We Wrocławiu powstało 57 mieszkań dla seniorów [TBS Wrocław]

0

Nowe, wygodne mieszkania dla seniorów czekają na nich w nowym budynku TBS Wrocław Sp. z o.o., który powstał na osiedlu Nowe Żerniki jako część projektu WUWA 2. Spółka przekazała wszystkie mieszkania Gminie Wrocław, a ta wskazała najemców. 

 

Dobre miejsce dla seniorów

Dzięki tej inwestycji, TBS Wrocław Sp. z o.o. wpisał się w miejską strategię opieki nad seniorami i zwiększył miejską pulę mieszkań przeznaczonych dla osób starszych. W budynku powstało łącznie 117 mieszkań, z czego 57 przeznaczono dla osób w starszym wieku, a pozostałe 60 było dostępnych w klasycznym systemie najmu TBS. Od stycznia br. lokatorzy wprowadzali się do swoich mieszkań.

 – Analizy demograficzne mówią wprost, że w najbliższych latach liczba osób w wieku senioralnym w Polsce będzie rosła, dlatego we Wrocławiu chcemy zadbać o nich w szczególny sposób. Jestem przekonany, że w budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach seniorzy znajdą wszystko, co jest im potrzebne do spokojnego, dobrego życia. 57 mieszkań stworzono specjalnie z myślą o ich potrzebach, a w sąsiedztwie znajdą wiele potrzebnych punktów usługowych, jak np. opiekę medyczną, stołówkę lub punkt opieki dziennej. Wewnątrz budynku znajduje się przestronne patio, na piętrach powstały sale spotkań – to wszystko ułatwi nawiązywanie więzi między sąsiadami, co dla seniorów ma ogromne znaczenie – tłumaczy Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Inwestycja TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach rozpoczęła się w styczniu 2018 r., trwała do grudnia 2019 r. i kosztowała ok. 40 mln zł, a wykonawcą prac była firma Pre-Fabrykat. Gmina Wrocław pozyskała na ten cel ok. 2 mln zł grantu z Banku Gospodarstwa Krajowego i przekazała go TBS Wrocław Sp. z o.o. Pozostałe środki na realizację tej inwestycji pochodziły z kredytu, który zaciągnęła Spółka oraz z partycypacji. Warto dodać, że w ramach tej inwestycji seniorzy – dzięki współpracy Gminy i TBS Wrocław – byli zwolnieni z obowiązku partycypacyjnego.

Nabór seniorów – mieszkańców budynku TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach prowadził Wydział Lokali Mieszkalnych wrocławskiego magistratu. Materiały informacyjne były dostępne w siedzibach Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, o mieszkaniach dla seniorów w budynku TBS Wrocław Sp z o.o. na Nowych Żernikach informowali również zarządcy zasobów mieszkaniowych Gminy Wrocław. TBS wspierał te działania informacyjne m.in. podczas domowych meczów koszykarzy Śląska Wrocław, w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, a także za pośrednictwem swoich kanałów internetowych.

Aby zamieszkać w nowym budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach, seniorzy musieli spełnić kilka kryteriów. Mieszkania te przeznaczono dla osób, które ukończyły 60 lat, są zameldowane we Wrocławiu na pobyt stały, spełniają kryteria dochodowe i wcześniej były najemcami innego lokalu należącego do Gminy Wrocław. Pod uwagę brano również stan zdrowia osób, a mianowicie orzeczenie o niepełnosprawności. Seniorzy, którzy wprowadzają się do budynku TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach, mogą liczyć na stabilizację. Większość umów najmu zawarto na 10 lat.

Wygoda na każdym kroku

W budynku nie ma barier architektonicznych. Każde wejście znajduje się na poziomie parteru, a klatki schodowe są wyposażone w windy. Mieszkania są przestronne, zapewniając odpowiednią przestrzeń dla osób, które np. poruszają się na wózku inwalidzkim. Łazienki w mieszkaniach są wyposażone w odpowiednie elementy, które zapewnią bezpieczne korzystanie z nich. Ponadto, seniorzy znajdą w swoich mieszkaniach przyciski alarmowe, połączone z systemem ochrony budynku.

Ważnym elementem troski o seniorów jest zapewnienie im zarówno ważnych usług w sąsiedztwie mieszkania, jak też okazji do tego, aby budować relacje z sąsiadami. W budynku TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach przygotowano szereg rozwiązań, aby seniorzy na każdym kroku mogli czuć się jak w domu. Na każdym piętrze znajduje się sala spotkań.

W przyszłości, w lokalach na parterze powstanie punkt opieki dziennej i rekreacji, stołówka, placówka medyczna, a także usługi (fryzjer, kosmetyczka, pralnia). Miejsca te będą zarządzane przez prywatnych najemców. Wewnętrzne patio – z zieleńcem, placem zabaw i siłownią „pod chmurką” – będzie zaś miejscem do wypoczynku, a także spotkań z rodziną lub sąsiadami. 

W parterze od strony ul. Tadeusza Brzozy powstanie również przedszkole. Planowany termin jego otwarcia to wrzesień br., a miejsce w nim znajdzie 75 dzieci. Placówkę poprowadzi Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, będzie ona włączona do wrocławskiego systemu rekrutacji do przedszkoli, a dokładna oferta edukacyjna dla dzieci zostanie zaprezentowana w marcu br.

– Te wszystkie elementy wpisują nasz nowy budynek w cały kompleks WUWY2, która powstała na Nowych Żernikach. Naszą cegiełką do tego projektu jest budynek z założenia łączący pokolenia, otwarty na potrzeby seniorów, gwarantujący im na miejscu usługi potrzebne do spokojnego życia. Pokazaliśmy też, że jako miejska spółka zajmująca się budownictwem społecznym potrafimy realizować ambitne projekty mieszkaniowe, wpisujące się w założenia nowoczesnego osiedla na Nowych Żernikach – zaznacza Marcin Kij, Prezes Zarządu TBS Wrocław Sp. z o.o.

Nowy budynek TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach w liczbach:

Koszt inwestycji: ok. 40 mln zł

Czas budowy: styczeń 2018 – grudzień 2019

Liczba mieszkań dla seniorów: 57

Łączna liczba mieszkań: 117 (60 dostępnych w klasycznym systemie TBS)

Liczba miejsc parkingowych: 86

Liczba miejsc na rowery: 64 (z czego 60 w 4 rowerowniach wewnątrz budynku)

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTeatr pantomimy w Arkadach Wrocławskich [BEZPŁATNE SPEKTAKLE]
Następny artykułPumo di Puglia – nowa restauracja we Wrocławiu, w której poczujesz się jak we włoskim domu [POLECAMY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.