Wady i zalety miesięcznych soczewek kontaktowych

0

Nosicie miesięczne soczewki kontaktowe? A może cały czas się nad tym zastanawiacie? Soczewki kontaktowe to skuteczny i bezpieczny sposób na korekcję wad wzorku. Podobnie jak okulary ma swoje wady, zalety i ograniczenia – chociaż w ostatecznym rozrachunku, noszenie soczewek niesie wiele korzyści i satysfakcji.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów soczewek kontaktowych, ale najpowszechniejsze to te jednodniowe i miesięczne. Dzisiaj skupimy się na przedstawieniu wad i zalet soczewek miesięcznych.

Zalety soczewek miesięcznych

Bez wątpienia największą zaletą soczewek kontaktowych jest komfort użytkowania i swoboda! Soczewki są wybawieniem dla osób, które kochają sport i aktywność fizyczną. Dobrze dobrane przez specjalistę, są niemal niewyczuwalne na oku, dzięki czemu łatwo o nich zapomnieć.  Kolejną zaletą soczewek miesięcznych jest produkowanie ich z myślą o osobach z różnymi wadami wzroku wymagającymi korekcji, np. soczewki miesięczne sferyczne są dla krótkowidzów i dalekowidzów, a soczewki miesięczne toryczne dla astygmatyków. Warto podkreślić, że producenci przykładają wagę do inwestowania w nowe technologie, nieustannie ulepszając materiały, z których tworzone są soczewki. Obecnie produkuje się soczewki z silikonu hydrożelowego, który zapewnia oczom odpowiedni poziom nawilżenia, większy przepływ tlenu, a co za tym idzie – wygodę noszenia.

Warto również zwrócić uwagę, czy dane soczewki miesięczne posiadają m.in. filtr UV, a osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem, mogą kupić dedykowany tej czynności produkt. Pozostając przy cenach, inną z zalet soczewek miesięcznych jest ekonomia – są tańsze w użytkowaniu, np. w porównaniu z soczewkami jednodniowymi. Aby jeszcze bardziej obniżyć ceny soczewek, zaleca się robienie zakupów w sklepach internetowych, np. BezOkularow.pl, gdzie można skorzystać z wielu promocji. W sklepach internetowych jest też zdecydowanie większy wybór soczewek, niż w drogeriach czy tradycyjnym optyku.

Wady soczewek miesięcznych

Dla kontrastu, największą (choć nie bardzo uciążliwą) wadą soczewek kontaktowych miesięcznych jest dbanie o ich higienę. Generalnie rzecz biorąc, absolutnie każdy użytkownik soczewek musi zwracać baczną uwagę na zachowanie higieny i wyrobić w sobie nawyk mycia rąk przed zakładaniem lub zdejmowaniem soczewki. Tutaj dodamy, że osoby noszące makijaż powinny zakładać soczewki po pomalowaniu się, a zdejmować przed demakijażem. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko kontaktu soczewki z potencjalnymi bakteriami, wirusami i dostaniem się do oka zanieczyszczeń, które przy każdym mrugnięciu podrażniają. Używanie soczewek kontaktowych miesięcznych wiąże się z zakupem dodatkowych akcesoriów, takich jak płyn do soczewek i pojemniczek na soczewki, co generuje więcej kosztów.

Zdarza się też, że soczewka zużywa się szybciej, niż wynosi jej termin przydatności (czyli do 30 dni), ale wynika to właśnie z nieodpowiedniej higieny. W przypadku, gdy dostaniemy jakiejkolwiek infekcji oka (np. zapalenia spojówek), trzeba będzie wyrzucić parę soczewek miesięcznych bez względu na to, ile dni rzeczywiście je użytkowaliście. Inną wadą soczewek miesięcznych jest fakt, że nie można w nich spać – z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdecydujecie się na soczewki całodobowe (nie są one jednak polecane każdemu).

Podsumowanie: czy warto kupić soczewki miesięczne?

Zdecydowanie tak! Soczewki miesięczne są tańsze i tak samo wygodne jak pozostałe typy soczewek. Warto dodać, że przed zakupem jakichkolwiek soczewek dobrze jest się skonsultować ze specjalistą – optometrystą, np. za pomocą usługi Wirtualny Gabinet, proponowanej przez sklep BezOkularow.pl.

Rozsądnym sposobem na wybranie idealnych soczewek jest zapoznanie się z rankingiem soczewek – soczewek miesięcznych. W 2021 roku pierwsze miejsce zajmują soczewki całodobowe firmy Biofinity®, które można nosić 24 godziny na dobę przez 30 dni i 29 nocy, wykonane z silikonu hydrożelowego i posiadający wysoki poziom uwodnienia oraz przepuszczania tlenu. Na drugim miejscu są soczewki EyeLove Exclusive PRO, a na trzecim – Air Optix Aqua.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKultowa restauracja PIZZA BOYZ i Mr. Pancake otwiera się we Wrocławiu! [NOWOŚĆ]
Następny artykułWrocławski imprezowy rozkład jazdy na czerwiec! [IMPREZY, KONCERTY, WYDARZENIA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.