Od 9 października przez 4 poniedziałki, w wybranych punktach Wrocławia, mieszkańcy będą mogli wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi. Jest to pilotażowy projekt, który pozwoli na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczająca nas przyrodę. Ponadto pozwoli na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Punkt wymiany roślin to także umacnianie więzi społecznych, wspólne spotkania, wymiana doświadczeń oraz wiedzy.

Jak prawidłowo przygotować rośliny:

Rośliny należy wykopać i umieścić w doniczce, następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu.

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy kto przyjdzie bez rośliny również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

– Sama jestem ogrodnikiem. Nawet przy drobnych zmianach nasadzeń nie lubię wyrzucać roślin i dlatego chętnie się nimi dzielę. Do takiego działania zachęcam wszystkich Wrocławian. Zielony departament wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej organizuje dla Państwa miejsce i zaprasza fachowców. Bardzo zachęcam do udziału w naszym projekcie- powiedziała Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Zarząd Zieleni Miejskiej dba o zwiększanie bioróżnorodności na trenach publicznych. Każdego roku oprócz drzew sadzimy krzewy, byliny i kwiaty. Dzięki schronisku dla roślin mieszkańcy będą mogli wymienić się swoimi roślinami i wzbogacić bioróżnorodność w naszym mieście a przy okazji zacieśniać więzi społeczne- powiedział Krzysztof Działa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu i doradzi np. w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym, czy w cieniu.

Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy Pana Janusza Mazurka, absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach. Od kilku lat prowadzi zajęcia z ochrony winorośli Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

schronisko_dla_roslin

Gdzie i kiedy będzie czynne schronisko dla roślin:

Lp.MiejsceData i godzina
1Park Zachodni9 października    15.00-18.00
2Kilimandżaro – teren obok kortów tenisowych Morskie Oko16 października  15.00-18.00
3Park Wschodni23 października 15.00-18.00
4Wzgórze Andersa u podnóża30 października 15.00-18.00

mat. UM Wrocławia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławski Krasnal Życzliwek Podróżnik zagości w Warszawie
Następny artykułThe Bridge – tak będzie się nazywał nowy, pięciogwiazdkowy hotel na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.