Wrocław: Kradli katalizatory. Wytropił ich policyjny pies!

0

Wrocławscy policjanci z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy dokonali kradzieży katalizatora z osobowej toyoty. Według zgłaszającego, sytuacja miała miejsce na parkingu przy jednej z ulic na terenie Siechnic.

Świadek zdarzenia poinformował nas, że usłyszał około godz. 3:00 hałas dobiegający zza jego okien. Po wyjściu na balkon dostrzegł mężczyznę, który stał na czatach przy jednym z aut. Słychać również było odgłos ciętego metalu. Mieszkaniec Siechnic szybko zdał sobie sprawę, że nieznajome osoby wycinają katalizator.

Od razu krzyknął, że wzywa policję, po czym zobaczył sprawców, którzy uciekają w stronie pola. Informację tą przekazał policji. Wtedy do akcji wkroczył pies służbowy, który podjął trop i doprowadził funkcjonariuszy do odpowiadających rysopisowi mężczyzn. Okazali się nimi być mieszkańcy Legnicy w wieku 24 i 27 lat.

Dodatkowo jeden z mieszkańców na drugi dzień od zdarzenia, zauważył na parkingu przy ulicy auto, które wydawało się podejrzane, gdyż nie należało do nikogo z sąsiedztwa. Sprawa ta również została zgłoszona na policję. Policjanci ujawnili, że był to samochód sprawców. W środku znajdowały się narzędzia, które mogły posłużyć do popełnienia przestępstwa. Zostały one zabezpieczone i posłużą jako dowód w dalszym postępowaniu.

W kurtce starszego z mężczyzn, funkcjonariusze znaleźli susz roślinny, którym jak sam przyznał, była marihuana.

Obaj mężczyźni zostali osadzeni w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a o ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozić im może kara nawet 5 lat więzienia. Dodatkowo 27-latek odpowie za posiadanie środków odurzających, co zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci nie wykluczają, iż zatrzymani mogą mieć na swoim koncie więcej tego typu czynów.

,,Katalizator jest elementem układu wydechowego, którego zadaniem jest zmniejszenie ilości substancji szkodliwych dostających się do powietrza wraz ze spalinami. Stanowi on bardzo kosztowny element zamienny prawie każdego auta poruszającego się po naszych drogach.

Jak więc się przed tym uchronić? Metod jest wiele, choć żadna nie daje 100 % pewności. Można zabezpieczyć katalizator specjalną klatką, przyspawaną lub przykręcaną do podwozia. Klatka utrudni, ale nie uniemożliwi złodziejowi wyposażonemu w specjalne narzędzia usunięcie katalizatora. Może jednak go skutecznie zniechęcić.

Kolejnym sposobem jest parkowanie auta w dobrze oświetlonych miejscach, przy ruchliwych ulicach, blisko zabudowań mieszkalnych.

Zwracajmy też uwagę na każdego, kto w nietypowych porach dnia, szczególnie nocą, przechadza się w pobliżu zaparkowanych samochodów  lub dokonuje ich „napraw” i zgłaszajmy to właściwym służbom.”

sierżant sztabowy Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: HIT! Ferie jeździeckie na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych
Następny artykułWrocław: Wystawa Magdaleny Abakanowicz. Gdzie i do kiedy zobaczyć?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.