Już w sobotę, 19 września, podczas drugiej edycji Kinomuralu, na 5 ścianach kamienic wrocławskiego Nadodrza zobaczymy prawie 90 prac 49 artystów z 16 krajów. Obejrzymy filmy poklatkowe, rysunkowe i medytacyjne, dzieła abstrakcyjne, eksperymentalne i fabularne.

Po raz pierwszy wyświetlone zostaną animacje 3D. Dzięki artystom z całego świata nadodrzańskie podwórka zamienią się w audiowizualny mikrokosmos ze sztuką w roli głównej. Wstęp wolny.

 We Wrocławiu ruchome murale zaprezentują twórcy z całego globu – od USA i Kanady, przez Meksyk, Wenezuelę, Chiny, Koreę Południową i Japonię, po artystów z krajów europejskich, takich jak Francja, Włochy, Finlandia, Niemcy, Węgry, Szwajcaria, Białoruś, Ukraina czy Polska. – W tym roku pokażemy pełen przekrój przez różne rodzaje animacji, które rozbudzą najbardziej uśpioną wyobraźnię. Raz będzie to gra kolorem i kształtem, innym razem animacja 3D, którą wyświetlimy po raz pierwszy. Wrażenie trójwymiarowości sprawi, że będziemy dosłownie „pochłonięci przez ścianę”, przeniesiemy się na chwilę do innego świata – mówi Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu.

Audiowizualny mikrokosmos na Nadodrzu

Wśród twórców, których prace zobaczymy, jest Peter Burr, nowojorski artysta z Brooklynu. Zaprezentuje piękną w swej prostocie animację komputerową przypominającą czasy świetności Commodore C64. Burr opowie historię o człowieku, który spadając wykonuje ewolucje, dzięki którym bohater staje się lekki jak ptak. Fanów abstrakcyjnych obrazów ucieszą prace meksykańskiego twórcy Esstro9 [E9]. Wenezuelska artystka Maria Constanza Ferreira zaprosi do przepięknego świata widzianego pod mikroskopem, zaś Rosjanin, Sasha Svirsky, podaruje widzom trochę dobrego humoru. Z kolei Jacke Fried, który ma na koncie m.in. zlecenia dla Netflixa, pokaże rozbudowane animacje rysunkowe, dla których punktem wyjścia będzie ludzka twarz. Fried tworzy swoje psychodeliczne obrazy z zastosowaniem atramentu, korektora, a nawet kawy. – Wszystkie prezentowane przez nas prace tworzą razem fascynujący audiowizualny mikrokosmos – tłumaczy Bartek Bartos, pomysłodawca Kinomuralu. – Powołaliśmy do życia zupełnie nowe medium dla prezentacji sztuki z całego świata. Na wielki ekran ściany przenosimy dzieła, które często funkcjonowały wyłącznie w internecie – dodaje. Swoje prace zaprezentują także młodzi twórcy z dwóch uczelni artystycznych – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz amerykańskiej School of the Art Institute of Chicago.

Dobranocka i projekt specjalny

W tym roku w programie znalazła się nowa sekcja – tuż po zmroku (od 19:30 do 20:00) na ścianie przy Paulińskiej 16 pojawi się „Dobranocka”, czyli ruchome murale dla najmłodszych. Prócz kinomurali artystów z całego świata na Nadodrzu zobaczymy także „Mleczne Medium” – zjawiskową instalację audiowizualną wrocławskiego kolektywu KinoManual. W kameralnym podwórku przy Paulińskiej 12 (od 21:00 do 22:00) w towarzystwie muzyki na żywo podziwiać będziemy obrazy z analogowych i cyfrowych projektorów. Autorzy projektu – Aga Jarząb i Maciek Bączyk – wspólnie tworzą filmy i obiekty korespondujące z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego.

Informacje praktyczne

Ruchome murale będą wyświetlane symultanicznie na podwórkach wrocławskiego Nadodrza przy ulicy Paulińskiej i Rydygiera w godzinach 19:30-22:00. Mapki z harmonogramem projekcji dostępne są na oficjalnej stronie Kinomuralu (www.kinomural.com), a także w Znasz ich Cafe-Bistro (ul. Rydygiera 25B) od czwartku do soboty włącznie w godzinach otwarcia bistro. Na hasło “Kinomural” uczestników wydarzenia czekają też specjalne zniżki. Organizatorzy przypominają o zachowywaniu bezpiecznego dystansu podczas spacerów po Nadodrzu, a także o noszeniu maseczek ochronnych.

Podczas pierwszej edycj kinomurale na Nadodrzu obejrzało ponad 10 000 osób. Na wielkoformatowe projekcje złożyły się rozmaite formy takie jak video art, kino eksperymentalne czy instalacje audiowizualne wykorzystujące m.in. wirtualną rzeczywistość. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Bartek, Agata i Piotr Bartos. Artystyczne trio od dekady tworzy na styku sztuki i kina niezależnego. W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie. Prowadzą studio filmowe Manifiesta.

Kinomural odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia.

Więcej informacji: www.kinomural.comwww.facebook.com/kinomural, www.instagram.com/kinomurale

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTajemnica zegara na wrocławskim Ratuszu
Następny artykułWrocławskie Targi Sztuki w Sky Towerze [NOWOŚĆ]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.