We Wrocławiu i gminach sąsiednich rozpoczęły się Kompleksowe Badania Ruchu (KBR 2024). Mają one służyć poznaniu i zrozumieniu potrzeb transportowych mieszkańców oraz dopasowaniu do nich rozwoju transportu zbiorowego i infrastruktury we Wrocławiu oraz 9 najbliżej położonych gminach. Badania potrwają od marca do września 2024 roku. Zadanie składa się z czterech głównych komponentów:
– badań ankietowych z mieszkańcami,
– pomiarów natężenia ruchu drogowego na terenie Wrocławia i gmin sąsiednich,
– pomiarów potoków pasażerskich w autobusach, tramwajach i pociągach,
– analizy danych dotyczących pojazdów dostawczych i ciężarowych (tzw. big data).
Kompleksowe Badania Ruchu we Wrocławiu przeprowadzono już dwukrotnie. W latach 2010/2011 swoim zakresem objęły miasto Wrocław, natomiast w 2018 r. także 21 gmin sąsiednich. W edycji 2024 obszar badań obejmuje miasto Wrocław oraz 9 najbliżej położonych gmin, tj. Czernicę, Długołękę, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Miękinię, Oborniki Śląskie, Siechnice, Wisznię Małą i Żórawinę.
Celem przeprowadzania Kompleksowych Badań Ruchu jest uzyskanie danych:
– o podróżach mieszkańców Wrocławia i 9 gmin sąsiednich,
– o wielkości i strukturze ruchu realizowanego różnymi środkami transportu – indywidualnym i zbiorowym,
– o wielkości i strukturze ruchu pojazdów dostawczych i ciężarowych,
– niezbędnych do aktualizacji modelu ruchu.
Głównym elementem badań są ankiety w gospodarstwach domowych. Od początku kwietnia do połowy czerwca ankieterzy odwiedzą prawie 10 000 losowo wybranych mieszkańców Wrocławia i gmin sąsiednich w celu poznania skąd, dokąd, w jakim celu i jak podróżują mieszkańcy. Ankieterzy zapytają również o ich opinię na temat rozwoju transportu we Wrocławiu, a także o ich dotychczasowe doświadczenia w poruszaniu się po mieście różnymi środkami transportu. Każdy ankieter będzie wyposażony w identyfikator umieszczony w widocznym miejscu oraz list informujący o szczegółach badania. Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym!
W tym samym czasie odbywać się będą pomiary ruchu. Podzielić je można na dwa typy – pomiary ruchu w transporcie indywidualnym i w transporcie zbiorowym. Są to między innymi: badania natężenia ruchu drogowego, ruchu rowerowego i pieszego, pomiary potoków pasażerskich w transporcie zbiorowym oraz na stacjach i dworcach, a także analizy ruchu pojazdów dostawczych i ciężarowych. W związku z tym na ulicach Wrocławia i gmin sąsiednich będzie można spotkać kamery rejestrujące pojazdy oraz osoby liczące pasażerów komunikacji zbiorowej, wyróżniające się kamizelką z logo projektu oraz identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu.
Weź udział w badaniu ankietowym, bo… Wrocław się liczy! Więcej informacji na stronie:
https://www.wroclaw.pl/komunikacja/kompleksowe-badanie-ruchu-2024!