy film promujący nasze piękne miasto
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.