We wrocławskim ZOO urodziło się 6 lemurów!

0
fot. Wrocław ZOO

We wrocławskim ZOO na świat przyszło sześć lemurów katta, które już podbiły serca odwiedzających. Do tej pory lemury cieszyły się niesłabnącą popularnością gości.

Lemury katta występują tylko na Madagaskarze i są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Niestety, ale ich środowisko naturalne jest w dramatycznych warunkach.

Lemury są jedynymi z ulubionych zwierząt w całym zoo. Nieustannie przy ich miejscu zamieszkania goście ustawiają się do podziwiania i wspólnego zdjęcia. Niestety lemury są cały czas w ruchu, więc do zdjęć mogą pozować tylko w chwilach, kiedy wygrzewają się w słońcu. Tym bardziej, że w takich momentach przybierają pozę medytującego jogina, opalając przy okazji swoje brzuszki. Trwa to zaledwie chwilę, a następnie biegną skakać po linach i drzewach.

Warto tutaj wspomnieć, że lemurom ogromnej popularności przysporzył „krój Julian” z bajki Madagaskar. Dzięki tej produkcji zwierzęta zostały objęte bardziej ścisłą ochroną, ponieważ zajmujące się nimi organizacje otrzymały większe wsparcie od osób prywatnych. Niestety spora część osób zapragnęła mieć te zwierzęta w domu, przez co przyczynili się do wzrostu kłusownictwa, a to nie pomaga w ochronie tego zagrożonego gatunku. Lemury katta bardzo często umierają z powodu stresu, niewłaściwej diety i chorób, z którymi nie mają styczności w naturalnym środowisku.

fot. Wrocław ZOO
fot. Wrocław ZOO

Poprzez nielegalny handel status zagrożenia lemurów katta „podskoczył” w Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków aż trzykrotnie. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych lat status zostanie podniesiony do krytycznego stanu zagrożenia wyginięcia. Badania z 2017 pokazały, że liczebność lemurów spadła aż o 97%.

Więcej informacji 

Źródło: Wrocław ZOO

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRuszyło letnie oczyszczanie miasta
Następny artykuł„Zawód:pisarz” – zapisz się na wykład Marka Krajewskiego!
Odkryj Wrocław na nowo