Wiemy, w którym mieście żyje się najlepiej! Wrocław na podium!

0

Już czwarty rok z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking warunków mieszkaniowych, uwzględniający ponad dwieście miast i miejscowości, powyżej 20 tysięcy mieszkańców.  Czy we Wrocławiu mieszka się lepiej niż rok wcześniej?

Jak powstaje ranking?

Zasady przygotowywania rankingu warunków mieszkaniowych przez portal RynekPierwotny.pl nie uległy zmianie względem poprzednich lat. Podobnie jak wcześniej, analitycy portalu na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2019 roku) wzięli pod uwagę dwa kluczowe wskaźniki: liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.

Dla tych dwóch wskaźników obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób:

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Na koniec eksperci podsumowali wynik dla każdego miasta, który stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Na tej podstawie stworzyli zestawienie miast, w których warunki statystycznie są najlepsze.

W czołówce prawie bez zmian. Wrocław w TOP 10

Czołówka rankingu, w porównaniu do poprzedniego roku nie zanotowała spektakularnych zmian. W dalszym ciągu na czele rankingu stoi miasto Kołobrzeg, które wzmocniło swoją punktową przewagę nad Wrocławiem i Sopotem. Na uwagę zasługuje Warszawa, która znalazła się po raz kolejny poza podium.

Najlepszą dziesiątkę zamykają największe miasta – Poznań i Łódź, które zostały wyprzedzone przez Piaseczno, Józefów, Świnoujście i Zakopane. Co ciekawe w TOP 10 zabrakło takich miast jak Kraków (11),  Gdańsk (13) czy Lublin (29).

Pewne zmiany są za to widoczne w grupie dziesięciu miast zajmujących ostatnie miejsca rankingowe. Ta grupa ośrodków miejskich wygląda jednak podobnie jak przed rokiem. W większości przypadków są to poprzemysłowe miasta z negatywnymi tendencjami demograficznymi. Deweloperzy nie chcą budować w takich miejscach, a skala działania innych inwestorów mieszkaniowych jest mocno ograniczona.

Wrocław poprawił wyniki sprzed roku

Wrocław, który po raz kolejny zajął drugie miejsce w zestawieniu, w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu zanotował wzrost liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców (z 514 na 530), co oznacza dalszą stopniową poprawę dostępności lokali w tym mieście. W przypadku wielkości powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę nastąpił wzrost o 0,8 mkw. –  36,4 mkw. Co w dalszym ciągu daje lepszy wynik od Poznania, Łodzi a nawet Warszawy.

 

https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-i-domy-wroclaw

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 11 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 68 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJimi Hendrix symfonicznie – Wrocław zaprasza na bezpłatny koncert online nadawany z Impartu!
Następny artykułTakiej okazji jeszcze nie było. Deweloper otwiera drzwi do wnętrz Młyna Maria!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.