We Wrocławiu buduje się nowa hala sportowa

0
a

To dobry dzień dla wrocławskiego sportu. Liczymy, że w tym obiekcie będą dorastać kontynuatorzy naszych pięknych tradycji związanych ze sportami walki i podnoszeniem ciężarów – mówił prezydent Jacek Sutryk.

Dziś w południe przy ul. Racławickiej, na zgliszczach dawnych basenów należących do Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław, został wmurowany kamień węgielny pod budowę wielofunkcyjnej hali sportowej. Będzie ona służyła mieszkańcom miasta oraz członkom WKS-u Śląsk i ma zabezpieczać m.in. codzienne potrzeby czterech dyscyplin: zapasów klasycznych, judo, boksu, a także podnoszenia ciężarów.

– Przesuwna ścianka działowa umożliwi jednoczesne treningi przedstawicieli wszystkich tych sportów, mających w naszym mieście swoją piękną historię. Sport hartuje równolegle ciało, ale i charaktery – nie ma lepszego sposobu na dobry rozwój dzieci i młodzieży niż właśnie poprzez sport, który uczy sumienności, precyzji, uczy jak radzić sobie ze stresem. Wierzę też, że niebawem powstanie obok bursa dla sportowców i sztuczne boiska. Niekoniecznie dla grup Śląska Wrocław, lecz dla mieszkańców, bo na piłkarską akademię mamy inny pomysł – podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia przy okazji symbolicznego wmurowania kapsuły czasu pod trwającą już budowę. – Dzięki takiemu hotelowi moglibyśmy sportowców szkolić i wychowywać, a nie kupować – dodawał sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas.

Do wspomnianej kapsuły czasu trafiły m.in. podarunki i trofea od gwiazd wrocławskiego sportu, szalik i maseczka (jako znak czasu) Śląska oraz książka pt. „Dolnośląscy Olimpijczycy” opisująca najpiękniejsze historie wrocławskich triumfów. Janusz Pilch, dyrektor WKS-u Śląsk, umieścił również w kapsule list, w którym podziękował miastu za inicjatywę budowy hali, a także wymienił wszystkie medale olimpijskie klubu, będące „sportowym bogactwem naszego miasta”. Te krążki to:

1968 – Meksyk – Józef Zapędzki – strzelectwo – złoto
1968 – Meksyk – Marek Gołąb – podnoszenie Ciężarów – brąz
1972 – Monachium – Józef Zapędzki – strzelectwo – złoto
1976 – Montreal – Władysław Żmuda – piłka nożna – srebro
1976 – Montreal – Wiesław Gawlikowski – strzelectwo – brąz
1976 – Montreal – Zdzisław Antczak – piłka ręczna – brąz 
1976 – Montreal – Jerzy Klempel – piłka ręczna – brąz 
1976 – Montreal – Andrzej Sokołowski – piłka ręczna – brąz 
1988 – Seul – Józef Tracz – zapasy – brąz
1992 – Barcelona – Józef Tracz – zapasy – srebro 
1996 – Atlanta – Józef Tracz – zapasy – brąz
1996 – Atlanta – Renata Mauer-Różańska – strzelectwo – złoto
1996 – Atlanta – Mirosław Rzepkowski – strzelectwo – srebro
1996 – Atlanta – Renata Mauer-Różańska – strzelectwo – brąz
2000 – Sydney – Renata Mauer-Różańska – strzelectwo – złoto
2008 – Pekin – Piotr Małachowski – lekkoatletyka – srebro
2012 – Londyn – Damian Janikowski – zapasy – brąz
2016 – Rio de Janeiro – Piotr Małachowski – lekkoatletyka – srebro

Istotnie w każdej z dyscyplin, którym będzie służył nowy obiekt, Wrocław odnosił ogromne sukcesy. Dodać należy, że Wojciech Bartnik do dziś tytułuje się ostatnim polskim medalistą olimpijskim w boksie (Barcelona 1992 – brąz), Rafał Kubacki jest podwójnym mistrzem świata w judo, Wiesław Błach mistrzem Europy i brązowym medalistą mistrzostw świata, a Marek Gołąb brązowym medalistą igrzysk (Meksyk 1968) w podnoszeniu ciężarów. Wreszcie zapaśnik klasyczny Józef Tracz aż trzykrotnie stawał na olimpijskim podium (Seul 1988 – brąz, Barcelona 1992 – srebro, Atlanta 1996 – brąz). Na uroczystości pojawił się wraz z bratankiem Michałem, walczącym obecnie o przepustkę na igrzyska w Tokio.

– Jestem przekonany, że przy ul. Racławickiej znajdziemy swój nowy dom, który stanie się kuźnią olimpijczyków i w którym zaczniemy wykuwać kolejne medale największych globalnych mistrzostw – mówił Józef Tracz.

Koszt inwestycji to blisko 25 mln złotych. Do użytku zostanie oddana w czwartym kwartale bieżącego roku, a wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjne ERA S.A (prezes Tomasz Mędrykiewicz).

Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 3 500 mkw., natomiast powierzchnia samej hali – 2 100 mkw. Pod jej dachem znajdzie się widownia na 400 miejsc. Obiekt jest dwukondygnacyjny, z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami, a także z 63 miejscami postojowymi, w tym dwoma dla autokarów. W budynku znajdą się również:

– pomieszczenia do gry w tenis stołowy i bilard
– sanitariaty z natryskami
– gabinet pierwszej pomocy
– sauna
– bar
– biura administracji

– Nowa hala przy ul. Racławickiej to świetna wiadomość, tym bardziej, że to nie jedyny nowy obiekt sportowy w naszym mieście – Wrocław partycypuje też w budowie hali lekkoatletycznej, która winna stanąć do końca 2022 roku na Kłokoczycach – dodawał Jacek Sutryk.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRuszyły dopłaty do czynszu dla najemców. Można dostać nawet 1500zł miesięcznie
Następny artykułNiezwykła metamorfoza wrocławskiego Sklepu ogrodniczego Pan Tulipan [PRZED I PO]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.