Wierzbna – ukryta perełka zaledwie 50 km od Wrocławia

0

Wokół Wrocławia nie brakuje stadnin, winnic i miejsc relaksu, ale jeśli chcielibyście wszystkie te aspekty połączyć w jedno, idealnym kierunkiem będzie Wierzbna pod Świdnicą.

Miejscowość uważana jest za jedną z najstarszych wsi w Polsce, a o długiej historii poświadcza m.in. dawny klasztor cystersów krzeszowskich. Oprócz historii do Wierzbnej przyciągają przede wszystkim konie. Znajduje się tu Biały Las, jeden z najbardziej znanych ośrodków jeździeckich w Polsce, w którym w przyszłym tygodniu odbędą się Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody. W nieodległym Bagieńcu swoją siedzibę ma z kolei Winnica Silesian, jeden z najbardziej cenionych polskich producentów wina. Obydwa miejsca łączy miłość do koni.

Na początku były brzozy i miłość do koni

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy Paulina i Grzegorz Przybylski stworzyli pod Wierzbną stajnię, która z czasem rozrosła się o hotel i restaurację. Nazwę kompleksu zaczerpnęli od brzozowego lasu porastającego wzgórze nieopodal ośrodka, które okoliczni mieszkańcy zwali właśnie „Biały las”.

Nie byłoby Białego Lasu bez miłości do koni, która towarzyszy nam od najmłodszych lat. Kiedy otwieraliśmy ośrodek, chcieliśmy stworzyć miejsce przyciągające tych, którzy konie kochają, ale także tą miłością zarażać osoby, które nie miały jeszcze z nimi kontaktu – mówi Paulina Przybylska.

Praca z końmi nauczyła właścicieli troski o detale. Filozofię bazującą na jakości postanowili też wdrożyć w restauracji i hotelu, w których znaleźć można wiele odniesień do kultury jeździeckiej. Nad wystrojem wnętrz czuwała wybitna malarka i rzeźbiarka, znana z twórczości ściśle związanej z tematyką konną – Kamila Karst. Zza specjalnego przeszklenia w restauracji można przyglądać się zmaganiom jeźdźców na hali. Hotel kusi turystów sielską okolicą oraz bliskością zabytków Świdnicy, Książa i Gór Sowich.

W niecałe pół godziny można dojść spacerem z Wierzbnej do jednego z najbardziej znanych miejsc polskiego winiarstwa. Winnica Silesian należy do rodziny Mazurków, w której DNA także mocno wpisana jest konna pasja.

Pierwsze kroki na koniu

Wierzbna to dobre miejsce, by postawić pierwsze kroki na koniu. W szkółce Białego Lasu można zapisać się m.in. na jazdy dla początkujących, zajęcia dla najmłodszych, oprowadzanki na kucykach, wyjazdy na koniach w teren i warsztaty jeździeckie w formie półkolonii. Konną przygodę można zacząć tu niezależnie od wieku i doświadczenia.

Miejsce słynie też z zawodów dla profesjonalistów. Pomiędzy 3 a 6 sierpnia odbędą się tu Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody, jedna z najważniejszych imprez jeździeckich w kraju. Zawody będą odbywać się w 4 kategoriach wiekowych: dzieci, juniorów, młodych jeźdźców i seniorów. Częścią wydarzenia będą też nieoficjalne Mistrzostwa Polski Kobiet – tzw. Ladies Cup. Ogółem na hipodromie w Wierzbnej pojawi się ok 200 koni oraz 130 zawodników.

Dwa tygodnie później, w dniach 18-20 sierpnia w Białym Lesie odbędą się Mistrzostwa Polski w ujeżdżeniu i Eliminacje do Pucharu Świata w ujeżdżeniu.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPoznaj nowy salon fryzjerski we Wrocławiu i jego utalentowanych stylistów!
Następny artykułTuzin atrakcji wakacyjnych w 12 polskich miastach
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.