fot. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu

Światło dnia zastąpiły błyski płomieni, gdy spokojny wieczór w Świniarach zamienił się w koszmar. Pożar, który wybuchł w pałacu Stolbergów, zaskoczył wszystkich. Zabytkowy budynek, będący świadkiem historii i niegdyś dumą okolicy, stanął w płomieniach, niszcząc to, co pozostało z jego dawnej świetności. Co tak naprawdę się stało i jakie są konsekwencje tego dramatycznego wydarzenia?

Historia Pałacu Stolbergów

Pałac Stolbergów w Świniarach, wybudowany w 1845 roku na zlecenie hrabiego Bernharda zu Stolberg-Stolberg, jest jednym z wielu cennych zabytków Dolnego Śląska. Projekt autorstwa radcy budowlanego Fleischingera inspirowany był angielskim neogotykiem. W ciągu lat pałac przechodził z rąk do rąk, pełniąc różne funkcje – od sanatorium po zakwaterowanie pracowników fabryki​​​​.

fot. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu

Pożar

W sobotnią noc 16 czerwca 2024 roku pałac Stolbergów stał się areną dramatycznych wydarzeń. Około godziny 23:00 zauważono dym unoszący się z budynku, a straż pożarna natychmiast przystąpiła do akcji ratunkowej. Pożar wybuchł nagle, a silne podmuchy wiatru tylko podsycały płomienie, które w szybkim tempie objęły całą konstrukcję.

W akcji gaśniczej uczestniczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej, walczących z żywiołem przez całą noc. Na miejscu byli także pracownicy miejskiego zarządu dróg i mostów, którzy pomagali zabezpieczyć teren oraz ewakuować mieszkańców okolicznych domów​​.

fot. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu

Przyczyny pożaru

Na chwilę obecną dokładne przyczyny pożaru nie są znane. Strażacy oraz specjaliści z dziedziny pożarnictwa prowadzą śledztwo, aby ustalić, co mogło doprowadzić do tego tragicznego wydarzenia. Wstępne hipotezy wskazują na możliwość zaprószenia ognia przez osoby trzecie, choć nie wyklucza się także nieszczęśliwego wypadku lub problemów technicznych związanych z instalacjami elektrycznymi​​.

fot. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu

Skutki pożaru

Pożar w pałacu Stolbergów to ogromna strata dla lokalnej społeczności oraz miłośników zabytków. Budynek, który przez lata ulegał stopniowej degradacji, teraz jest w ruinie. Zniszczenia są ogromne, a większość konstrukcji nie nadaje się do odbudowy. To wydarzenie przypomina, jak ważna jest troska o nasze dziedzictwo kulturowe i regularna konserwacja zabytków, które są narażone na działanie czasu i różnorodnych zagrożeń​​​​.

fot. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu

Reakcje społeczności

Mieszkańcy Świniar oraz Wrocławia są wstrząśnięci wydarzeniami z sobotniej nocy. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne wyrazy współczucia oraz apele o pomoc w odbudowie pałacu. Wielu z nich wspomina chwile spędzone w okolicy zabytku, podkreślając jego wartość historyczną i emocjonalną dla lokalnej społeczności​​.

Najważniejsze informacje:

  • Pożar wybuchł w nocy 16 czerwca 2024 roku.
  • Ogień szybko objął cały budynek pałacu Stolbergów.
  • W akcji gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej.
  • Przyczyny pożaru są nadal badane.
  • Zniszczenia są ogromne, a większość budynku nie nadaje się do odbudowy.
  • Społeczność lokalna zareagowała licznymi wyrazami współczucia i apelami o pomoc w odbudowie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułdACH! Dominikańska powraca z przytupem i z gorącymi rytmami!
Następny artykułFineDiningWeek®  2024 odbędzie się #wHarmonii! Rezerwacje już wystartowały!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.