Wrocław pozyskał z funduszy europejskich prawie 780 mln zł!

0
Projekt nowego wiaduktu

Dzięki funduszom europejskim Wrocław otrzymał do tej pory niemal 780 mln zł na 145 projektów. Pieniądze zostaną przekazane na nowe żłobki, przedszkola, szkoły, budowę nowych tras tramwajowych oraz dróg, a także na programy edukacyjne cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców.

Miasto Wrocław finansuje poprzez pieniądze z funduszy unijnych zarówno projekty społeczny (tzw. „miękkie”), jak i projekty infrastrukturalne (tzw. „twarde”). Do tych pierwszych zaliczają się między innymi: działania edukacyjne, tworzenie nowych miejsc w żłobkach, a także dotowanie dodatkowych zajęć w przedszkolach. Pieniądze w zakresie tych projektów przeznaczane są również na wsparcie MOPS-u czy działania prowadzone przez wrocławskie organizacje pozarządowe. Natomiast fundusze przeznaczone na projekty infrastrukturalne pozwolą współfinansować przebudowę ul. Buforowej, budowę Osi Zachodniej, rozbudowę przedszkoli ul. Suwalskiej i Piotrkowskiej oraz szkoły na Stabłowicach.

Z tych środków rewitalizowane są także wnętrza podwórzowe, na co przeznaczonych zostało z funduszy europejskich niemal 30 mln zł czy termodernizowane są nasze kamienice i szkoły – wylicza Tomasz Sołowiej, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Środki unijne są pozyskiwane w ramach obowiązującego okresu finansowania na lata 2014-2020. Fundusze będą jednak spływać do 2023 roku ze względu na harmonogram wypłat do polskich gmin.

Można zatem powiedzieć, że jesteśmy na półmetku, a dotychczasowy poziom ich ściągania jest we Wrocławiu bardzo wysoki. W przypadku funduszy pozyskiwanych na projekty społeczne możemy się pochwalić skutecznością aplikowania na poziomie 94 procent. Dzięki tym środkom współfinansowaliśmy m.in. zajęcia dodatkowe z matematyki i nauk przyrodniczych we wrocławskich szkołach czy opłacani są asystenci dla osób niepełnosprawnych – mówi Joanna Szałkiewicz, odpowiedzialna za projekty „miękkie” w Urzędzie Miejskim.

Dorota Olearnik, z Wydziału Zarządzania Funduszami we wrocławskim magistracie, na pytanie odnośnie wyglądu kwestii sięgania po fundusze unijne odpowiada: – Tylko w tym roku, ze środków wojewódzkich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, do pozyskania przez wszystkie dolnośląskie gminy będzie niemal 270 mln zł. Jesteśmy gotowi do tego, by sięgać po te pieniądze. O wszystkim decydować będą jednak konkursy, do których się przygotowujemy.

W niedalekiej przyszłości, dzięki środkom unijnym, będzie można sfinansować przebudowę ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 342 (ul. Pełczyńska, ul. Zajączkowska, ul. Pęgowska, ul. Obornicka), a także budowę Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór.

mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZajęcia fitness we Wrocławiu
Następny artykułWrocławska elewacja budynku wyróżniona w konkursie Fasada roku 2017
Odkryj Wrocław na nowo