Wrocław: Fontanna Szermierz na placu Uniwersyteckim w nowej odsłonie!

0

Dzisiaj około południa odbyła się inauguracja fontanny Szermierz, po trwającym kilka miesięcy remoncie basenu i restauracji pozostałych marmurowych elementów.  Szermierz to jedna z najpiękniejszych a zarazem najstarsza ze wszystkich 19 miejskich fontann, które prócz niewątpliwych walorów architektonicznych bardzo skutecznie obniżają temperaturę w swoim najbliższym otoczeniu nawet o 5 – 8 stopni.

 Naturalne miejskie klimatyzatory

 W kontekście postępującego globalnego ocieplenia, fontanny i zieleń pełnią bardzo istotną funkcję w miejskiej przestrzeni. Dlatego nie szczędzimy środków na utrzymanie wszystkich naszych 19 miejskich fontann i konsekwentnie zazieleniamy Wrocław, by likwidować wyspy gorąca. W ubiegłym tygodniu uzyskaliśmy wszystkie zgody na zazielenienie Nowego Targu, na którym pojawi się sporo drzew a wkrótce nowa fontanna pojawi się na poddawanym restauracji Bastionie Sakwowym – mówi Jakub Mazur, Wiceprezydent Wrocławia.

Każda fontanna jest naturalnym klimatyzatorem, płynąca w obiegu zamkniętym woda schładza i nawilża powietrze w swoim najbliższym otoczeniu. Fontanny, nad którymi opiekę pełni Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej, mieszczą łącznie 310 m3 wody, czyli ponad 300.000 litrów. Roczny koszt ich utrzymania wynosi ok. 1 mln zł.

Remonty i nowe inwestycje

Aby wszystkie miejskie fontanny mogły sprawnie funkcjonować i cieszyć oczy swoją urodą, niezbędne są regularne zabiegi konserwacyjne i prace remontowe. Remont kapitalny w 2022 roku przeszła fontanna multimedialna na Pergoli. Na uwagę zasługują również niedawno wybudowane fontanny, czego przykładem jest fontanna w Parku Lesława Węgrzynowskiego przy ul. Kolejowej. Park powstał w latach 60. XX wieku na terenie zniszczonych w czasie II wojny światowej, ogrodu i budynków dawnego szpitala i kościoła św. Trójcy.

Bez względu na to jednak czy fontanny powstały na początku XX czy XXI wieku, remonty instalacji czy detali architektonicznych wymagają regularności i wiążą się z kosztami.  

Tylko w ciągu ostatniego półrocza, za kwotę przekraczającą 680 000 zł. wykonaliśmy remont basenu fontanny przy pl. Orląt Lwowskich, wymianę tafli szklanych w fontannie na pl. Gołębim oraz remont basenu i części marmurowej przy zabytkowym Szermierzu. Szermierz jest najstarszą wrocławską fontanną, w przyszłym roku przypada 120 rocznica jej powstania – mówi Tomasz Staruchowicz z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Remont i renowacja zabytków tej klasy, co dzieło Hugo Lederera z 1904 roku, stanowi nie lada wyzwanie. Wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności zarówno na etapie przygotowań jak też w prowadzeniu skomplikowanych zabiegów konserwatorskich. Efekt prac pań konserwatorek Marii Gąsior z firmy Euklesis, uczestniczącej w procesie poprzedzającym prace budowlane, oraz pani Barbary Wiśniewskiej z firmy Katanga, która wykonała remont i restaurację, możemy dzisiaj podziwiać.

Barbara Wiśniewska:

– Proces rekonstrukcji uszkodzeń, spękań i odprysków w części schodów, na cokole i czaszy był czasochłonny i wymagał ogromnej precyzji. A uzupełnienia bądź naprawy oryginalnym materiałem wymagało aż 47 miejsc. Marmur z którego wybudowano fontannę jest bardzo niejednorodny kolorystycznie, to wiele odcieni różu i dobranie odpowiedniego koloru wymagało zastosowania aż 9 pigmentów. Nałożenie pielęgnacyjnego wosku mikrosyntetycznego na wszystkie marmurowe elementy zajęło nam ponad dwa tygodnie – opowiada   Barbara Wiśniewska, konserwator z firmy Katanga, która prowadziła remont obiektu.  

Szermierz królujący na placu jest również symbolem Uniwersytetu Wrocławskiego, jednej z najstarszych wrocławskich uczelni.

Aby uhonorować to historyczne sąsiedztwo, przekazano dzisiaj replikę szpady władzom uczelni, aby mogła uświetniać studenckie uroczystości. Była to szczególna okazja, na dzisiejszej inauguracji gościli bowiem szermierze, replikę szpady na ręce rektora, pana prof. dr hab. Roberta Olkiewicza i pani prorektor Patrycji Matusz, przekazał aktualny mistrz Polski Seniorów we florecie, pan Leszek Rajski.

Młodzi zawodnicy z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 im. prof. Mariana Suskiego dali pokaz swoich umiejętności, pod czujnym okiem doświadczonych i utytułowanych trenerów z Klubu Szermierczego Wrocławianie. Podczas pokazowego pojedynku aktualnych drużynowych mistrzów Polski seniorów, panów Leszka Rajskiego i Maxima Tarasiewicza, mogliśmy zobaczyć jak pięknym i widowiskowym sportem może być szermierka.

Na wszystkich gości i uczestników dzisiejszej inauguracji fontanny czekała orzeźwiająca i pyszna kranówka, o smaku mięty i cytryny, w Water Barze zorganizowanym przez MPWiK, które było partnerem wydarzenia.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławski wynalazca Karl Heinrich Klingert. Znany na całym świecie odkrywca sprzętu do nurkowania i sztucznego ramienia!
Następny artykułHurra, w końcu Dzień Psa! Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu zaprasza
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.