„Kto nie ma Bożego Narodzenia w sercu, nigdy nie znajdzie go pod choinką” – napisał Charles Dickens, autor „Opowieści Wigilijnej”. Już w ten piątek, po raz 16. na wrocławskim Rynku Jarmark Bożonarodzeniowy zadba o najlepsze przedświąteczne nastroje mieszkańców.
Rok 2008 – rozkłada się pierwszy w nowej historii Wrocławia Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to zaledwie 30 domków, w których głównie dominują ręcznie wykonywane świąteczne ozdoby i upominki. Tylko w kilku z nich można napić się czegoś rozgrzewającego lub zjeść tradycyjne potrawy. Restauracje mają ogromne wątpliwości, czy jarmark nie zabierze im gości w okresie, który wtedy jest jednym z najgorszych.
W piątek, 24 listopada, o godz. 17:00 oficjalnie rozpocznie się już 16. edycja jarmarku we Wrocławiu. Na Rynku, placu Solnym, ul. Świdnickiej oraz Oławskiej stanie aż 220 domków handlowych, z czego połowa to gastronomia i produkty spożywcze, a połowa to rękodzieło, rzemiosło i artykuły przemysłowe. Dziś wiadomo już, że jarmark to jedna z największych atrakcji miasta, która ściąga w tym okresie około miliona mieszkańców i turystów do centrum, zasilając tym samym hotele i restauracje.
– Co roku z niecierpliwością czekam razem z mieszkankami i mieszkańcami na otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu. To niezwykłe wydarzenie, pełne świątecznej atmosfery i lokalnego kolorytu, które jednoczy nas wszystkich w radosnym duchu Świąt. Dołączcie do nas, odkrywajcie unikalne rękodzieła, smakujcie regionalne przysmaki i bawcie się razem z najbliższymi. To nie tylko czas świątecznych zakupów, ale przede wszystkim okazja do wspólnego przeżywania magii tej wyjątkowej atmosfery – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
W tym roku jarmark po raz pierwszy potrwa do 7 stycznia 2024 r., włącznie z Nocą Sylwestrową i Świętem Trzech Króli.
Będzie czynny codziennie z wyjątkiem:
• 24 grudnia 2023 (Wigilia) – w tym dniu Jarmark będzie zamknięty;
• 25 grudnia 2023 (I dzień Świąt) – w tym dniu Jarmark będzie zamknięty;
• 26 grudnia 2023 (II dzień Świąt) – w tym dniu Jarmark będzie otwarty od godz. 13:00;
• 31 grudnia 2023 (Sylwester) – domki z artykułami przemysłowymi otwarte będą do godz. 17:00, domki z gastronomią i napojami otwarte do godz. 02:00 (1 stycznia 2024);
• 1 stycznia 2024 (Nowy Rok) – w tym dniu Jarmark będzie zamknięty.
Świąteczne atrakcje i nowości
Jedną z głównych atrakcji jest symboliczne zapalenie choinki na wrocławskim Rynku. Odbędzie się ono w Mikołajki, 6 grudnia o godz. 17:00 na specjalne zaklęcie, które wymyślą dzieci przy pomocy dorosłych na facebookowym fanpage’u miasta [Wroclove].
– Od 2008 roku starannie tworzymy to wyjątkowe miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a lokalna społeczność prezentuje swój niepowtarzalny charakter. Co roku Jarmark przyciąga mieszkańców i turystów z wielu zakątków Polski oraz zza granicy. Naszą misją jest nie tylko organizacja jarmarku, ale tworzenie przestrzeni, w której każdy może poczuć magię świąt i doświadczyć wyjątkowej atmosfery, jaką oferuje Wrocław w okresie Bożego Narodzenia – opowiada główny organizator, Mariusz Gurgul z Agencji Artystycznej PIANOFORTE.
Wśród 550 pachnących choinek organizatorzy przygotowali ponad 40 nieodpłatnych miejsc wystawienniczych, zarezerwowanych dla lokalnych producentów żywności oraz rzemieślników. Do Wrocławia przybędzie 150 kupców z produktami z Europy i Polski, z czego większość pochodzi z Dolnego Śląska. To doskonała okazja dla małych rodzinnych manufaktur do promocji swoich unikalnych produktów.
Poza polskimi wyrobami będzie można także skosztować i zakupić produkty m.in. z Niemiec, Słowacji, Francji, Turcji, Litwy, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Gruzji, Portugalii.
W świątecznej atmosferze Wrocław realizuje wiele ważnych idei, jak ideę zerowaste – jak co roku wrocławianki i wrocławianie mogą napić się rozgrzewającej herbaty bądź słodkiej czekolady w kubkach w kształcie buta św. Mikołaja. Dzięki wpłaceniu zwrotnej kaucji można skosztować dobrych trunków, ale większość z odwiedzających zachowuje kubek na pamiątkę. Na wszystkich kolekcjonerów czeka nowy bucik 2023 r. Organizatorzy liczą na pobicie zeszłorocznego rekordu – w 2022 roku zakupiono ponad 50 tys. kubeczków.
– Już po raz piąty na jarmarku pojawi się ciesząca się coraz większą popularnością Strefa Wrocław Społecznie i Lokalnie, podczas której przez najbliższe pięć tygodni będzie można zaopatrzyć się w produkty pochodzące od naszych regionalnych rękodzielników: biżuterię, ręcznie szyte torby i czapki czy niepowtarzalną ceramikę. W strefie znajdziemy także oryginalne dekoracje np. obrazy malowane na plastrach drewna, czy zakładki do książek ręcznie malowane. To idealna okazja, żeby w tej wyjątkowej atmosferze sprawić bliskim zupełnie niepowtarzalne prezenty – podkreśla Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego, inicjatora Strefy Wrocław Społecznie i Lokalnie.
Dopełnieniem strefy będzie Domek Miejski, czyli stoisko miasta, gdzie sprzedawane będą m.in. pamiątki z Wrocławia, bluzy, czapeczki oraz maskotki-krasnalki. Prezentowane będą także miejskie projekty przy wsparciu ciekawych animacji i warsztatów. Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, który w 2022 r. uruchomił takie stoisko pn. „Poznaj nasze miasto”.
Podczas tegorocznej edycji jarmarku w ramach europejskiego projektu „Boże Narodzenie z Ukrainą” jeden domek w strefie dedykowany będzie ukraińskim rękodzielnikom, którzy będą sprzedawać i promować pamiątki oraz wyroby rzemieślnicze wyprodukowane w Ukrainie.
Z każdym rokiem coraz lepsi
Warto również wspomnieć o Warsztatach Świątecznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców. Około 300 dzieci uczestniczyć będzie w bezpłatnych zajęciach, podczas których będą mogli ozdabiać bombki, malować pierniczki i tworzyć dekoracje świąteczne. Organizator zapewnia także poczęstunek i przejazdy karuzelami oraz spacer po jarmarku pod opieką animatora.
Dodatkowo, na terenie jarmarku znajdą się liczne atrakcje dla dzieci, takie jak Bajkowe Domki, Fabryka Prezentów Św. Mikołaja, sanie Św. Mikołaja, Domek Grzybek i wiele innych.
Organizator współpracuje także z Biurem Wrocław bez Barier, dlatego każdego roku na jarmarku pojawiają się nowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – m.in. okablowanie poprowadzone jest górą na specjalnych metalowych konstrukcjach, aby umożliwić swobodny przejazd osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do dyspozycji wszystkich gości znajdują się ogrzewane toalety kontenerowe, w tym toaleta dla gości z niepełnosprawnościami oraz toaleta wyposażoną w przewijak. W tym roku postawiono podjazd umożliwiający wjazd do strefy biesiadnej, która znajduje się przy pomniku Fredry.
Jarmark jest imprezą w całości finansowaną przez organizatora.