We Wrocławiu powstał pierwszy sklep społeczny. Tu potrzebujący zrobią zakupy w dużo niższych cenach!

0
Fot.UM Wrocław

To miejsce, w którym potrzebujący mieszkańcy mogą kupować towar w niższych cenach. Sklep społeczny ma charakter pół zamknięty, co oznacza, że zakupów mogą w nim dokonywać tylko osoby posiadające kartę klienta. Żywność i chemia gospodarcza będą w sklepie dużo tańsze.

–  Sklep społeczny to odpowiedź na trudne czasy, powstaje w odpowiednim momencie – rosnącej inflacji, coraz wyższych rachunków za prąd i ogrzewanie mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Sklep społeczny we Wrocławiu znajduje się przy ul. Sądowej 14. Powstał z myślą o osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej.  By zrobić w nim zakupy, trzeba posiadać kartę klienta. Można otrzymać ją w sklepie  – na podstawie specjalnego zaświadczenia wystawionego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Karta zostanie wydana od ręki.

Fot.UM Wrocław

Osoby, które mogą otrzymać kartę klienta:

– posiadające zaświadczenie/oświadczenie o niskich dochodach wydawane przez MOPS,
– członkowie rodzin zastępczych,
– członkowie rodzinnych domów dziecka i pogotowia opiekuńczego,
– seniorzy (60+),
– podopieczni Fundacji ESPA i WFK

W sklepie społecznym można kupić artykuły spożywcze, chemie gospodarczą czy karmę dla zwierząt. W sprzedaży nie będzie wyrobów tytoniowych i alkoholu. Co ważne – w sklepie jednorazowo można zrobić zakupy tylko za około 100 zł.

Fot.UM Wrocław

My, jako Fundacja ESPA, otrzymujemy informację  o produktach, które mają krótki termin ważności lub też pochodzą z tzw. serii próbnych czy też stoków magazynowych i nie są przeznaczone do normalnej sprzedaży. Otrzymujemy je i przekazujemy do sklepu społecznego, dzięki czemu żywność nie ląduje na śmietniku, tylko trafia do ludzi. Mimo że ma krótką datę ważności, to wciąż nadaje się do spożycia – mówi Norbert Palimąka, Prezes Zarządu Fundacji ESPA.

Zysk ze sklepu społecznego będzie przekazywany na cele społeczne: część na działalność sklepu, jego obsługę, a część na wsparcie rodzin zastępczych. Sklep ma na celu działalność pomocową, a nie zarobkową.

Fot.UM Wrocław

– Z jednej strony ceny rosną szybko i produkty żywnościowe są bardzo drogie, natomiast z drugiej marnujemy tony jedzenia. By pogodzić te dwie skrajności, powstał sklep społeczny we Wrocławiu – podkreśla Agata Gwadera-Urlep, Radna Rady Miejskiej Wrocławia.

To pierwszy sklep społeczny w stolicy Dolnego Śląska. Zarówno w innych miastach w Polsce, jak i zagranicą tego typu miejsca cieszą się coraz większą popularnością. Wrocławski sklep będzie prowadziło Wrocławskie Forum Kobiet, przy wsparciu Fundacji ESPA. 100 tysięcy złotych na założenie sklepu przekazało Przymierze Pastorów.

Miasto wynajmuje organizacjom lokal po preferencyjnych stawkach. Dodatkowo doposażyło sklep w urządzenia chłodnicze o wartości 50 tysięcy złotych.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie najlepszy grzaniec w centrum Wrocławia? Podpowiadamy
Następny artykułOpera na Święta! Wspólne kolędowanie w kameralnym świątecznym miasteczku na Świdnickiej
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.