We Wrocławiu powstała Sala Tradycji Straży Miejskiej

0

Trzy nowe radiowozy zasiliły flotę Straży Miejskiej Wrocławia. Od 2019 roku wrocławska Straż Miejska zyskała nową siedzibę główną, nowy całodobowy posterunek w rynku, strażnicy mają do dyspozycji specjalistyczne drony czy nowe samochody. Zaczął działalność Animal Patrol oraz patrole rowerowe. Oprócz oddania do służby 3 nowych samochodów, otwarto pełną pamiątek, związanych z ponad 30 letnią historią Straży Miejskiej – salę tradycji.   

– Konsekwentnie modernizujemy Straż Miejską, bo to na ile jest efektywna i skuteczna, jest prostą funkcją w jakich warunkach funkcjonuje, jaki ma sprzęt do dyspozycji, w jakich warunkach pracują funkcjonariusze. Od roku 2019 rozpoczęliśmy nieustanną, trwającą do dzisiaj modernizację straży miejskiej– podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – W ten sposób podkreślamy jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo Wrocławianek i Wrocławian – dodał Jacek Sutryk

Nowe radiowozy od razu trafią do służby. Będą służyć do działań patrolowych i tych związanych z ochroną środowiska. Samochody są ekologiczne (spełniające normę Euro 6) wyposażone w mocny silnik (149 KM) Renault Trafic 2.0. Auta te wraz z przystosowaniem kosztowały prawie 700.000 zł. W takiej konfiguracji pojazdy doskonale uzupełnią bazę samochodów straży miejskiej.

– Jesteśmy służbą która wpisuje się w potrzeby społeczności lokalnej Wrocławia. Swoje zdania realizujemy codziennie przez 24 godziny na dobę. Jest to zarówno kontrola ruchu drogowego, a z tylko tego obszaru otrzymujemy codziennie kilkadziesiąt zgłoszeń, poprzez sprawy porządkowe, w tym likwidowanie dzikich wysypisk śmieci, deratyzację. Ważnym elementem naszej pracy są działania dotyczące ochrony środowiska, zwłaszcza czystego powietrza, mam tu na myśli walkę ze smogiem, czyli w naszym wypadku będą to kontrole spalania w paleniskach. Wielką pomocą są tu drony, dzięki którym tych kontroli udało nam się przeprowadzić znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Pracujemy pieszo, poruszając się radiowozami, rowerami lub konno. Pomagamy Wrocławianom, turystom a także dzięki Animalpatrolowi także zwierzętom, staramy się robić to na najwyższym poziomie i z pełnym zaangażowaniem – powiedział Komendant straży Miejskiej Wrocławia Piotr Kościelny

– To już 31 lat od powstania Straży Miejskiej Wrocławia, dzięki staraniom wieloletniego pracownika, na terenie naszej siedziby powstało miejsce, gdzie można zapoznać się z naszą historią– powiedział Piotr Kościelny Komendant straży miejskiej. – Jest to możliwe dzięki staraniom Pawła Grąbczewskiego, który przez wszystkie te lata kolekcjonował pamiątki związane z pracą strażników miejskich, można obejrzeć m.in. historyczne mundury, archiwalne zdjęcia i artykuły prasowe – dodaje Piotr Kościelny

Straż Miejska Wrocławia  została powołana 25 września 1991 r. przez  ówczesnego Prezydenta Wrocławia, który nadał jej statut określający prawa i obowiązki, strukturę organizacyjną, wzór umundurowania itp. Wtedy to utworzona Straż Miejska stała się jednostką organizacyjną Gminy Wrocław, podporządkowaną bezpośrednio wiceprezydentowi Wrocławia. Pierwsze umundurowane patrole wyruszyły na ulice miasta jeszcze we wrześniu.

Mundury nowej formacji były wzorowane na uniformach straży pożarnej. Funkcjonariusze nosili czapki garnizonowe z otokami w barwach miasta i z herbem Wrocławia. Na lewej piersi również przypinany był herb Wrocławia. Na prawej piesi noszono prostokątną tabliczkę z  numerem służbowym. Na lewym rękawie umieszczano naszywkę z napisem „Straż Miejska Wrocław”, a pod nią dystynkcję oznaczającą stopień służbowy strażnika. Na prawym rękawie naszyty był również herb miasta.

29 sierpnia 1997 r. uchwalona została ustawa o  strażach gminnych. Od 2010 r. w całej Polsce 29 sierpnia obchodzony jest Dzień Straży Gminnej. Święto Straży Miejskiej Wrocławia obchodzone jest 25 września.

Straż Miejska Wrocławia 2019 – 2022

2019

  • Uruchomienie nowego, całodobowego posterunku SM w Sukiennicach 12. Na około 130 m.kw. powierzchni znalazły się dwa pomieszczenia operacyjne wyposażone w sprzęt łączności, dostęp do systemu kamer monitoringu miejskiego oraz w sprzęt komputerowy. Z posterunku korzystają także policjanci.
  • Otwarcie nowej siedziby Straży Miejskiej przy ulicy Na Grobli 14/16 – składa się ona z dwóch budynków oraz dużego parkingu, także z miejscami dla osób z niepełnosprawnością. W wyremontowanym budynku mieści się m.in. Punkt Obsługi Interesantów czynny 24 godziny na dobę, także w niedziele i święta. Na około 102 mkw. powierzchni znajdują się pomieszczenia recepcji, poczekalnia, pomieszczenia służące do prowadzenia czynności w sprawach o wykroczenia. Są one nowoczesne, wyposażone w sprzęt komputerowy oraz dostęp do baz danych niezbędnych do szybkiego ustalenia właścicieli pojazdów. Punkt jest w pełni dostosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych.
  • Straż Miejska została wzmocniona 3 specjalistycznymi samochodami terenowymi. Służą jako środek transportu dla patroli z Oddziału Ochrony Środowiska – dzięki nim jest możliwe dojechanie w trudno dostępne miejsca (dzikie wysypiska, zanieczyszczenia rzek i cieków wodnych). Pojazd jest także wykorzystywany do przewozu specjalnych barierek odgradzających, stosowanych w miejscach, gdzie niewskazane jest wejście człowieka lub wjazd pojazdu. Służy także do ciągnięcia przyczepy przewożącej konie.
  • Samochód terenowy otrzymał EKOPOATROL, wyposażony w trzy kamery do monitoringu mobilnego, dwa wilgotnościomierze, a także urządzenie zadymiające pozwalające lokalizować miejsca nielegalnych podłączeń ścieków.
  • Zakup 4 dronów wraz z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem, a także przeszkolenie strażników miejskich i zdanie egzaminów umożliwiających latanie dronami w przestrzeni powietrznej Wrocławia. Drony posiadają na wyposażeniu kamerę termowizyjną, a także dwie głowice badające zawartość dymu. Są one specjalnie przystosowane do pomiaru konkretnych typów emisji – wykrywają związki chemiczne, które powstają w wyniku spalania odpadów.
  • Rozpoczął działanie  Animal Patrol – strażnicy docierają tam, gdzie zwierzęta wymagają  pomocy. Animalsi posiadają terenowy samochód oraz specjalistyczne wyposażenie: dużą składaną klatkę, pojemnik transportowy dla małych zwierząt, chwytaki i pętle, rękawice ochronne.

2020

  • samochód z systemem monitoringu mobilnego – do działań prewencyjnych jak i ujawniania zdarzeń o charakterze przestępczym lub chuligańskim. Możliwe jest wykorzystanie go jako polowego posterunku obserwacyjnego, zarówno przy ujawnianiu sprawców dzikich wysypisk śmieci, niszczenia elewacji budynków, zakłóceń porządku, wykroczeń drogowych.
  • Zakup 4 nowych radiowozów– 3 do służby patrolowej, 1 przystosowany do przewozu osób ujętych – już są w służbie.

2021

  • Na ulice wyjechały patrole rowerowe. To trzy dwuosobowe zespoły mieszane (strażniczka plus strażnik) – do dyspozycji mają rowery ze wspomaganiem elektrycznym i rowery tradycyjne.
  • Przekazanie po gruntownym remoncie drugiej części budynku przy ulicy Pautscha 14/16. To blisko 3000 m.kw powierzchni, gdzie od października 2021 r. mają tu swoją siedzibę strażnicy z Oddziału Patrolowego, Oddziału Interwencyjnego, magazyn mundurowy, magazyn depozytowy, archiwum zakładowe, szatnie.

W 2019 roku pensja aplikanta wynosiła 3 400, od stycznia 2023 będzie to ok. 4 500 zł brutto. Da to wzrost podstawowego wynagrodzenia o około 30%.

W roku 2021 Straż Miejska otrzymała bardzo istotne wsparcie finansowe – 650 tysięcy – umożliwiające dodatkowe służby patrolowe, co  przełożyło się na zwiększenie efektywności działań podejmowanych przez jednostkę. W tym roku wsparcie ma być na podobnym poziomie.

KONTROLE PIECÓW

2021 r. 7 528 + dronem 2 891=10 000 i mandatów na 45 tys. zł

2022 r.2 951+dronem23 718=26 TYS. KONTROLI i mandaty na 21 tys. zł

 

MANDATY:

2021 – na kwotę 4,5 mln zł.

2022 r. na kwotę ponad 7 mln zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław, Breslau a może Budorgis? Czyli o dziejach Wrocławia, zanim stał się Wrocławiem
Następny artykułW telewizji można już oglądać ,,Dom pod Dwoma Orłami” – serial kręcony we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.