Wrocław: Od 3 kwietnia rusza nabór wniosków do programu Złap Deszcz. Nawet 10 tysięcy złotych do zgarnięcia!

0
a

Wraca program Złap Deszcz, czyli dofinansowanie do przydomowych instalacji gromadzących deszczówkę. Podobnie, jak w poprzednich latach, mieszkańcy mogą liczyć na dotacje do 80% kosztów instalacji. W przypadku osób fizycznych to maksymalnie do 5 tys. zł. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć nawet na 10 tys. złotych. Łącznie w puli jest ponad 550 tys. zł.

Program co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wrocławian. Dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie do wykonania muld lub studni chłonnych, ogrodów deszczowych, dachów retencyjnych czy podziemnych zbiorników na deszczówkę.

– Nabór wniosków do tegorocznej edycji rusza już w poniedziałek, 3 kwietnia. Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Tegoroczną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20% powierzchni – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup, transport, wykonanie i montaż instalacji.

– Korzystanie z potencjału wody opadowej to forma przystosowania do zmian klimatu. W ramach programu dofinansujemy instalacje, które przechwytują wodę w czasie opadów i ją magazynują. Może być ona później wykorzystana na przykład do uprawy i pielęgnacji ogródka. „Łapiąc” deszczówkę, ograniczymy zużycie wody i zapłacimy niższe rachunki  – podsumowuje Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii.

Program Złap Deszcz działa od 2019 roku. Do tej pory z dofinansowania skorzystało już blisko 600 mieszkańców, spółdzielni i wspólnot. Dzięki dotacjom o łącznej wysokości 1,8 mln zł wrocławianie zrealizowali ponad 360 przyrynnowych, naziemnych zbiorników, 163 zbiorniki podziemne, 21 ogrodów deszczowych, 15 studni i muld chłonnych oraz zielony dach.

Dla zainteresowanych – poradnik i kalkulator

By ułatwić decyzję, która instalacja będzie najbardziej opłacalna na naszym terenie oraz by oszacować jej koszty, Wydział Klimatu i Energii przygotował Katalog dobrych praktyk
(https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/katalog-dobrych-praktyk-zlap-deszcz). W opracowaniu można znaleźć przykładowe rozwiązania objęte programem Złap Deszcz. Z pomocą specjalnego kalkulatora (https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/ile-deszczu-mozesz-zlapac-kalkulator), mieszkańcy mogą z kolei wyliczyć objętość deszczu, jaką mogą zgromadzić na swojej posesji.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie dotacji wraz z niezbędnymi załącznikami w formie elektronicznej można złożyć:
– online:
– wysyłając na adres wke@um.wroc.pl – wniosek podpisany         podpisem kwalifikowanym lub zaufanym
– wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza – wniosek podpisany bezpłatnym podpisem zaufanym

– w formie papierowej:
– składając wniosek do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego – ul. Bogusławskiego 8-10, Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ i ul. Legnicka 58 (CH Magnolia)
– przesyłając na adres Wydziału Klimatu i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław

Co ważne, w tym roku pojawią się nowe wzory wniosków do programu. Będą dostępne od poniedziałku na stronie programu Złap Deszcz w Biuletynie Informacji Publicznej i na wroclaw.pl.

Mała retencja w miejskich inwestycjach

Systemy do gromadzenia wody opadowej coraz częściej pojawiają się również w miejskiej przestrzeni. Przykładem mogą być ołblińskie podwórka, które zostały zrealizowane w ramach europejskiego projektu Grow Green. W 7 przestrzeniach, oprócz nowych nasadzeń czy ogrodów społecznych, powstały również rozwiązania takie, jak beczki na deszczówkę, ogrody deszczowe czy niecki retencyjne. To także prace związane z rozszczelnieniem powierzchni utwardzonych czy nasadzeniami pnączy na elewacjach, podporach i wiatach.
– Dzięki tym rozwiązaniom ograniczaliśmy spływ wody do kanalizacji, zagospodarowaliśmy wody opadowe i zwiększyliśmy możliwości naturalnej retencji w glebie. W taki sposób zwiększamy możliwości adaptacji miasta do zmian klimatu i przeciwdziałamy zjawisku miejskiej wyspy ciepła – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Odbiór i retencja wód opadowych to także kluczowe zagadnienie trwających prac w parku Krzyckim. Wody opadowe z Olszówki Krzyckiej będą wykorzystywane do zasilania zbiorników retencyjnych na terenie zieleni. Ciekawą realizacją jest również przebudowa ul. Lubelskiej na Maślicach, gdzie powstał system gospodarowania wodami opadowymi. Deszczówka zasila dzięki temu wody gruntowe poprzez przekierowanie do muld chłonnych wzdłuż jezdni oraz do dwóch ogrodów deszczowych.

Przykładem może być również demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego a Świdnicką. Instalacja pobiera wodę z dachu budynku Urzędu Miejskiego i zasila pobliski teren zielony. Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej został utworzony z kolei zielony dach oraz ściana. Działa tam również ogród deszczowy. Podobne rozwiązania to także element innych miejskich inwestycji – m.in. budowy Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Suwalskiej i żłobków przy ul. Sołtysowickiej czy Sygnałowej. Warto także dodać, że od 2019 roku miasto przeznaczyło także w ramach programu Lubię Deszcz ponad 350 tys. zł na wykonanie ogrodów deszczowych na terenie 26 placówek oświatowych. W formule warsztatowej wspólnie z dziećmi budowane są ogrody deszczowe.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: 4 kwietnia Panoramę Racławicką będzie można zwiedzić za darmo [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Następny artykułSukces mieszkańców i Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu: Las na Praczach Odrzańskich uniknie rzezi
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.